Kanal İstanbul şart mı? Bakan Kurum, merak edilenleri tek tek cevapladı!

İBB Başkanı ve muhalefetin şiddetle karşı çıktığı Kanal İstanbul'la ilgili Bakan Kurum merak edilenleri yanıtladı. "Kanal İstanbul şart mı?" sorusunu cevaplayan Kurum, "Kanal İstanbul projemiz İstanbul boğazını koruma kurtarma ve özgürlük projesi. 21 metre derinliğindeki bir kanal nasıl olur da İstanbul'daki depremselliği artırır? Arttırmaz" dedi.

GİRİŞ 03.03.2021 00:08 GÜNCELLEME 03.03.2021 09:12
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Haber Global ekranlarında gazeteci Candaş Tolga Işık, "Az Önce Konuştum" programında bu hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u konuk etti.

KANAL İSTANBUL BOĞAZI KORUMA VE KURTARMA PROJESİ

Birçok önemli konuya değinen Bakan Kurum, "Kanal İstanbul şart mı?" sorusuna da yanıt verdi. Kurum, "Kanal İstanbul projemiz İstanbul boğazını koruma kurtarma ve özgürlük projesi. İstanbul boğazında yılda ortalama 50 bin gemi geçiyor. 15 trilyon dolarlık ticaret söz konusu. Bunun yüzde 60'ı da deniz üzerinden yapılıyor. 21 metre derinliğindeki bir kanal nasıl olur da İstanbul'daki depremselliği artırır? Arttırmaz. Bunu bilimsel olarak açıkladık. Biz burada 40 milyon metrekarelik rezerv alan üretiyoruz. Riskli gördüğümüz alanları rezerv olarak kullanacağız" ifadelerini kullandı.

"YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYACAĞIZ"

Bakan Kurum sözlerine şu şekilde devam etti:

"Yüzde 3 su kaynağı proje yapıldığında gidiyor. Melen projesi yapıyoruz. Bu proje bittiğinde bu kaynağın 34 kat fazlası Melen'den İstanbul'a gelecek. Hamzalı, Pirinçli Karamandere barajları yapıldığı zaman su kaynakları ile ilgili kaybolan su kaynağının kat be kat fazlasını sağlayacağız. Yeşil alanlarımızı koruyacağız. Kanal İstanbul yapıldığı zaman depremle ilgili İstanbul'un mücadelesine çok önemli katkı sağlayacak. Ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlayacak. Vizyon bir projedir."

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Hodri meydanüst 1 ay önce Şikayet Et
  CHP karşı ise durmak yok yola devam.
  Cevapla
 • muro 1 ay önce Şikayet Et
  ben artık detaylara takılmıyorum. CHP hayır diyorsa bunda bir hayır vardır diyorum kabul ediyorum.
  Cevapla
 • ŞİLELİ 1 ay önce Şikayet Et
  CHP istemiyorsa VATANA faydalıdır, Tez zamanda yapılmalı
  Cevapla
 • DADAŞ 1 ay önce Şikayet Et
  Hemen başlanmalı çok geç kalınmış bir proje hatta devletin gücü yetmiyorsa bile seferberlik ilan edip yardım kampanyaları yaparak biran önce bitirilmelidir.inşallah.
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Hocam şu anda ne kullanıyorsan hemen bırak, sağlığına dokunmasın...
  Cevapla
 • POLAT 1 ay önce Şikayet Et
  CB'da dahil hiç kimse "neden kanal İstanbul yapılmalı?" hala adam akıllı şu topluma anlatamadi. Bir umut haberi okudum ama içi boş. Kanal İstanbul neden gerekli bunun topluma iyi anlatılması gerekiyor. Özellikle CB'nin toplumu ikna kabiliyeti yüksek. İş başa düşüyor. Reis bu kanalın neden gerekli olduğunu en iyi şekilde anlatmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle