Bakan Kurum'dan çok önemli kentsel dönüşüm açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hedeflerinin 5 yıl içinde acil öncelikli dedikleri 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak olduğunu belirterek, "Her yıl 300 bin konutun dönüşümünü yaparak, 5 yıl içinde acil dediğimiz bu yapı stoğunu bir an önce yenilemek istiyoruz." dedi.

GİRİŞ 07.06.2020 17:02 GÜNCELLEME 07.06.2020 17:38
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Bakan Kurum, Gaziosmanpaşa'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her yerinde "kentsel dönüşüm" sloganıyla yola çıktıklarını ve İstanbul'un her ilçesinde, Türkiye'nin her şehrinde kentsel dönüşüm projelerini yürüttüklerini söyledi.

 

 

Hedeflerinin 5 yıl içinde acil öncelikli dedikleri 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak olduğunu aktaran Bakan Kurum, "Her yıl 300 bin konutun dönüşümünü yaparak, 5 yıl içinde acil dediğimiz bu yapı stoğunu bir an önce yenilemek istiyoruz. Bu çerçevede İstanbulumuzun hemen hemen her ilçesinde projelerimiz, yatırımlarımız var. Kentsel dönüşüm noktasında vatandaşlarımızla görüşmelerimiz var. Belediyelerimizle birlikte bu süreci yürütüyoruz ve amacımız en kısa zamanda bu yapı stoğunu sağlam güvenli hale getirmektir." diye konuştu.

Dün, Kartal'da olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, "Kartal'da Yeşilyurt Apartmanı'nın yıkılması neticesinde vatandaşlarımıza söz verdiğimiz gibi yıl sonu gelmeden sağlam, güvenli konutların teslimini gerçekleştirdik. Az önce Esenler Belediyemizle birlikte de 65 konutluk Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden bir tanesini yerinde inceledik. Orada da projelerimiz, süreci öngördüğümüz şekilde gidiyor." ifadelerini kullandı.

 

 

Bakan Kurum, Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi'nde de yarım kalan inşaatlarla ilgili vatandaşlara söz verdiklerini anlatarak, o sözü tutmak üzere proje çalışmasını başlattıklarını söyledi.

Şu an devam eden 2 bin 800 bağımsız bölümden oluşan projelerinin olduğunu anlatan Kurum, bittiği zaman bunun 4 bin 800 bağımsız proje olacağını söyledi.

Kurum, en az katla sosyal donatıları, yeşil alanları ile örnek bir kentsel dönüşüm uygulamasını Gaziosmanpaşa'da yapacaklarını ifade etti.

"HEDEFİMİZ, HİÇBİR VATANDAŞIMIZIN RİSKLİ BİNALARDA OTURMAMASI"

İnşaatları yerinde incelediklerini dile getiren Kurum, şöyle konuştu:

"O noktada hem kalite anlamında hem de buradaki donatı ve eksikleri görmek için bugün buraya geldik. Belediye Başkanımızla ekibimizle birlikte incelemelerimizi yapıyoruz. İnşallah söz verdiğimiz şekilde vatandaşa en yakın zamanda teslimlerini gerçekleştireceğiz. Amacımız, hedefimiz, hiçbir vatandaşımızın riskli binalarda oturmaması. Bu noktada hakikaten 'deprem değil riskli bina öldürür' diyoruz. Bu gerçekle deprem gerçeğiyle de yaşamayı öğrenmek zorundayız. O yüzden tüm vatandaşlarımızdan ricamız, talebimiz, riskli gördüğünü düşündüğü, hissettiği binalarıyla ilgili başvurusunu yapsınlar. İl müdürlüklerimize gidebilirler ve hızlı bir şekilde tespitlerini yapmak ve dönüşüm projelerini vatandaşımıza birlikte hızlı, yerinde, gönüllülük prensipleriyle yapmaya hazırız. Bu çerçevede belediyelerimizle bütün projeleri yürüteceğiz ve 2023'e geldiğimizde inşallah İstanbulumuzda o riskli bina stoğunu azaltmış ve hemen hemen her ilçesinde bir örnek dönüşüm projesi uygulamış olmak istiyoruz. Bu çerçevede, bu anlayışla projelerimizi yürütüyoruz."

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Boran 3 ay önce Şikayet Et
  yikilan bayrampasa cezaevine yapilan konutlar hala bos bunu nasil halledeceksiniz bakanim binalar curuyecek
  Cevapla
 • genco 3 ay önce Şikayet Et
  deprem similatörü zorunlu olsun
  Cevapla
 • Atakan 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakan yılların kanayan yarası fikirtepe yi unuttunuz 4 yıl oldı evler yıkılalı mütha5it kaçtı bir el atın insaf artıl
  Cevapla
 • KOSTAS AMCA 3 ay önce Şikayet Et
  Oradaki Sorun Şuydu; Malum Bizim İnsanlarımız Parayı Çok Sever, “SICAK PARA” Kokuyu Aldı mı Gerisi Çorap Söküğü Gibi Gelir... Şimdi Orada Oturan İnsanlar Çoğunlukla Gariban, Adam Yıllarca Para Yüzü Görmemiş... Dışardan Biri Geliyor Sana Reddedemeyeceğin Bir Teklif Sunuyor ve Evini Senden Alıyor...Buraya Kadar Her Şey Çok Güzel...Sonra Müteahit Firmalar Bu Kalpazanlarla Muhatap Oluyor Onlar da Diretiyor...%80-90’ı Tamam Diyor Ama Bunlar Diretiyor...Sonra N’oluyor Müteahit Firmalar Zarar Ediyor...Anlayacağınız Kaçma Yok... Ama Şimdi Kanun Var 2/3’i Çoğunluk Ne Diyorsa O...!
  Cevapla
 • Avcılar 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım lütfen İstanbul Avcılar’a bir el atın birinci derecede riskli bölgede ve çürük binalarda oturuyoruz.
  Cevapla
 • Mizah 3 ay önce Şikayet Et
  Lütfen ıkış tıkış şehirler yapmayın. Şehirleşmeyi İstanbul gibi yapacaksanız YAPMAYIN öylece kalsın daha iyi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle