Yabancılara konut satışına yeni düzenleme

Pilot uygulaması geçen ay Antalya’da başlayan Tadebis-Web Tapu düzenlemesi 20 Eylül itibarı ile ülke genelinde uygulanacak.

Yabancılara konut satışına yeni düzenleme
Yabancılara konut satışına yeni düzenleme
GİRİŞ 20.09.2021 12:09 GÜNCELLEME 20.09.2021 12:09
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Yabancı gerçek kişilerin taraf olduğu gayrimenkul edinimlerine düzenlenecek olan değerleme raporlarına ek düzenlemeler geldi. Pilot uygulaması geçen ay Antalya’da başlayan Tadebis-Web Tapu düzenlemesi bugün itibarı ile ülke genelinde uygulanacak.

Yapılan düzenleme hakkında bilgi veren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Değerleme raporlarına ilişkin taleplerin alınması, bir merkezden değerleme firmalarına dağıtımının sağlanması ve değerleme raporlarının elektronik ortamda hazırlanması konusunda TADEBİS (Taşınmaz Değerleme Bilgi Sistemi) ile Web Tapu uygulaması arasında entegrasyon sağlandı. Yapılan düzenleme ile rapor standardı getirildi. Sistem ile değerleme raporlarında ortaya çıkması muhtemel maddi hataların ortadan kaldırılması hedefleniyor” diye konuştu.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?

Sistemin işleyişi hakkında da bilgiler veren Özelmacıklı, “Yabancıların taraf olduğu işlemlerde değerleme raporu talepleri TKGM’nin webtapu.tkgm.gov.tr internet adresinden veya ALO-181 Çağrı Merkezi üzerinden gerçekleştirilecek. Yabancılar taşınmaz değerleme işlemini başlatmak için web tapu sisteminde sol menüde bulunan ’değerleme işlemleri’ menüsünden istedikleri işlemi başlatabilecekler. Değerleme takipleri, rapor erişimleri ve yeniden değerleme talepleri bu sayfadan yapılabilecek. İlgilisi tarafından değerleme rapor bedeli ücreti ödenecek. Talep sistem tarafından aynı gün içerisinde iş dağıtım algoritması ile TADEBİS üzerinden yetkili gayrimenkul değerleme kuruluşuna atanacak. Atamaların adil olması için özel bir algoritma kullanılacak” dedi.

DEĞERLEME RAPORU HİZMET ÜCRETİ

Yabancılara hazırlanacak değerleme raporları ücretleri hakkında da bilgi veren Özelmacıklı, “Rapor bedelleri ’Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları’ ile belirlenen ücretlerin 2 katı olarak esas alınacak. Bu ücretin haricinde KDV hariç başka herhangi bir ilave ücret ya da masraf tahsil edilmeyecek. Konut nitelikli taşınmazlar için yetkili değerleme kuruluşa görevlendirmenin yapıldığı gün hariç iki iş gününde, konut dışı diğer tüm nitelikte taşınmazlar için beş iş gününde sonuçlandırılacak” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 5
 • vatan 1 ay önce Şikayet Et
  Toprak değil üzerindeki konutun mülkiyeti sadece satın alınabilmeli yabancılar tarafından...
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Yabancıya ev, toprak satarken Filistini düşünün. Kanla alınan toprak parayla satılmaz.
  Cevapla
 • ibram 1 ay önce Şikayet Et
  yabancılara konut satışına sınırlama getirilmeli, kontrol ve denetim altına alınmalı.. yoksa yerliler bi şey edinemiyecek...
  Cevapla
 • cetin 1 ay önce Şikayet Et
  siz gidin başka ülkeden ev almaya ,arazi almaya çalışın bakın başınıza neler geliyor.bizde satmak için can atıyoruz.yabancıya arazi arazi satılmamalı
  Cevapla
 • yaman 1 ay önce Şikayet Et
  55 yaşındayım bu vatan için 18 ay karşılıksız askerlik görevini yaptım hala bir evim yok yabancıya var kendi vatanında yabancı oldum
  Cevapla