Bakan Kurum'dan dikey bahçe açıklaması

İBB'nin sökümüne başladığı dikey bahçelere ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'dan bir açıklama geldi. Kurum, "Dikey bahçe gibi çevre ve iklim dostu uygulamaların yaygınlaşmasını destekliyoruz" dedi.

Bakan Kurum'dan dikey bahçe açıklaması
Bakan Kurum'dan dikey bahçe açıklaması
GİRİŞ 03.03.2021 16:19 GÜNCELLEME 03.03.2021 16:21
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabından dikey bahçe sisteminin çevreye ve ekolojik sisteme sağladığı faydalara ilişkin paylaşımda bulundu.

Paylaşımında, "Şehirlerimizde ekolojik, estetik, ekonomik, dikey bahçe gibi çevre ve iklim dostu uygulamaların yaygınlaşmasını destekliyoruz." ifadesini kullanan Kurum, şu bilgileri verdi:

"Sera gazı emisyonunu azaltır. Habitat ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına katkı verir. Üretim, ısınma ve trafik kaynaklı hava kirliliğini önler. Havadaki zehirli gazları, kiri ve tozu alır, temizlenmiş havayı ortama verir. Partikül filtresi ve kirli hava tamponu olur. Karbondioksiti azaltır, oksijeni artırır. Binalara giren elektromanyetik radyasyonu büyük oranda azaltır.

Şehirlerde oluşan ısı adalarının olumsuz etkilerini azaltır. Gürültü kirliliğine bariyer olur. Rüzgara bağlı ısı kayıplarını azaltarak soğuğu kırar. Binalarda kaybolan sıcaklık miktarını azaltarak enerji tasarrufu sağlar. Sayısız ve alternatif tasarım imkanıyla bulunduğu bölgeye estetik verir, güzelleştirir. Kuşlar, kelebekler için ilave bir yaşam alanı oluşturur."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • mpa 1 yıl önce Şikayet Et
    Biz çiftçiler yatay bahçeleri yetiştirmek için gübre alamıyoruz . ilaç fiyatları almış başını gidiyor gübre fiyatları yine aynı. buna çözüm bulmanız gerek.
    Cevapla
  • Zafer 1 yıl önce Şikayet Et
    Sen onları Eko ya söyle , faydasız adam hepsini söktü ,duvarları saçma sapan boyalarla boyadı. Herhalde boya işinde iyi avanta var.
    Cevapla