Sitem değişiyor! Faizsiz konuta yasal düzenleme

Sayıları giderek artan faizsiz konut edinme ile ilgili AK Parti önemli bir adım atıyor. Sistemin toplu konuttaki satış payı yüzde 15'lere ulaşırken son yıllarda firma sayısında gözle görülür artış yaşandı.

Sitem değişiyor! Faizsiz konuta yasal düzenleme
Sitem değişiyor! Faizsiz konuta yasal düzenleme
GİRİŞ 25.01.2021 09:15 GÜNCELLEME 25.01.2021 13:34
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Devlet güvencesinin olmaması, bu işi yapan şirketlerde sermaye şartı aranmaması sistemin geçmişte yaşanan saadet zinciri, Çiftlikbank gibi vatandaşların mağduriyetine yol açacağını düşünen AK Parti, bu sistemin yasa kapsamına almak için kanun teklifi hazırlıyor.

Önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacak taslağa göre bu işi yapan şirketlere öncelikli olarak 'sermaye şartı' getirilecek. Aynı zamanda devlet şartları sağlayan firmaları da denetleyecek. Bu sistemde konut alan ve sıra bekleyen yaklaşık 250 bin kişi bulunuyor. Şirket sayılarında ise son 4-5 yılda ciddi artış yaşanarak 35'e ulaştı. Bu şirketlerin yasal altyapısı bulunmuyor. Yani şirketler kapılarına kilit vurup gitseler buraya para yatıran vatandaşlar mağdur olacaklar. Yapılacak yasal düzenleme ile ileride bu mağduriyetlerin önüne geçilecek.

DÜŞÜK GELİRLİ AİLELERİN TERCİHİ

Banka kredi faizlerin yüksek olması özellikle düşük gelirli ailelerin bu sisteme ilgisini daha da artırıyor. Bir vatandaş bankadan ev kredisi çektiğinde maliyeti en az 2 katına çıkıyor ancak bu sistemde vatandaş böyle bir yükün altına girmiyor. AK Parti kaynakları "Özellikle son yıllarda sektördeki firma sayısı ve satışlardaki artış bazı riskleri de beraberinde getirdi. Hem bu alanda faaliyet gösteren firmalar için sermaye şartı aranmaması, hem de sisteme dahil olan katılımcıların bu firmalara yaptıkları ödemelerin devlet güvencesinde olmaması sisteme sistemin önemli açıklarından birini oluşturuyor. Bu nedenle yasal bir düzenleme ihtiyacı doğdu. Şu anda üzerinde çalışıyoruz. En kısa zamanda teklifimizi Meclis'e sunacağız ve ardından vakit kaybetmeden yasalaştıracağız" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER
faizsiz konut
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Abdurrahman Serdar 4 ay önce Şikayet Et
  Elbette sermaye şartı aranmamalı. Fakat Fmanet (sayılan) paraları, Devlet Finans kuruluşlarında muhafaza edilmeli, kotrollu kullandırılmalı. Vergi ve benzeri şeylerde de çok vergi ödiyen değil, dürüst vergi ödiyen, dürüstlüğü şahit ve belgelerle tescillenmiş kişilere ödül verilip, bu fazilet teşvik görmeli.
  Cevapla
 • Ali Er 4 ay önce Şikayet Et
  Geç kalmış bir düşünce , At izi ile it izi........ demişler
  Cevapla
 • Kadir 4 ay önce Şikayet Et
  Bu faizsiz ev işi yapanlardan Allah razı olsun bu bir çok kişiyi rahatsız etmişe benziyor bende burdan ev alıyorum girdiğim ilk kurada banada çıktı
  Cevapla
 • Mahmut 4 ay önce Şikayet Et
  anlaşılan bankalar rahatsız olmuş
  Cevapla
 • Yusuf 4 ay önce Şikayet Et
  Devlet acil olarak bu sistemi yasal hale getirmeli Devlet güvencesi altında olmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle