Bakan Kurum: Yeni bir Dereli'nin inşa çalışmasını başlattık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun'daki selden etkilenen Dereli ilçesinde inşa edilecek yapılara ilişkin, "Tüm bu inşa çalışmalarını bir yıl içerisinde tamamlayıp tüm Türkiye'ye örnek olacak bir dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz" dedi.

Bakan Kurum: Yeni bir Dereli'nin inşa çalışmasını başlattık
Bakan Kurum: Yeni bir Dereli'nin inşa çalışmasını başlattık
GİRİŞ 01.09.2020 17:11 GÜNCELLEME 01.09.2020 17:12
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 22 Ağustos'ta yaşanan selin ardından Giresun'da yaptığı ziyaret ve incelemeleri kapsamında Dereli'ye geldi. İlçe merkezinde yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Kurum, iyileştirme çalışmalarında görev alan personelle sohbet etti. Kurum, görüştüğü esnaf ve vatandaşlara da yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

 

İncelemelerinin ardından Dereli Belediyesine geçen Kurum'un başkanlığında koordinasyon toplantısı düzenlendi. Dereli için yapılacak çalışmaların ele alındığı toplantıya, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ile İlçe Belediye Başkanı Zeki Şenlikoğlu ve diğer ilgililer katıldı.

Bakan Kurum, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, selden etkilenen Dereli'yi eski haline getirebilmek için 8 gün içerisinde yoğun uğraş verdiklerini söyledi.

 

 

Altyapıdan üstyapıya kadar gereken her türlü adımı attıklarını dile getiren Kurum, vatandaşın artık eski düzenine devam edebilecek hale geldiğini anlattı.

Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Burada köklü çözümler adına, Sayın Cumhurbaşkanımız dün de buraya geldiğinde kendisi de bizzat gördü, şahit oldu. 'Dereli'miz için, Giresun'umuz için en güzeli neyse bunu yapalım.' talimatı verdiler. Bu çerçevede dere kotunun altında kalan tüm iş yerlerini, konutları kaldırarak, yeni bir Dereli'nin inşa çalışmasını başlatmış olduk. Bu güzergahta bulunan ve derenin üst kotunun altında kalan, yani taşma kotunun altında kalan tüm binaları kaldıracağız ve bunları olması gerektiği şekliyle, dere taşkın kotunun üstünden bir subasman seviyesi verecek şekliyle inşa çalışmalarını bugün itibarıyla başlattık."

"TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR DÖNÜŞÜM PROJESİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Akşam üzeri esnafla görüşüp onları bilgilendireceklerini ifade eden Kurum, "Onlara bu süreçte de geçici iş yerleri yapımı noktasında konteynerden iş yerleri yapacağız. Bu süreçte de yine ticaretlerine devam edebilecekler. Akabinde en geç 1 yıl içerisinde tamamlamak üzere kalıcı ticarethanelerimizi, dükkanlarımızı, konutlarımızın inşaatını, yine yapılması gereken okullarımız var, emniyetimiz, kaymakamlığımız var, tüm bu inşa çalışmalarını 1 yıl içerisinde tamamlayıp tüm Türkiye'ye örnek olacak bir dönüşüm projesini inşallah gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Bu anlamda ilgili tüm bakanlıkların seferber olduğunu vurgulayan Kurum, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bir seferberlik ruhu içerisinde milletimizle birlikte, onların desteğiyle? Yani burada evi yıkılan vatandaşımızı üzmeden, kırmadan ki 'Allah razı olsun.' diyorlar, 'Devletimiz var olsun.' diyorlar. Bu anlayışla inşallah bu projemizi gerçekleştireceğiz. İstiyoruz ki dere yataklarına yakın ilçelerimizde, köylerimizde örnek yerleşimler olsun. Bu yerleşimleri de yaptığımız tespitler çerçevesinde inşallah tüm Türkiye genelinde, bilhassa Doğu Karadeniz Bölgesi'nde inşa edeceğiz. Bu çalışmaları da tüm belediyelerimizle birlikte inşallah yürütüyor olacağız."

Bu arada, ilçe merkezinde hasar gören cadde ve sokaklarda iyileştirme çalışmaları sürüyor. 

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • gökhan Aldemir 5 ay önce Şikayet Et
  Ne sorun var ise e devletten yazın maalesef bazı bölgelerde belediye başkanları çalışmıyor çalışsa görevini yapsa önlem alsa bu olaylar en aza iner belkide hiç olmaz altyapı boruları 1 veya 2 metre genişliğinde olmalı 81 ilde bütün dereler ıslah edilmesi lazım köy evleri çelik konstrüksiyon 1 yada 2 katlı olması lazım bunlar acilen yapılması lazım bodrum katları iptal olması lazım olanlar sığınak olması lazım yada yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor
  Cevapla
 • Mühendis 5 ay önce Şikayet Et
  Muş Merkez de derelere yapılan inşaatlar var ruhsatlı. Bir sel de oraya gelmeden olaya bir atsanız sn. Bakanım.
  Cevapla
 • Ferhat Uzuner 5 ay önce Şikayet Et
  Küresel ısınma sebebiyle atmosferde dolaşan su buharı artıyor. Daha çok su buharı da daha çok yağış demek. Asyada yaz boyunca etkili seller oluştu. Ekim ayından itibaren Türkiyede etkili yağışlar olacak. Dere yataklarındaki yapılaşma büyük sorun. Dere yataklarını mutlaka açıp temizlemeliyiz. Yoksa yeni felaketler bizi bekliyor. Yerel yönetimler ve Bakanlık bu felaketlerden sorumlu olur.
  Cevapla