Devremülkte büyük soygun: İki kez dolandırıldılar

Binlerce devremülk mağduru, yeni bir tehlikeyle karşı karşıya. "Mağduriyeti giderme" vaadiyle bir kez daha dolandırılıyorlar. Vekalet alan dolandırıcılar parayı kendi aralarında paylaşıyor.

Devremülkte büyük soygun: İki kez dolandırıldılar
Devremülkte büyük soygun: İki kez dolandırıldılar
GİRİŞ 08.09.2021 08:24 GÜNCELLEME 08.09.2021 09:22
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Türkiye'de devremülk satın alarak mağdur olan on binlerce kişi olduğu ifade ediliyor. Kimi maket üzerinden, kimi yarım kalan değişik illerdeki projeler üzerinden satışı yapılan projelerde tapu devri yapılmadığı gibi, imzalatılan senetlerle çok sayıda kişi icralık olmuş durumda.

Hürriyet'te yer alan habere göre, yaşanan bu olumsuzluklara bir durum daha eklendi. Devremülk ve Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Veysel Saltan’ın iddialarına göre, bu kez tüketicileri mağdur eden devremülk firmalarının eski çalışanları devreye girdi. Saltan, “Bu şirketlerin eski çalışanları çeşitli illerde danışmanlık firmaları kurmuşlar. Bu firmalar üzerinden, eski ‘müşterilerine’ ulaşarak ‘Bizim eski firma sizi mağdur etti, dolandırdı. Ancak bu mağduriyetinizi giderebiliriz. Bizim çalıştığımız avukata vekaletname verirseniz, alacağınız tahsil edilir’ diyor. İnsanlar da umutlanarak vekaletnameyi ilgili avukata çıkarıyorlar. Ancak bu kez avukat eli ile dolandırılıyorlar. Bu konuda çok sayıda kişi bize ulaştı. Avukat, aldığı paranın çok az kısmını ilgili mağdura veriyor. Paranın büyük bölümünü bu kişiler kendi aralarında paylaşıyor” dedi.

125 FİRMA TESPİT EDİLDİ

Türkiye genelinde, mağduriyet yaratan 125 firmanın olduğunu tespit ettiklerini kaydeden Saltan “Yalova, Afyon, Bolu, Ankara ve Çanakkale bu konuda başı çekiyor. Bu firmalar, ellerindeki sözleşmelerle, tesisten içeri ayağına dahi atamayan ailelerden bir de aidat paralarını almaya çalışıyor” bilgisini verdi.

Tüketicilerin bu tip firmalarla yaptıkları görüşmelerde senet imzalamaması gerektiğine dikkat çeken Saltan, “Ben de imzaladığım senetler yüzünden iki kez icralık oldum. Başıma gelen bu sorun nedeni ile bir kısım mağdur ile bir araya gelerek bu derneği kurduk. Ancak sorun tahmin edilenden de büyük. Çok acı insan hikâyelerine tanığım. Elindeki 3-5 kuruşu, bir devremülk sahibi olma hayali ile bu firmalara kaptıran ailelerin başına gelmeyen kalmamış... İnsanlar, devremülk sahibi olmadığı gibi icralık oluyor. İntiharın eşiğine gelen insanlar var, kimi çiftler boşandı. Bu soruna bir an önce bir çözüm bulunmalı” çağrısında bulundu.

‘İKİ KEZ MAĞDUR OLDUM’

İnşaat işçisi Eyyüp Timurtaş (39) da, hem devremülk alımında hem de sonrasında mağdur edildiğini iddia edenler arasında. Timurtaş, 4 yıl önce Yalova’daki bir projeden devremülk satın aldı. Timurtaş “Eylül 2017’de, inşaatlarda biriktirdiğim 4 bin doları bozdum ve bunlara 13 bin 50 lira olarak verdim. Ancak tapuyu almadım.

Daha sonra bu firmanın dolandırıcı olduğunu öğrendim. Paramı kurtarmak için arayış içindeyken, İstanbul Barosu’na üye Av. H. T. ile tanıştım. Bu kişi, paramı tahsil edebileceğini söyledi. Benim adıma dava açtığını söyledi. Ancak sonra ortaya çıktı ki hiçbir dava açmamış. Bu avukat 2 yıl sonra beni aradı. Bana ‘8 bin 300 lira tahsil ettim. 3 bin lirasını ben alacağım. Kalan kısmını size göndereceğim’ dedi. Ben bunu kabul etmedim. Daha sonra ihtiyacım olduğu için 7 bin 300 lirayı almaya razı oldum. İlk önce firma beni mağdur etti şimdi de avukat” diye konuştu. Telefonla ulaştığımız Avukat H. T. ise hakkındaki suçlamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek “Eyyüp Beyin bende bir lira parası kalmış değil” diye konuştu.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
dolandırıcılık
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • BURSA 4 ay önce Şikayet Et
  bu işin devlet sorumluları malesef görevlerini yapmıyor birçok konunun yasal zemininde boşluklar var eksikler var dolandırıcılar bunları çok iyi bildikleri için vatandaşın yapacak hiçbirşeyi yok tıpış tıpış dolandırıcının kucağına gidiyor devletin her satışta üçüncü kişi olması gerekiyor
  Cevapla
 • hacı emmi 4 ay önce Şikayet Et
  bu millet akıllanmaz.
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 4 ay önce Şikayet Et
  10 bin tl ye devremülk alıp her sene 2 hafta gitmek için bu para yeterlimi bu para 3 yıl için yeterli.devremülkte şöyle kandırıyorlar bir otelde gösterişli bir sunum hazırlıyorlar ya maketle kandırıyorlar yada bir tana yapılmış numune oda yapıyorlar buraya luks otel yapacağız size burdan devremülk satalım siz her sene ailecek gelin kullanın gelmezseniz 15 günlük parasını verelim diyorlar sonra otel bir türlü yapılamıyor inşaat bitmiyor.biten inşaatlarda kendi yerlerini verip sizinki boş kiraya isteyen olmadı diyorlar gidip odayı bekleyecek değilsinya inanıyorsun
  Cevapla
 • Alpagu 1453 4 ay önce Şikayet Et
  Hukuk adamı olmakla övünen ;ancak yalancı şahit gibi çalışan, yüklü miktarda da ücret kazanan avukatlara ne demeli?
  Cevapla
 • Bir Dost 4 ay önce Şikayet Et
  Devremülk nedir yaa? Al bi tane karavan, istediğin yerde tatil yap...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle