İstanbul'da kiraya çıkacaklar dikkat!

Evlilik sezonunun başlamasına bir de kentsel dönüşüm eklenince İstanbul’da kiralık ev bulmak güçleşti.

İstanbul'da kiraya çıkacaklar dikkat!
İstanbul'da kiraya çıkacaklar dikkat!
GİRİŞ 29.06.2014 08:02 GÜNCELLEME 29.06.2014 08:04
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış


Yeni evlenenler ve okulların kapanması ile ev değiştirme kararını hayata geçirenler emlak ofislerinin kapısını çalmaya başladı.

Ancak İstanbul genelinde kiralık ev bulmak geçtiğimiz yıllara kıyasla oldukça zorlaştı. Son bir yılda artan kentsel dönüşüm projeleri şehir genelindeki kiralık ev arzında azalmaya yol açtı. Evi yenilenen mülk sahiplerinin ve kiracıların sayısı artınca merkezi ilçelerdeki boş evler kısa sürede doldu. 

Kiralık evlere artan talep fiyatları da yukarı çekti. İstanbul genelindeki kiralık dairelerde son bir yılda yüzde 10’luk değer artışı yaşansa da kentsel dönüşüm projelerinin en fazla görüldüğü ilçelerde bu oran yüzde 40’a kadar yükseliyor.

KİRALARIN YÜZDE 42  ORANINDA ARTTIĞI BÖLGE VAR

Hürriyet'in haberine göre; Değerleme Uzmanı Deniz Şahinkaya, kiraların en yüksek olduğu ilk 5 ilçenin  Beşiktaş, Sarıyer, Şişli, Kadıköy ve Ataşehir olarak sıraladı.

Şahinkaya, göre son bir yılda Bağdat Caddesi’ndeki kiralama fiyatları yüzde 28, Kartal’da yüzde 20, Maltepe’de yüzde 13, Gaziosmanpaşa’da yüzde 30, Basın Ekspres ve Güneşli’de yüzde 19, Esenler, E-5 Merter ve Havaalanı aksında yüzde 42, Beşiktaş bölgesinde yüzde 10 oranında arttığını söyledi. 

KOMŞU İLÇELER SEÇİLİYOR

Kentsel dönüşüm bölgelerindeki yaşayanların kiralık evler için komşu ilçeleri seçtiklerini söyleyen Ahmet Kayhan,” Kentsel dönüşüme uğrayan bölgelerden dışarıya doğru olan göç; hem kiralık konut arzında hem de kiralık konut değerleri üzerinde etkili oluyor. Bireyler, yeni ikamet lokasyonları için kendilerine ve doğal olarak alışmış oldukları düzene yakın bölgeleri tercih ediyor. Buna bağlı olarak bireylerin tercih ettikleri yeni bölgelerde olağan dinamikler dışında yarattıkları talep fazlası da kiralarda artış yaşanmasında etkili oluyor. Kentsel dönüşüm bölgelerinde dönüşümün tamamlanması ve nitelikli konutların pazara kazandırılması ile birlikte kira değerlerinde hızlı bir artış olacağı öngörülebilir” dedi.EN YOĞUN TALEP İKİ İLÇEDE

Kentsel dönüşüm sürecindeki büyük projeler ve bina bazında yenileme çalışmaları ağırlıklı olarak Anadolu yakasında yapıldığı için kiralık konut arzında daralma da en çok bu yakada yaşanıyor.

Yerel emlak ofisleri özellikle Kadıköy ve Maltepe bölgelerinde kiralık dairelere talebin fazla olduğuna dikkat çekiyor.

ÇIKTIĞI GİBİ TUTULUYOR!

Ev arayanların emlakçılara isim yazdırıp haber beklediklerini söyleyen emlak şirketi yöneticileri, “Müşterilerin çoğu binamız yenilendiği için 1-2 yıllık ev arıyoruz diyorlar. Kiralık evler bize dahi düşmeden tutuluyor. Eskiden biz müşteriyi ikna etmeye çalışırdık, şimdi müşteri seçeneği olmadığı için bulduğuyla yetiniyor” dedi.

DAR GELİRLİ ŞEHRİN DIŞINA ÇIKIYOR

Evi yenilenen hak sahiplerinin müteahhit firmalardan kira yardımı aldığını hatırlatan emlakçılar, ekonomik durumu yeterli olan kesimin ilçelerin merkezinde kaldığını, sınırlı bütçeye sahip olanların ise şehrin gelişim çeperlerine yöneldiğini dile getirdi.

YORUMLAR 2
  • Temiz Bey 6 yıl önce Şikayet Et
    Daire almak isteyenlere TOKİ yi tavsiye ediyorum !. mesela İstanbul kayaşehiri görsünler, ben gördüm ve çok beğendim !
    Cevapla
  • Güçlü türkiye 6 yıl önce Şikayet Et
    kanunlar değişmeli yoksa. Devlet bütün hakları kiracıya vermiş,kiracı ödeme yapmaz mahkeme en az -1-2 yıl sürer tahliye kararı alırsın fakat kiracının nakliye Vs masraflarını EV sahibi öder,sayın vekiller ne iş yaparsınız,?madem devlet kiracıyı koruyacak, kiracı devlete borclansın devlet EV sahibinin birikmiş kiralarını ve masrafları devlete borçlansın,kiracı nasıl olsa kamuda iş ve evrak için gelecek yapışırsın yakasına,ÖDE gel dersin sen EV sahibinin malı ile AĞALIK yapyorsun
    Cevapla