Yangın bölgelerinde 'TOKİ' adımı: Bakanlık çalışmalara başladı

Türkiye genelinde çıkan yangın felaketlerinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hasar tespit çalışmalarına başladı. Ülke genelinde 2.300 yapının etkilendiği tahmin ediliyor. TOKİ yörenin dokusuna uygun köy evleri yapacak.

GİRİŞ 31.07.2021 09:04 GÜNCELLEME 09.08.2021 17:45
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Adana, Muğla, Osmaniye, Mersin, Aksaray ve Nevşehir illerinde sahada çalışmalar başlatıldı. Edinilen bilgilere göre, TOKİ hasar tespit çalışmaları bittiğinde vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda, yörenin dokusuna uygun köy evleri yapacak. Ahırı, müştemilatı ve deposuyla birlikte yapılacak köy evlerinin ihale ve proje çalışmaları 1 ay içerisinde tamamlanacak ve bir yıl içinde teslim edilecek.

Bakanlık kentsel dönüşüm kapsamında kira ve eşya yardımı da yapacak. İller Bankası da ilçelerin ve köylerin altyapısında meydana gelen hasarları tespit etmek üzere çalışmaları başlattı. İçme suyu alamayan yerlere de en kısa sürede içme suyu ulaştırılacak. Yangının seyri ve hasar tespit çalışmaları uydu görüntüleri üzerinden 7/24 takip ediliyor.

İlk tespitlere göre, Antalya'da şu ana kadar 252 bina incelendi. 126 yapının ağır hasarlı, acil yıkılacak veya yıkık olduğu tespit edildi. Manavgat'ın doğu kısmında 300, batı kısmında; Yeniköy, Kalemler, Sarılar ve Hatipler mahalleleriyle Gültepe ve Çakaldere mevkilerinde ise 2.000 yapı var. 252 binadan toplam 126 bağımsız birim ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık. Kalemler mahallesinde 73, Evrenseki'de 48 bağımsız birim ağır hasarlı.

KÖYLER BOŞALTILDI

Mersin'de Aydıncık ve Bozyazı ilçelerinde 465 yapının bulunduğunu, bunlardan 50'sinin yangından etkilendiği tespit edildi. Aydıncık'ta 4 yapı ağır hasarlı. Muğla'da Marmaris Armutalan Mahallesi ve Bodrum Güvercinlik'te 1 yapının çatısının, 1 otelin peyzajının ufak çaplı hasar aldığı tespit edildi.

Osmaniye'de ise 4 köy boşaltıldı. Merkeze bağlı Kırmacılar Mevkii'nde ise 30 yapı hasar gördü. Aydın'da 6 köyde 1.605 bina tahliye edildi.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 6
 • Adil Müslüman 1 yıl önce Şikayet Et
  aaa bende diyordum inşaat ne zaman başlayacak yanılmadım, ver köylüye parasını madem onlar her aileye bi daire yapılsın, üzerine koyup başkasına satmak için ilave daire yapmayın derim
  Cevapla
 • Yusufelili 1 yıl önce Şikayet Et
  Sana diyecek laf yok Allah akıl fikir versin diyelim.
  Cevapla
 • Reis C* 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu Yangınlar menfaat ve çıkar için yapılmış yakılmış olabilir mi diye aklıma geldi... Artık insanlardan korkulur para için menfaat için yapmayacakları hiç bir şey yok İNSANLIKTAN ÇIKMIŞ BİR NESİL VAR ORTADA...
  Cevapla
 • Trakyali 1 yıl önce Şikayet Et
  Sana katiliyorum kardesim, yangin bolgelerinin belediyelerinin kimin elinde olduğunu duşundukce icimi daha buyuk korku kapliyor.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah haberdar kim ne yapıyorsa, ölmeden önce yanarlar inşallah
  Cevapla
 • Osmaniyeli 1 yıl önce Şikayet Et
  köylü mü çıkarmış yani TOKİ gelcek diye ? oturduğu evi mi yakmış ? Bilinçli yorum lütfen Halk kimlerden korkması gerektiğini gayet iyi biliyor beton aşıklarından
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle