Karadeniz Bölgesi'ni İç Anadolu'ya bağlıyor: 670 milyonluk dev projede ilk ışık

Türkiye'nin en önemli güzergâhları arasında yer alan ve Karadeniz Bölgesini İç Anadolu'ya bağlayan Kırkdilim yolunda ilk ışık göründü. Güzergahtaki T-3 tünelinde bugün tören düzenlenecek. Sürücülerin adeta korkulu rüyası olan aynı zamanda Kuzey-Güney aksının önemli bir ayağını oluşturan Kırkdilim'de projenin tamamlanmasıyla ulaşım daha rahat ve konforlu bir şekilde sağlanacak.

Karadeniz Bölgesi'ni İç Anadolu'ya bağlıyor: 670 milyonluk dev projede ilk ışık
Karadeniz Bölgesi'ni İç Anadolu'ya bağlıyor: 670 milyonluk dev projede ilk ışık
GİRİŞ 13.07.2020 13:07 GÜNCELLEME 13.07.2020 13:08
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

2008-2011 yılları arasında Kırkdilim’deki yol genişletme çalışmaları yapılan Kırkdilim, 3 şeritli hale getirilmiş ve sürücüler için büyük kolaylık sağlanmıştı. Ancak bir süre sonra yamaçlardan düşen kaya parçaları tehlike oluşturmaya başlamış, zaman zaman yol trafiğe kapatılmıştı. Bunun üzerine bölgedeki ulaşım sorunun çözümüne yönelik tekrar çalışma başlatılarak Kırkdilim’in tünellerle geçilmesi için proje hazırlandı.

 

 

ADINI YOL ÜZERİNDEKİ 40 VİRAJDAN ALIYOR

Adını yol üzerinde bulunan 40 virajdan alan Kırkdilim’de sarp kayalıklar ile uçurum arasında yer alan yaklaşık 9 kilometrelik yolda uzunlukları T1 tünelinin uzunluğu bin 389 metre, T2 tünelinin uzunluğu bin 149 metre, T3 tünelinin uzunluğu da bin 553 metre olmak üzere üç ayrı tünel yapılacak.

 

 

670 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

Türkiye’nin en tehlikeli yolları arasında gösterilen Kırkdilim’deki proje 670 milyon liraya mal olacak. Çorum’u Osmancık, Dodurga, Laçin ve Kargı ilçelerine bağlayan aynı zamanda da Sinop’tan başlayıp Boyabat, Kargı, Osmancık, Yozgat, Kayseri, Niğde üzerinden Akdeniz’e ulaşan Kuzey-Güney aksının önemli parçasını oluşturan yolun kısaltılması ve kolayca aşılabilmesi için Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında çalışmalar devam ediyor. Sürücülerin adeta korkulu rüyası olan aynı zamanda Kuzey-Güney aksının önemli bir ayağını oluşturan Kırkdilim’de projenin tamamlanmasıyla ulaşım daha rahat ve konforlu bir şekilde sağlanacak.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Selami Uçar 1 yıl önce Şikayet Et
    Bu paralar vergilerimizle yapılıyor. Herkes vergisini düzgün verse bunun 10 katı yatırım yapılır ve vergiler kademeli düşer. Çalışanlar haricinde vergi veren firma sayısı azdır. Sene aonu vergi iadesi alavilmek için tüm firmalar araba, inşaat, tadilat vb gibi işler yaparak vergi vermiyor.
    Cevapla
  • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
    Aynen ekreme kol kanat geren ali koçun ödeyceği trilyonlarca vergiyi batak fb ye kol kanat gerip yardım makbuzu adı altında gider gösterdiği gibi bu ülkeye kim dost kim düşman safları sıkılaştırın
    Cevapla