Kentsel dönüşümde büyük kolaylık! Kredi limitleri yüzde 60 yükseltildi

Konutunu kentsel dönüşüme sokmak isteyenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kolaylık sağlayan faiz desteğine ilişkin yeni kararı imzaladı. Buna göre konutlarda kentsel dönüşüm faiz destekli kredi 125 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı.

Kentsel dönüşümde büyük kolaylık! Kredi limitleri yüzde 60 yükseltildi
Kentsel dönüşümde büyük kolaylık! Kredi limitleri yüzde 60 yükseltildi
GİRİŞ 13.02.2021 15:10 GÜNCELLEME 13.02.2021 15:12
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Kentsel dönüşüme ilişkin tüm çalışmalar hızla devam ediyor. Ülkemizin deprem kuşağında olması ve eski yapılar nedeniyle yıkılma ya da hasar alma riskinin bulunması nedeniyle devlet faiz destekli kredi tutarını artırma kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren kanuna göre 6306 sayılı kanun kapsamında hak sahiplerinde bankalardan kullandırılacak kredilere sağlanacak faiz desteği tutarları değiştirildi.

Binasını güçlendirmek isteyenlere verilen 50 bin lira kredi 80 bin liraya çıkarıldı.

Evini kentsel dönüşüme sokmak isteyenlere verilen 125 bin lira kredi 200 bin liraya yükseltildi.

Birden fazla evi olanlara ilişkin verilen 625 bin lira kredi limiti de 1 milyon liraya çıkarıldı. Böylece tüm kalemlerde yüzde 60 oranında kredi desteği artışı yaşandı.

KREDİ VADESİ 120 AY

Uygun şartlarda kredi almak isteyenler 120 aya kadar vade yapabilme imkanına kavuşuyor. Günümüz şartlarında bir evin ortalama maliyeti 200 bin lirayı buluyor.

YÜZDE 3-4 DAHA DÜŞÜK FAİZ

6306 sayılı kanun kapsamında yapısı riskli yapı olarak tespit edilen gerçek veya tüzel kişilerin anlaşmalı bankalardan kullanacağı kredilere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği sayesinde standart konut kredilerine göre yıllık bazda yüzde 4 ile yüzde 3 arasında daha düşük oranda konut kredisi faiz desteği veriliyor.

NE ZAMAN BAŞVURULMALI?

Faiz desteği verilebilmesi için tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde bankaya başvurulmuş olması gerekiyor. Bu karar kapsamında Bakanlıkça onaylanan faiz destekli kredilerin kullandırılma süresi Bakanlık tarafından verilen faiz desteği uygunluk yazısı tarihinden itibaren bir yıl olarak bildirildi.

KİRA YARDIMI ALANLAR KREDİDEN YARARLANAMIYOR

Kiracılar (en az 1 yıldır kiracı olarak oturanlar) veya kat malikleri (en fazla 5 dairesi olmak üzere) kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilirler. Eğer bir binayı birden fazla kişi kullanıyorsa bu durumda kat malikleri toplu halde aynı anlaşmalı bankaya aynı anda başvurmaları gerekiyor.

Kira Yardımı desteğini tercih edenler bu destekten faydalanamıyorlar.

BAKAN KURUM: KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANACAK

Kentsel dönüşüm kapsamında binasını dönüştürecek vatandaşların bankalardan kullanacağı toplam kredi miktarının 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye yükseltildiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kentsel dönüşümü hızlandıracak, vatandaşlarımıza mali kolaylık getirecek bir düzenlemeyi daha hayata geçirdik. Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için kredi miktarlarını arttırdık.

Binasını dönüştürecek hak sahibi vatandaşlarımızın bankalardan kullanacağı krediyi 125 bin TL'den 200 bin TL'ye, toplam kredi tutarını 625 bin TL'den 1 milyon TL'ye yükselttik.

Bina güçlendirme kredisini de 50 bin TL'den 80 bin TL'ye çıkardık. Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için KDV indiriminden sonra attığımız bu yeni adımla ülkemizin tamamında deprem dönüşüm sürecini daha da hızlandırarak vatandaşlarımızı sağlam ve güvenli yuvalara kavuşturmak için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

ETİKETLER
kredi limitleri
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  Düşsede çıksada faiz faizdir.bulaşmayalım inşallah.
  Cevapla
 • celil tanrıverdi 9 ay önce Şikayet Et
  faiz büyük bir zulümdür. faize bulaşmak için kirada oturmak 5 para etmez bir eve 10 para vermek gibi sebepler bahane edilemez. her gün minarelerden okunan Allah en büyüktürdeki Allah faizin kendisiyle savaşmak olduğunu bildirmiştir. Allah ile savaşanın galibiyeti yoktur. Allahtan korkun kendinizi kandırmayın. Allah için dünya ve ahiret saadeti için islam dininin şeriatını hayatınıza uygulayın. Allah hepimizi muhafaza etsin.
  Cevapla
 • hayret bişey 9 ay önce Şikayet Et
  kardeşim tokinin sitesine giriyorsun, üzerine hiç bir şey olmayacak diyor. üzerimde anne babamdan kalan eski bir dairenin yarısı var. sen tokiden ev alamazsın diyor. ne yapayım şimdi ben. mutfağı salonu odaları ikiye bölüp birini ben mi kullanayım.
  Cevapla
 • Alparslan 9 ay önce Şikayet Et
  Faizlerin düşmesi lazım yoksa 300000 de yapsanız sonuç yok 125 cekiyon 260 ödüyoruz
  Cevapla
 • brain 9 ay önce Şikayet Et
  aynen faizler cok yuksek ve faiz destegi cok dusuk. devede kulak kaliyo faiz destegi
  Cevapla
 • fahri 9 ay önce Şikayet Et
  ilave 1 kat verilirse birçok bina kentsel dönüşüme girer
  Cevapla
 • DOĞRUYU SÖYLEYEN 9 ay önce Şikayet Et
  en az 1,5 kat verilmeli yoksa sistem tıkanıyor, adam param yok diyor ne yapacaksın? zorla güzellik te olmuyor, en az 1,5 veya 2 kat fazlalık verilirse sistem bakın nasıl çalışıyor...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle