Çamlıca Kulesi 29 Mayıs'ta açılıyor

369 metrelik kule yüksekliği ve deniz seviyesinden 587 metrelik yüksekliğiyle İstanbul’un en yüksek yapısı Çamlıca Kulesi cumartesi günü hizmete açılıyor.

Çamlıca Kulesi 29 Mayıs'ta açılıyor
Çamlıca Kulesi 29 Mayıs'ta açılıyor
GİRİŞ 25.05.2021 13:02 GÜNCELLEME 25.05.2021 13:03
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul’un güzel siluetini anten çöplüğünden kurtararak aynı anda 100’den fazla yayın kuruluşuna hizmet vermeye başlayan 369 metrelik kule yüksekliği ve deniz seviyesinden 587 metrelik yüksekliğiyle İstanbul’un en yüksek yapısı olan Çamlıca Kulesi’nin, 29 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılacağı tören ile hizmete açılacağını bildirdi. Bakanlık, Eylül 2020 itibarı ile asli faaliyeti olan yayıncılık hizmetinin verilmeye başlandığı kulede dünyada ilk ve tek olarak 100 radyo yayınının birbirlerinin güçlerini kesmeden, frekanslarının karışmadan yayın yapabildiklerini dile getirdi.

İLETİŞİM VE YAYINCILIK FAALİYETLERİ DÜNYA STANDARTLARINA TAŞINIYOR


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yayıncılık alanında sunulan altyapı hizmetleri ve çevre dostu operasyonlarla Türkiye'nin iletişim ve yayıncılık faaliyetlerinin dünya standartlarına taşınıp, tek verici tesis modeline geçileceğini böylece dağınık hâldeki vericilerin birleştirilerek şehirlerdeki çevre ve görüntü kirliliğinin de önüne geçileceğini vurguladı. 

ÇAMLICA KULESİ, İSTANBUL’UN YENİ SİMGESİ OLDU

Çamlıca Kulesi'nin, asırlar öncesine uzanan tarihi konumu ve doğal güzellikleri ile dünyanın en güzel şehri olan İstanbul’un yeni simgesi olduğunun altını çizen Bakanlık, toplam 30 bin 150 metrekare alan üzerinde kurulu olan Çamlıca Kulesi’nin deniz seviyesinden 587 metre yüksekliği ile İstanbul'un en yüksek yapısı olduğunu belirtti.

ENERJİ TASARRUFU SAĞLANDI, ÇEVRE VE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ TARİHE KARIŞTI 

Çamlıca Kulesi ile Çamlıca Tepesi'nde dağınık halde bulunan onlarca antenin söküldüğünü ve tüm hizmetlerin tek kulede toplandığını belirten Bakanlık, böylece çevre ve insan sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip olan elektromanyetik ve görüntü kirliliğinin ortadan kaldırıldığına işaret etti. İstanbul’un siluetinin güzelleşmesine katkı sağlandığını da ifade eden Bakanlık, kulede yer alan yüksek verimli anten ve verici sistemleri sayesinde sağlanan enerji tasarrufunun maksimum seviyede olduğuna dikkat çekti. 

TÜRKİYE EKONOMİSİNE VE TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK

Çamlıca’nın konumu itibariyle İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olduğuna dikkat çeken Bakanlık, ayrıca Çamlıca Kulesi’nin hediyelik eşya mağazaları, kafeteryaları, restoranları ve eşsiz manzaraya hâkim seyir terasları ile kısa vadede Türkiye ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacak bir cazibe merkezi olacağına da vurgu yaptı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 7
 • Mizah 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu kule günde 9 milyar dolar gelir getirecekmiş. Kazları da önleyecek.
  Cevapla
 • celal 2 yıl önce Şikayet Et
  İmamoğlu ve CHP ekibi gelmesin. Malum onlar karşıydılar bu atılan temellere. Ne güzel "temel atmama" icraatı varken ,heykel yapmak dururken bu tür hizmetler onları gerer.
  Cevapla
 • k-keskin 2 yıl önce Şikayet Et
  şahane olmuş, hainler ikiye bölünür çatlar inşallah
  Cevapla
 • Salih 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayısal karasal yayıncılık ne zaman başlayacak? Kulenin esas amacını da unutmamak lazım…
  Cevapla
 • Salih 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayısal Karasal demek Dijital yayın demek :) DVB-T2 yani, çubuk antenle 4K yayın izlemece, çanaksız
  Cevapla
 • fatih akman 2 yıl önce Şikayet Et
  karasal yayın veren kanal mı kaldı kardeşim. dünya dijitale dönüyor sen karasal devam diyosun.
  Cevapla
 • Kızıldereli 2 yıl önce Şikayet Et
  Amacı ne salih
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle