Göçükbaşı: Gayrimenkulde teknolojik gelişmelerden fazlasıyla yararlanmamız lazım

İş İnsanı Görkem Göçükbaşı “Bizim Londra’dan New York’tan veya Paris’ten bir eksiğimiz yok, sadece markasal bakış açımız eksik. Bundan sonraki projelerimizde bu bakış açısını daha fazla yansıtacağız. Teknolojik gelişmelerden fazlasıyla yararlanmamız lazım” dedi.

Göçükbaşı: Gayrimenkulde teknolojik gelişmelerden fazlasıyla yararlanmamız lazım
Göçükbaşı: Gayrimenkulde teknolojik gelişmelerden fazlasıyla yararlanmamız lazım
GİRİŞ 23.12.2020 11:06 GÜNCELLEME 23.12.2020 12:07

Türkiye’de deprem gerçeği nedeniyle riskli ve denetimsiz yapılan eski binaların dönüşümü, yasal düzenlemeler gereğince zorunlu olarak devam edecek diyen iş insanı Görkem Göçükbaşı “Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle ofis ve plaza inşaatlarında kısmi bir durağanlık gözlemlenecek. Ancak, altyapı projelerine; özellikle ulaşım, lojistik merkezleri ve ulaştırma hublarına gereksinim artarak devam edecek.

 

Paralel olarak gayrimenkul projeleri de yabancı yatırımcılar için fiyat açısından avantajlı duruma gelecek. Bu durumu fırsat bilen yabancıların yeniden gayrimenkul alanında bir dış talep yaratacağı kanaatindeyiz. Bireysel yatırımcılar daha çok büyük şehirlerde konut satın alımına yönelirken, kurumsal ve portföy yöneticileri ticari alanlar için talep oluşturacak. Gayrimenkul yatırımında özellikle Türkiye’nin sahil şeridinde yer alan bölgeler ve büyük şehirler ön plana çıkacak” dedi

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖNEMLİ

 

Gerek yatırımcılar gerekse kullanıcıların hepsi çevre dostu ve enerji verimliliği maksimum düzeyde olan yapıları tercih ediyor diyen Göçükbaşı, yaşanan Covid-19 salgınının da iklimlendirme ve havalandırma teknik şartnamelerinde değişen taleplere sebep olduğunu ve bu sistemlerde, hava kalitesini artıran ve ortam havasını dezenfekte eden cihazlar öne çıktığını söyledi.

“AMACIMIZ KALİTELİ MARKALI KONUTLAR YAPMAK”

Göçükbaşı “Kazanç kaygısı duyacağımız projelere girmiyoruz, girdiğimiz projelere sanatsal bakış açısıyla hem teknolojik hem kullanışsal hem de mimari değer katma adına üretiyoruz. İnşaat yapmak, ortaya bir yapı çıkarmak harika bir deneyim. Bizden sonraki insanlara bir değer bırakıyoruz imzamızı atıyoruz.

Biz Türkler olarak inşaat sektöründe çok değerli bir bilgi birikimine ve donanıma sahibiz. Çok iyi mimarlarımız mühendislerimiz ve alt yapı elemanlarımız var. Fakat markalaşma konusunda kazanç kaygısıyla yapılan yerlerde sıkıntılar ortaya çıkıyor” dedi.

“MARKASAL BAKIŞ AÇIMIZ EKSİK”

Ülkemizin dünyanın en pahalı toprak değerine sahip bir coğrafyaya sahip olduğunu belirten Göçükbaşı şunları söyledi: “Özelikle İstanbul’un binlerce yıllık bir şehir olduğunu bilerek hareket ediyoruz. Bizim Londra’dan New York’tan veya Paris’ten bir eksiğimiz yok, sadece markasal bakış açımız eksik.

Bundan sonraki projelerimizde bu bakış açısını daha fazla yansıtacağız. Teknolojik gelişmelerden fazlasıyla yararlanmamız lazım. Örnek verirsek, bundan sonraki bütün yapılarımızda yağmur suyunun filtre edilmesinden sonra dairelerde kullanılmasına olanak sağlayan bir sistem kuracağız. Bir damla suyumuz bile ziyan olmayacak. Bu ve bunun gibi teknolojik nimetlerden faydalanmak önümüzdeki sürecin misyonu olacak.”

ETİKETLER
EKONOMİ dijitalleşme
YAZDIR