Bakan açıkladı: 200 metreye ulaştı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Türkiye'nin vizyon projelerinden olan Yusufeli Barajı'nda yükseklik 200 metreye ulaştı." ifadesini kullandı. Baraj sahasında yoğun çalışma yürüten ekipler, koronavirüs salgınına karşı da önlem aldı. Giriş ve çıkışlar kapatılırken, 4 bin 500 çalışan şantiyede hazırlanan alanlarda konaklamaya başladı.

GİRİŞ 19.04.2020 17:27 GÜNCELLEME 19.04.2020 17:47
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Pakdemirli yazılı açıklamasında, barajın yerli ve milli kaynaklarla Türk mühendisleri tarafından Artvin'de yapıldığını anımsattı.

 

Yusufeli Barajı'nın 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer kategorisinde ülkenin en yüksek ve dünyanın ise 3. yüksek barajı olacağının altını çizen Pakdemirli, "Günümüz itibarıyla barajda 2 milyon 850 bin metreküp beton dökülerek gövde betonunda yüzde 70 gerçekleşme sağlandı. Günlük ortalama 4 bin 400 metreküp beton dökümünün gerçekleştiği baraj 200 metre yüksekliğe ulaştı." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Yıllık 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretilecek

Pakdemirli, Türkiye'nin enerji ve arz güvenliği için Yusufeli Barajı'nın çok önemli olduğunu belirterek, yerli, çevreci ve yenilenebilir enerji kaynağı olan barajın tamamlanmasıyla 558 megavat kurulu güçle yıllık 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretileceğini bildirdi.

Barajın gövde yüksekliğinin 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine eşdeğer olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, "Yusufeli Barajı'nın büyüklüğünün anlaşılması bakımından gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp betonla Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabilir." ifadelerini kullandı.

275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise çift eğrilikli ince kemer baraj tipi kategorisinde 3’üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı’nda, 558 megavat kurulu güce sahip santral ile 650 bin nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. Türkiye’nin kendi öz kaynakları ile tamamı Türk mühendisler tarafından inşa edilen baraj projesinde, 202 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı. 2 milyar 130 milyon metreküp su depolanacak ve 2,5 milyar liraya mal olması planlanan proje ile günlük 3 milyon TL elektrik enerjisi geliri elde edilecek. Projenin 2021 yılında devreye girmesi planlanıyor.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ ALINDI

Baraj sahasında yoğun çalışma yürüten ekipler, koronavirüs salgınına karşı da önlem aldı. Giriş ve çıkışlar kapatılırken, 4 bin 500 çalışan şantiyede hazırlanan alanlarda konaklamaya başladı.

Çalışmaların devam ettiğini ifade eden Yusufeli Barajı Proje Müdürü Feridun Ünsal, baraj inşaatında 202 metre gövde yüksekliğine ulaştıklarını belirterek, "Pandemi ilan edilen koronavirüsten etkilenmemek için baraj inşaatında çalışan personelimiz şantiyede ikamet ediyor. Böylece dışarıyla olan teması komple iptal ettik. Ayrıca gerekli tüm tedbirleri almış durumdayız. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor" dedi.

KAYNAK: AA, DHA
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • ÖNCE VATAN 4 ay önce Şikayet Et
  BU DEVLETE DİL UZATANLARIN DİLİ KOPSUN nankör ve ahlaksız olmak çok kolay ama böyle iş yaparak ahlaklı olmak çok kolay
  Cevapla
 • halil 4 ay önce Şikayet Et
  MaşaAllah
  Cevapla
 • asabi 4 ay önce Şikayet Et
  Bitirildikten sonra Özelleştirilir, Özel şirketler de bu milletin Kanını Emmeye devam eder...
  Cevapla
 • mahoaga 4 ay önce Şikayet Et
  Sanırım işletme giderleri yüksek olmasın diye özele veriliyor.Mülkiyet devlette bile olsa işletmesi maliyet yönünden daha cazip geliyor.Aksi halde eskiden olduğu gibi arpalğa çevriliyor bu tür kurumlar ve geneldede CeHaPe kazara koalisyon falan ile iktidara gelince mezhebi genişleri ve Dhkpc lileri falan dolduruyor ondan sonra 25 sene temizleyemiyorlar.
  Cevapla
 • Osmanlı 4 ay önce Şikayet Et
  Sonuçta gene faturalar gelecek indirimde olmayacak insan için yapılanlar insanları bogazlamaya devam edecek genede yapanlardan ALLAH razı olsun
  Cevapla
 • A.A.A 4 ay önce Şikayet Et
  Bu Türkiyenin Gurur duyabilecegi bir Proje.. bundan Rahatsiz olan CHP Almanyaya Türkiyeyi sikayet ediyor, Efendim Doga Su altinda kaliyor diye. Mademki CHP, Avrupa Birligini okadar cok Seviyor CHP nin Türkiyede ne isi var? Hepsi AB gitsinde Biz isimize bakalim. Kafamizda biraz Rahat olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle