Fikirtepe'de mağduriyet gideriliyor: Yarım kalan 1100 konutta teslim

Fikirtepe’de düğümlenen kentsel dönüşüm devlet eliyle tamamlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üstlendiği projelerde mağduriyetler giderilmeye başlarken, yarım kalan 1100 konut bu ay hak sahiplerine teslim edilecek.

Fikirtepe'de mağduriyet gideriliyor: Yarım kalan 1100 konutta teslim
Fikirtepe'de mağduriyet gideriliyor: Yarım kalan 1100 konutta teslim
GİRİŞ 21.08.2021 09:57 GÜNCELLEME 26.08.2021 17:01
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye’de kentsel dönüşümün ilk gündeme geldiği 2010 yılında müteahhit ve hak sahipleri arasında yaşanan kat anlaşmazlığı ve finansman nedeniyle düğümlenen Fikirtepe’de, yarım kalan projeler devlet eliyle tamamlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Yeni Fikirtepe projesi ile bölgede yarım kalan inşaatlar hızla yükselirken, 2018 yılında finansal zorluk yaşayan firmalardan devralınan projelerden ilki de teslim aşamasına geldi.

TESLİMLER BU AY

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bilgilerine göre, Fikirtepe’deki 5 blokta yer alan yaklaşık bin 100 konut bu ay hak sahiplerine teslim edilecek. Konutların vatandaşlara teslimi için de hazırlıklara başlandı. Bakanlık, bunun için proje bünyesinde iki dükkanı ofis olarak belirledi. Hak sahiplerine konutların teslim işlemleri bu ofislerden üzerinden yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, İstanbul’un pilot kentsel dönüşüm bölgesi olan Fikirtepe’de 2018 yılında finansal sıkıntı sebebiyle Vartaş yapı adası yarım kalan inşaatların tamamlanması amacıyla devralınmıştı.

FİNANSMAN DESTEĞİ

Finansman desteğinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlandığı 286 pafta, 3415 ada, 9 parselde bulunan, ‘Vartaş-1’ olarak anılan projenin inşaatı için Kiptaş, Mayıs 2018’de bir ihale açtı. 182 bin 198 metrekare alanda gerçekleştirilecek proje için KDV dahil 383 milyon 488 bin lira teklif eden Torkam İnşaat, ihaleyi kazandı ve hızlıca inşaata başladı.

SÖZLEŞMELER İMZALANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe’de yarım kalan projeler için TOKİ ve Emlak Konut aracılığıyla süreci başlattı. 60 bin kişiyi doğrudan ilgilendiren, yaklaşık 8 milyar lira değere sahip olacak Yeni Fikirtepe Projesi’ne başlamak için hızla adımlar atılıyor. 1.5 milyon metrekare inşaat alanını kapsayan proje için imar planları bu yılın başında belli olurken, Emlak Konut GYO da hazırlık ve ihale sürecini yürütüyor. Bu kapsamda Bakanlık adına Emlak Konut GYO tarafından ihale edilen İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3468/1 Parsel İnşaatı İşi’nin sözleşmesi, yüklenici Kibritçi İnşaat ile 28 Temmuz’da imzalandı. Sözleşme bedeli KDV hariç 187 milyon 434 bin lira oldu. ‘3455/1 Parsel İnşaatı İşi’nin sözleşmesi ise yüklenici Torkam İnşaat ile 5 Temmuz’da imzalandı. Sözleşme bedeli de KDV hariç 133 milyon 900 bin lira olarak belirlendi. Ayrıca İstanbul Fikirtepe Kentsel Tasarım Projesi 3419/1 Parsel İnşaatı İşi’nin sözleşmesi, yüklenici Siyahkalem ile 3 Haziran’da imzalandı. Sözleşme bedeli KDV dahil 198 milyon 480 bin lira oldu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 5
 • Ülkem 1 yıl önce Şikayet Et
  İyide kırıkkale fi yapı konutları kayyumda resmen konutlar çürümeye terk edilmiş durumda madem firmaya kayyum atıyorsun yap bitir teslim et niye milleti mağdur ediyordunuz ey kayyum 550 nerdeyse bitmiş konut var ama birtürlü bitirlemiyor şahsen ben Birtane almıştim ve geçmiste tapusunu almama rağmen teslim alamadım şuan çöp devletimiz ve yöneticilerimiz bu sesi duysun mağdurlar çok öfkeli seçim yaklaşıyor bu seslere kulak verin vatandaşın mağduriyetini giderin çokmu zor.
  Cevapla
 • Mrt 1 yıl önce Şikayet Et
  Ankara mamak kentsel dönüşüme de bir el atsanız 15 yıl oldu malessef mağdur çok..
  Cevapla
 • kurtoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Milleti emlak yönetim zulmünden kurtarın.
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Yamukların eziyetini devlete çektirenler zalimlerin ta kendisidir
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler zalimlerin ta kendileridir, kafirlerin ta kendileridir
  Cevapla