Bakan 318 metre yükseklikte duyurdu: Dev projede geri sayım başladı

1915 Çanakkale Köprüsü'nün kule ayaklarının tepesinden canlı yayın yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, köprünün 18 Mart 2022'de hizmete açılacağını söyledi.

GİRİŞ 05.02.2021 12:35 GÜNCELLEME 05.02.2021 17:16
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 318 metre yükseklikteki 'kedi yolu' olarak adlandırılan bölümünden canlı yayın yaptı. Karaismailoğlu, Çanakkale Boğazı'nın ortasında, 318 metre yükseklikte, hem köprünün özellikleri hem de devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çanakkale Köprüsüyle ilgili, "Asırların hayali için geri sayımdayız diyebiliriz. Artık ana kablo montajına başlıyoruz. Köprümüzün 18 Mart 2022'de hizmete girmesi için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz." dedi.

Karaismailoğlu, "1915 Çanakkale Köprüsü, feribotla 30 dakikada geçilen ancak bekleme süresiyle çoğu zaman saatler süren Çanakkale Boğazı'ndan geçiş süresini 6 dakikaya kadar indirecek. Proje tamamlandığında yıllık zaman tasarruf tutarı 465 milyon liraya, akaryakıt tasarruf tutarı ise 102 milyon liraya ulaşacak. Kısaca her yıl toplam 567 milyon lira tasarruf sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN YÜKSEK KULE AYAKLARI

Hem mühendislik açısından hem ulaşım hem de lojistik açısından örnek alınacak bir proje olduğunu söyleyen Karaismailoğlu şöyle devam etti:

"Çelik kule ayaklıklarımızın yüksekliği 318 metre. Daha sonra bunun üzerine top mermisi simgesini koyarak 16 metre daha yükselteceğiz. 318 metre ile dünyanın en yüksek kule ayakları olacak bu köprüde. Yine orta açıklığı 2023 metre ile de dünyanın en geniş açıklıklı çelik köprüsü olacak. Şimdi kalıcı halatların imalatlarına başlandı. Daha sonra da tabliyelerin dizilmesine başlanacak.

1915 Çanakkale Köprüsü bittiğinde, Yavuz Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü... Marmara Bölgesi'ni adeta altın bir gerdanlık gibi donatmış olacağız.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • skoc 11 ay önce Şikayet Et
  Elemanın biri geçiş ücreti 150 demiş o zaman 200 lira fazladan benzin 50 Tl de geçiş ücreti ver 250 TL ye istanbul üzerinden gidersin. Allahım bu insanlara akıl fikir ver yarabbim.
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 11 ay önce Şikayet Et
  Maaşallah Allahım Hayırlı Eylesin
  Cevapla
 • aaaa 11 ay önce Şikayet Et
  150 tl geçiş ücreti.
  Cevapla
 • skoc 11 ay önce Şikayet Et
  250 TL verip istanbuldan dolanırsın sen o zaman . Allahım bu insanlara akıl ver yarabbim.
  Cevapla
 • Kadir 11 ay önce Şikayet Et
  Şimdi düşün bir yapı var 1 milyona yapılacak ihale ediyorsun 1 milyonu yandaş firmaya veriyorsun. O 1 milyon senin verginle tâbi ki, firma başlıyor üstüne ilave masraf çıktı 500 bin daha sonra yıllar sürüyor hep senden çıkıyor. Bir diğeri de yip ile başlıyorsun senden birşey çıkmıyor firma para kazanmak için hızla yapıyı tamamlıyor geçenlerden para alıyor yani sen geçersen ödüyorsun belli sayıda geçiş olursa 0 maliyet olmazsa devlet farkı tamamlıyor bu da hiç bir zaman yapım maliyetine denk gelmiyor. Büyük ekonomist arkadaş anlayabilir misin ama bu şekil en az zararla 15 yılda bitecek bir köprü yerine 3 yılda insan hizmetine sunulan bir şekle dönüşüyor.
  Cevapla
 • Fani 11 ay önce Şikayet Et
  Köprü yapıyorsun. Yol, havaalanı, tüneller yapıyorsun. İnsanlar tebrik edecekleri yerde yinede beyenmiyorlar.
  Cevapla
 • ken 11 ay önce Şikayet Et
  hep diyorlarya ucuk sat sürümden kazan. seske burdada düsünseler böyle. ucuz olsa daha cok kisi gecer
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle