Haziran ayı kira artış oranı belli oldu!

TÜFE'nin 12 aylık ortalaması baz alınan kira artış oranı Haziran ayı için yüzde 12,10 olacak.

Haziran ayı kira artış oranı belli oldu!
Haziran ayı kira artış oranı belli oldu!
GİRİŞ 03.06.2020 10:33 GÜNCELLEME 03.06.2020 15:53
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

2020 yılı Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla bu ay kiralara yapılacak artış oranı belli oldu. Mayıs ayı TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre bu ay kira artış oranı yüzde 12,10 oldu. Böylece Haziran ayında kiralara yapılacak artış oranı yüzde 12,10 olacak.

KİRA ZAMMI EN FAZLA NE KADAR YAPILABİLİR?

Kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayda açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması yıllık kira artış oranı olarak kullanılır. Örneğin Ocak ayında kira sözleşmesi dolan bir kişi Şubat ayında zamlı kira öder ve bunun için TÜİK Ocak 2020 TEFE-TÜFE rakamları içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması Şubat 2020 kira zam oranı olarak uygulanır.

 

Ancak açıklanan bu rakam ev sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek tavan zam oranıdır. Yani açıklanan rakam yapılabilecek en yüksek zam oranı olup kiracı ve ev sahibi karşılıklı anlaşma ile bu oranı aşmayacak şekilde daha düşük bir tutarda kira zammı ile uzlaşmaya varabilir. Buradaki yasal kriter tarafların karşılıklı anlaşma ile yasal sınır olarak belirlenen 12 aylık TÜFE rakamını aşmadan zam yapmalarıdır.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • aslan 1 yıl önce Şikayet Et
  benim ev sahibi vicdansız yuzde 30 yaptı bende mecbur çıktım
  Cevapla
 • pusula 1 yıl önce Şikayet Et
  maaşlara o kadar zam oldu mu ki kiraya o kadar zam olsun?
  Cevapla
 • Konyali 1 yıl önce Şikayet Et
  Millet kirayı zor oduyor ne zammi
  Cevapla
 • Evsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  iki alt boş kuzey cephe. kışın küçük çocuk var diye ısınmak için 1000 tl elektrik artı doğalgaz yak. üstelik dışarısı yanarken bizim ev yazın bile serin. bildiğin yazlık ev. üç ay kal sonra kaç. evlenirken oturduk çıkacak durumumda yok. 825 kira artı 200 tl aidat. Kombi 20 senelikten fazla. Tamir yap dur. Zil çalışmaz ben karışmam der. Oldu canım bide yüzde 12 zam yapacam. Hadi ordan.
  Cevapla
 • evli 1 yıl önce Şikayet Et
  O zaman ev alacaksın kardeş
  Cevapla
 • Türktorunu 1 yıl önce Şikayet Et
  çokta umrumda.zam derse daha hiç geciktirmediğim aylığı bikaç ay vermem ozaman zammı görür.millet batmış virüs diye bide utanmadan kira zammı istenmemeli.o dışardaki enflasyon ev sahibine varda kiracıya yokmu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle