Arsalara yeni değer artış payı! Vatandaş istemezse para alınmayacak

İmar planı değişikliği sonucu değeri artan gayrimenkuller için artık 'rant vergisi' alınacak. Ancak vergi ödemesi çıkması için imar planı değişiklik talebinin arsa sahibinden gelmesi gerekiyor.

Arsalara yeni değer artış payı! Vatandaş istemezse para alınmayacak
Arsalara yeni değer artış payı! Vatandaş istemezse para alınmayacak
GİRİŞ 29.09.2020 17:27 GÜNCELLEME 29.09.2020 17:27
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Gayrimenkullerin değer artışı, normalde satıştan sonra vergilendiriliyor.

 

 

Alış ve satış değeri arasındaki fark (kazanç) üzerinden gelir vergisi alınıyor. İstisnanın (18 bin lira) altında elde edilen kazanç için vergi istenmiyor. Gayrimenkulleri edinim tarihinin üzerinden beş tam yıl geçtikten sonra satıp kazanç elde edenlerden de herhangi bir vergi istenmiyor.

DEĞER ARTIŞ PAYI

 

 

‘Değer artış kazancının’ vergilendirme kriterlerini özetledikten sonra şimdi yalnızca ‘arsalar için’ ve ‘imar planı değişikliği sonrası için’ yeni devreye alınan ‘Değer artış payı’ konusuna bakalım… Adı vergi olmasa da, ‘arsa sahipleri’ taşınmazlarının değer artışı için devlete ‘değer artış payı’ ödeyecekler. İmar Kanunu’na eklenen bir maddeyle (Ek Md. 8) yapılan bu düzenleme (20 Şubat itibariyle) yürürlüğe de girmiş durumda. Uygulamaya ilişkin yönetmelik ise 15 Eylül tarihli Resmi Gazete’ de yayımlandı.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ

Değer artış payı hesaplanması için en önemli kriter, öncelikle ‘imar planının değişmesi’... Ve bu imar planı değişiklik talebinin de arsa sahiplerinin isteğiyle gerçekleşmesi gerekiyor. Mülk sahiplerinin talebi olmadan (idarece re’sen) imar planı değiştiğinde oluşan değer artışı için bir ödeme yapılması gerekmeyecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Rant vergisi olarak da anılan ‘Değer Artış Payının’ diğer önemli kriterleri de şöyle:

* Değerleme Raporu: Değer artış miktarını belirlemek için en az iki değerleme kuruluşundan rapor alınacak, raporda değişiklik öncesi ve sonrası değerler tespit edilerek devlete ödenecek ‘pay’ hesaplanacak. Taşınmaz üzerindeki bina vb. eklentilerin değeri dikkate alınmayacak yalnızca arsa için değer artış payı hesaplanacak.

* Ödeme Zamanı: Değer artış payı, en geç taşınmazın ilk satışında veya inşaat ruhsatının alımı aşamasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ödenecek. Değer artış payının ödenmemesi halinde, imar planı değişikliği yapılan taşınmaz için hiçbir koşulda satış izni verilmeyecek, yapı ruhsatı düzenlenemeyecek.

* Yeniden değerleme oranında artış: Değer artış payı, belirlendiği yılı izleyen yıldan itibaren her takvim yılı için, bir önceki yıla ilişkin belirlenen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak. Değer artış payı hasılatının, ilgili büyükşehir belediyesi, ilgili ilçe belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile hazine arasında belirli oranlarda paylaşılması öngörülüyor.

KİMLER VERGİDEN MUAF OLACAK?

1. 6306 sayılı (Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında) kanun kapsamındaki,

a) Riskli alanlardan,

b) Rezerv yapı alanlarından,

c) İçerisindeki yapıların riskli yapı olarak tespit edildiği parsellerde, riskli yapının mer-i imar planı ve plan notları ile verilmiş emsale esas inşaat alanının bir buçuk katına kadar artan kısmına ilişkin plan değişikliklerinden,

2. Kamu yatırımları ile kamu mülkiyetindeki alanlardan,

3. Mazbut ve mülhak vakıflara ait alanlardan,

4. İmar planlarında yençok: Serbest olarak belirlenmiş yüksekliklerin (İmar Kanunu Md. 8-1/b’ de belirtilen usullere göre yapılacak) imar planı değişikliklerinden,

5. Yapı ve nüfus yoğunluğunu artırmamak, düzenleme ortaklık payı olarak ayrılan alanlardan azalmaya neden olmamak kaydı ile ada veya parsel bazında yol düzenlemelerine, cephe hattı düzeltmelerine, imar hattı düzenlemesine konu plan değişikliklerinden, değer artış payı alınmayacak.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
Konut
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Bahar Kazancı 4 hafta önce Şikayet Et
  Müteahhitler fazla vergi vermemek için sattığı dairenin fiyatını müşteriye düşük gösteriyor kredi çekecek olana 800 bin daireye 300.000 Kredi çektiriyor alan kişi üzüm nasıl tanımlayacak 500'e sattığı daireyi 150 gösteriyor tabi peşin olursa kalan parayı 3 hesaba yatıyor emlak vergisi 20.000 150 göster de içim alıcı 6 bin lira ödüyor hep böyle oluyor
  Cevapla
 • Adil vergi 4 hafta önce Şikayet Et
  Onlatca şirket, firma ve holding var. Gidin onlardan vergi alın. Onlar kapılatına milyonluk arabaları çekiyotlar ve gider gösterip vergiden düşüyorlar. Ötv arttıkça daha çok vergi kaçırmış oluyorlar. Halk ise aldığı sakızdan, içtiği suya kadar kalem kalem vergi ödüyor. 2.300 lira verilen ve gelmeden önce zaten ıvır zıvır kesintilerle 1.000lira civarı kesip üstüne 450tlsını kdv ötve adı altında market, telefon, internet alşiış-verişi ve kullanımından aldığınız vergileri de alıyorsunuz. Yani asgari ücret 1.850tl kalmış oluyor. Lütfrn adgari ücretliden vergi elinizi çekin, yükü azaltın zam yapmıyorsunuz bari yük vermeyin.
  Cevapla
 • hayde 4 hafta önce Şikayet Et
  devlet halkını sömürürse halkta buna kılıf uydurur kısasa kısas
  Cevapla
 • Colabo 4 hafta önce Şikayet Et
  Tepeden tırnağa herkes düzgün olsaydı hırsızlık haksızlık olmazdı olmadığı takdirde insanlarda kılıfına uyduracaklar .
  Cevapla
 • adali 4 hafta önce Şikayet Et
  ya geçin bunları adam 1 milyona arsa satıyor,200 000 gösterip vergiden kaçırıyor.800 000 i ya nakit alıyor yada parça parça bankalara yatırıyor...şu anki sistemle kanunlarla ancak bu işin ZEKATINI toplarsınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle