Çinliler, Kanada’da 600 milyon dolarlık bir köprü inşa edecek

Çinli bir inşaat grubu, Tadoussac et Baie-Sainte-Catherine arasında yapılacak yarım milyar dolardan fazla maliyetli bir asma köprünün inşa çalışmalarına talip olacak.

Çinliler, Kanada’da 600 milyon dolarlık bir köprü inşa edecek
Çinliler, Kanada’da 600 milyon dolarlık bir köprü inşa edecek
GİRİŞ 02.09.2021 12:46 GÜNCELLEME 02.09.2021 13:46

Kanada basınında yer alan haberlere göre, Çinli bir inşaat grubu, Tadoussac et Baie-Sainte-Catherine arasında yapılacak yarım milyar dolardan fazla maliyetli bir asma köprünün inşa çalışmalarına talip olacak. Haberde görüşlerine yer verilen kişiler, hükümetin Sichuan Chuankang Wubang Engineering Design Co. girişiminin teklifine onay verecek.

Son iki yıl boyunca salgın genel anlamda faaliyetler yavaşlattı; ancak Çinli Chengdu mühendislik firması ilgili mercilerin onayını alır almaz inşa çalışmalarını başlatacak. Alınan bilgiler, asma köprünün yüz milyonlarca dolara mal olacak ancak Sichuan Chuankang Wubang Engineering Design Co.tarafından konu ile ilgili henüz ayrıntılı bir açıklama yapmadı.

Yine de şu anda asma köprünün, bin 150 metre uzunluğunda olacağı; köprü inşaatı kapsamında 600 metre uzunluğunda bir tünel bulunacağı; çevre yollarının 20 kilometre civarında bulunacağı ve ek inşa çalışmalarının yapılacağı biliniyor. Dolayısıyla toplam maliyet 550-600 milyon dolar dolayında olacak.