Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı ertelendi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı'nı 19 Mayıs'ta hizmete almayı planladıklarını ancak salgın sürecinin buna izin vermediğini belirtti.

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı ertelendi
Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı ertelendi
GİRİŞ 14.05.2020 14:27 GÜNCELLEME 14.05.2020 17:30
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro hattında çalışan İspanyol işçiler, corona virüs salgını nedeniyle ülkelerine dönünce, hattın açılışı ertelendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı devam eden Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı'nda incelemelerde bulundu. Nurtepe İstasyonu'nu gezen İmamoğlu, hattı 19 Mayıs'ta hizmete almayı planladıklarını ancak koronavirüs salgını sürecinin buna izin vermediğini söyledi.

 

 

Hattın sinyalizasyon sistemini İspanyol bir firmanın yaptığını, firmanın buradaki çalışanlarının da, büyük oranda İspanyol kökenli olduğunu belirten İmamoğlu, "Maalesef Kovid süreciyle, 3 Mart itibariyle bu hizmeti yapamaz duruma geldiler" dedi.

Salgın hastalık nedeniyle bu tür aksaklıkların başka şantiyeler de yaşandığını vurgulayan İmamoğlu daha sonra şunları söyledi:

 

 

"Bu şantiyeyi bırakıp, ülkelerine dönmek zorunda kaldılar. Neredeyse 2,5 aydır, bu hizmeti alamıyoruz. Bu hizmeti burada yapan bir kısım yerli çalışanlar var, yüklenici firmanın bize aktardığına göre. Ama tabii bu çok yetersiz bir çalışma. Şu anda gördüğünüz gibi, istasyonlarda tümüyle sona gelmiş durumda. Böyle bir ortamda tek eksiğimiz sinyalizasyon. Bu tür konularda da teknik kısım çok çok önemli. Yani o testler, o işlemler yapılmadan burayı açmak mümkün değil. Şu anda onu bekliyoruz; iletişim sürüyor. Hem yüklenici firma hem biz iletişimi sürdürüyoruz bir an önce getirmek için. Büyük çaba içerisindeyiz. Net cevap alınamadığı için de yaklaşık 80 gün, 90 gün gibi test sürecinin sinyalizasyon açısından burada geçirilmesi lazım. Bir an önce normalleşip, çalışanları İspanya'dan buraya getirmek için büyük çaba içerisindeyiz. Başlar başlamaz hattımızın da sinyalizasyon hizmetini alıp bir an önce İstanbullulara bu hattı hediye etmek istiyoruz. Yoksa Mayıs ayı içerisinde açıyor olacaktık, böyle üzücü bir olay yaşadık. Kovidin bu tür aksaklıkları yaşattığı şantiyelerimiz, başka projelerimiz de mevcut. Bu aksaklıktan dolayı üzgünüz. Çözümsüz bir iş değil; hızlıca çözeceğiz" dedi

İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin, hattaki çalışmalarla ilgili olarak İmamoğlu'na teknik bilgi verdi. Alpkökin, hattın, Beşiktaş ve Kabataş istasyonlarındaki arkeolojik çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 69
 • Kenan 4 ay önce Şikayet Et
  Hahaha herşey ne gadaaaaa gizelll oluyor. Oy verirken düşünecektiniz. Gerçi oy verenler yinede memnundur bunlardan
  Cevapla
 • aölmez 4 ay önce Şikayet Et
  Ah İstanbul ah. İnsan ne yaparsa kendine yaparmış. Heba oldu güzelim 5 sene yavv.
  Cevapla
 • Yorumcu 4 ay önce Şikayet Et
  Bakın arkadaşlar metro güzergahında oturan biri olarak söylüyorum. Normal şartlarda test sürüşlerinin bitip tamamlanması gereken süre 2019'un 10. ayı idi. Ak Parti belediyesindeyken metronun herşeyi bitti (Test sürüşleri dahil yapıldı). İnanmayan izin alıp metroya inip inceleyebilir. Fakat seçim oldu ve yeni belediye ile birlikte bazı ince ayarlı işler durdu. O zaman bu zaman hala açılacak. Bu gidişle açılacağına dair bir ümidim yok.
  Cevapla
 • Halil 4 ay önce Şikayet Et
  Minareyi çalan kılıfını hazırlar hesabı bu imamda öyle Maalesef Kovid diyor işçiler gitti diyor. Gülerim haline işler acısı bir açıklama derhal istifa et
  Cevapla
 • ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  kabiliyet yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle