Bakan Kurum, Kanal İstanbul iddilarına cevap verdi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Kanal İstanbul projesinin planlama alanlarında kişiye özel bir imar çalışması geçmişte yapılmadığı gibi bugün de bundan sonra da yapılmayacaktır." dedi.

Bakan Kurum, Kanal İstanbul iddilarına cevap verdi!
Bakan Kurum, Kanal İstanbul iddilarına cevap verdi!
GİRİŞ 14.07.2020 22:51 GÜNCELLEME 15.07.2020 00:50
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bakan Kurum, AA muhabirine, Kanal İstanbul Projesinin Bakanlık tarafından onaylanan imar planlarıyla ilgili bazı basın yayın organlarında gündeme getirilen iddialara ilişkin açıklama yaptı.

 

 

Kanal İstanbul Proje alanını kapsayan, "İstanbul ili Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı" değişikliği ile buna uygun olarak hazırlanan imar planlarının 7 etabından 3'ünü onayladığını anımsatan Kurum, "Kanal İstanbul projesinin imar planlarında kişiler üzerinden hareket edilerek kimseye rant amaçlı plan kararı üretilmemiştir. Aksine Kanal İstanbul imar planları, zemin+3, zemin+4 yapılaşma koşullarında yatay mimarinin gerçekleştirilmesini, mahalle kültürümüzü yaşatan yerleşme alanlarının oluşturulmasını temin etmek üzere hazırlanmış ve onaylanmıştır." ifadesini kullandı.

Planlama alanının yüzde 52'sini yeşil alanların oluşturacağına dikkati çeken Kurum, yürüyüş ve bisiklet yolları ile ekolojik koridorların Kanal İstanbul projesinin önemli bir parçası olacağını, bunların çevre düzeni ve imar planlarında açık bir şekilde kayıt altına alındığını belirtti. 

 

 

Bakan Kurum, İstanbul'un ve Türkiye'nin geleceğini ilgilendiren, Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olan Kanal İstanbul projesinin her safhasının bilim insanlarının katkılarıyla, kamuoyunun şahitliğinde, katılımcı bir anlayışla şeffaf şekilde sürdürüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Buna karşın Kanal İstanbul üzerinden belirli çevreler tarafından plan notları çarpıtılarak yalanlarla dolu çirkin bir kampanyanın oluşturulmak istendiğini üzülerek görmekteyiz. Kanal İstanbul projesinin planlama alanlarında kişiye özel bir imar çalışması geçmişte yapılmadığı gibi bugün de bundan sonra da yapılmayacaktır. Aynı şekilde herhangi bir kişiye, kuruma ayrıcalık sağlanmamıştır, sağlanmayacaktır. İstanbul'u, unuttuğu çevre sorunları ile dolu ve hizmetten uzak günlere döndürenler, yalan ve iftira dolu bu haberlere sarılarak gündem değiştirmeye çalışmaktadırlar.

Gerçek dışı iddialarla bezenmiş ve 'uydurma' niteliği ortada olan haberlerin ardına sığınarak siyasi başarısızlıklarını örtmeleri mümkün olmayacaktır. Siyasi rant devşirmek amacıyla birtakım beyanlarda bulunanların, bu kurmacanın bir parçası oldukları da açıktır. Gerçek dışı, iftira niteliğindeki iddiaları sürdürme gayretleri, İstanbul'un karşı karşıya olduğu sorunlara karşı düştükleri acziyetin ve çaresizliğin en açık göstergesidir." 

YORUMLAR 4
 • yemez 9 ay önce Şikayet Et
  Ya ya ya şa şa şa bakan kurum çok yaşa
  Cevapla
 • ahmet 9 ay önce Şikayet Et
  yılmaz özdile fatih portakala özlem gürsese sözcüye tele 1 e halk tvye karadeniz tv ye bir metrekarede olsa bir arsa verin sayın bakanım bak nasıl susuyorlar hahha
  Cevapla
 • Seyfullah A 9 ay önce Şikayet Et
  vermene gerek yok ki zaten susturuluyolar muhalefetin işi konuşmak olmamalı yasaklanmalı
  Cevapla
 • Bülent 9 ay önce Şikayet Et
  Bu ve benzeri iddiaları ortaya atanların ahlaki değerleri zaten hepimizin malumu ancak bu haberleri her seferinde gerçekmiş gibi algılayıp bu algı operasyonlarına inanan bu tuzaklara düşen sağ kesime ne demeli
  Cevapla