2020 tapu masrafı ne kadar? Tapu harcı nedir, tapu harcını kim öder?

Bankaların kredi indirimleri sonrası gayrimenkul alım satımları yükselişe geçti. Konut almak isteyenler, 2020 tapu masrafının ne kadar olduğunu ve tapu harcını alıcının mı satıcının mı ödeyeceğini araştırıyor. İşte 2020 yılı itibari ile tapu masrafları ve merak edilenler hakkında detaylar haber7.com’da

2020 tapu masrafı ne kadar? Tapu harcı nedir, tapu harcını kim öder?
2020 tapu masrafı ne kadar? Tapu harcı nedir, tapu harcını kim öder?
GİRİŞ 19.06.2020 11:24 GÜNCELLEME 19.06.2020 11:24
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.)  tapuda beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan bir harçtır. Tapu harcına ek olarak 2020 yılı için 178,50 TL döner sermaye bedeli de tahsil edilir. Tapu harcı, beyan edilen satış bedeline göre yapıldığı için tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyan ederseniz daha düşük tapu harcı ödersiniz. Geçmiş yıllarda daha az tapu harcı ödemek isteyen çok sayıda alıcı ve satıcı ev satış değerlerini düşük göstererek işlem yaptı. Üstelik bu durum satıcı için görünen karı azaltarak oluşması muhtemel gelir vergisini aşağı çekmeye yaradı. Halbuki bu konu Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yakın takip edildiği için hem alıcıya hem de satıcıya geriye dönük cezalar kesilebilir. 

 

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.) tapuda beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan harçtır.

 

2020 Tapu Harcı Ne Kadar, Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı bedeli, aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin %2'si oranında tahsil edilir.

 Örneğin 200 bin liralık ev alındığında

 200.000 TL / 1.000 = 200

 200 x 20=4.000 TL

 Alıcı tarafından 4 bin TL ve satıcı tarafından 4 bin TL olmak üzere toplam 8 bin TL   tapu harcı ödenir.

 

2020 Yılı Tapu Harcı Döner Sermaye Bedeli

Tapu işlemlerinde döner sermaye bedeli 2020 yılı için döner sermaye hizmet bedeli 157 TL ve ilave hizmet bedeli 21,50 TL olmak üzere toplam 178,50 TL'dir. Bu tutar taraflarca aksi kararlaştırılmadığı sürece genel usul olarak alıcı tarafından ödenir.

Tapu Harcı İndirimi Ne Kadar?

05.05.2018 tarihinden geçerli olarak Bakanlar Kurulu kararınca binde 40 (yüzde 4) olarak alınan tapu harcını "kat irtifakı veya mülkiyetine sahip" konut ve iş yerlerinde binde 30'a (yüzde 3'e) indiren tapu harcı indirim kararı, 31.12.2019 tarihinde sona erdi. Yani 1 Ocak 2020'den sonra tapu alım satım işlemlerinde alıcı ve satıcı tapu harcı toplamı, binde 40 (yüzde 4) olarak uygulanacak.

Tapu Harcı Hangi Bankalara Ödenebilir?

Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve PTT hariç tüm bankların kredi kartı ile tapu harcını Gelir İdaresi'nin online işlemleri üzerinden ödeyebilirsiniz. Tapu harcı ödemesini banka şubesi üzerinden yapacaksanız ancak şu bankaların şubeleri üzerinden ödemeyi yapabilirsiniz:

 • Ziraat Bankası

 • Ziraat Katılım Bankası

 • Halk Bankası

 • Vakıflar Bankası

 • Vakıf Katılım Bankası

 • PTT

 • Emlak Katılım Bankası

YORUMLAR 9
 • ali 5 ay önce Şikayet Et
  arkadas bu nasıl bir soygundur. ilk defa ev alacaz tokıden butun paramızı zaten zor denk getirdik ödedik tapu masrafı cıktı birde.dar gelirliler diyorlar2+1 için iliğimizi kuruttular bari bizden alma o kadar tapu masrafı. ne anladık bu paradan baska yerden de ev alırdık tokı nın amacı ne o zaman????? yazıklar olsun
  Cevapla
 • Ahmet Kurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Tapu harçları kanaatimce çok yüksek. Özellikle ilk defa ev sahibi olacaklar için bu oranın düşürülmesi. Vergiden kaçınmak için emlâk bedeli düşük gösterilmeye çalışılıyor. Vergi veya harç oranı insanlarda yüksek olduğu kanaati oluşunca bunun doğal sonucu maalesef böyle davranmayı gerektiriyor. Çünkü vatandaş ev alırken yeterli birikimi olmuyor. Kredi kullanmak zorunda kalıyor. Kredinin de faizi derken evin maliyeti iyice artıyor. Lütfen vergi oranlarını belirlerken bu gerçekleri dikkate alınız. Vatandaşı usulsüz işlem yapmak zorunda bırakmayınız. Tapu harcında yasa iki tarafta paylaşır diyor ama maalesef uygulamada sadece alıcıya ödettiriliyor. Alıcının yükü daha da artıyor. Teşekkürler.
  Cevapla
 • bursali 1 yıl önce Şikayet Et
  yeni aldığım ev için 17000 tl tapu ödeyeceğim başka sözüm yok
  Cevapla
 • Ankaralı 1 yıl önce Şikayet Et
  Hocam kaç artı almış olduğunuz konut birde tapuda evin değeri kaçtan gözükmekte
  Cevapla
 • mersin33 1 yıl önce Şikayet Et
  kanun tapu harcını alıcı ve satıcı öder diyor da, gelin görünkü hepsini alıcının sırtına yüklüyorlar. pazarlık yapılıyor. ekspertiz işleri harçları alıcı tarafından yatırılıyor harç ödemeye gelince hepsini alıcı öder diyorlar. alıcı da gariban birdaha ev alamam korkusuyla almaktan vaz geçemiyor. üzülerek yüreğine inerek her iki harcı da ödüyor.
  Cevapla
 • erdem 1 yıl önce Şikayet Et
  soruda şaşırtmaca var;)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle