Bankalarda konut kredisi oyunu

Bankalara konut kredisini yapılandırmak için başvuranlar, indirimli faizlerin sadece yeni konut alımları için geçerli olduğu söylenerek kapıdan geri çevriliyor.

Bankalarda konut kredisi oyunu
Bankalarda konut kredisi oyunu
GİRİŞ 03.10.2016 11:15 GÜNCELLEME 03.10.2016 11:15
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “konut kredisi faizlerini düşürün” çağrısı üzerine bankaların faiz oranlarını düşürdüğünü ancak uygulamanın aksaklıklarla hayata geçirildiğini söyledi. Yenişafak'ta yer alan habere göre Ağaoğlu, konut kredisi faiz oranının yüzde 0,80'lere kadar düşürmesine rağmen tüketicilerin yapılandırma taleplerinin geri çevrildiğini belirterek, “Bankalar oran yüksekken 'Siz çekin düşünce yapılandırırız' diyorlardı. Şimdi neden uygulamıyorlar?” dedi.

TÜKETİCİLER ŞİKAYETE BAŞLADI

Faizlerin düşürülmesine rağmen bankaların yapılandırmaya yanaşmadığı konusunda kendilerine çok sayıda şikayet geldiğini ifade eden Ağaoğlu, “Tüketicilerin kredilerini yapılandırmak istemeleri en doğal haklarıdır. Bankalar burada keyfi tutum sergilemektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun devreye girmesi ve durumun açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Bu konuda birçok tüketici mağdur durumdadır” diye konuştu. Daha önce buna benzer düzenlemelerin yapıldığını hatırlatan Ağaoğlu, tüketicilerin bu düzenlemelerle yapılandırmadan faydalandığını ancak son faiz indiriminden sonra bankaların farklı bir tutum sergilediğini aktardı.

DİLEKÇELİ BAŞVURU YAPIN

Konut Finansmanı Sözleşmesi Yönetmeliği bünyesinde yeniden yapılandırma yapmama gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getiren Ağaoğlu, şunları kaydetti: “Bankalara konut kredisini yapılandırmak için başvuru yapanlar, yeni faiz oranlarının yapılandırma için olmadığı ve sadece yeni konut alımları için geçerli olduğu söylenerek kapıdan geri çevriliyorlar. Bunun bu şekilde yürütülmesini sağlayacak herhangi bir yaptırım ya da yasa mevcut değildir... Tüketiciler bankalara mutlaka dilekçeyle başvursun. Kredisinin yeni orandan hesaplanmasını talep etsin. Eğer ret yanıtı alırsa başvurusunun olumsuz karşılandığına dair yazılı cevabı alsın. Daha sonra bu yazıyla tüketici mahkemelerine başvursun.”

DÜZENLEME GETİRİLMESİ GEREKLİ

Bilinçli Tüketiciler Platformu Sözcüsü Mehmet İmrek de yapılandırmayla ilgili bankalara çok sayıda başvuru olduğunu, bankaların karlarından azalma olduğundan bu taleplere yanaşmadığını belirtti. Özel sektör olduğu için hükümetin bir yaptırım uygulayamadığını ifade eden İmrek, “Diğer bankadan daha düşük faizli kredi çekilip bankaya borç kapanmak istenildiğinde erken kapama tazminatı alınıyor. Hükümetin yapılandırmalarla ilgili de bir düzenleme getirmesi lazım” diye konuştu.

BANKALARIN İNSAFINA BIRAKILIYOR

Mehmet İmrek, bankaların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “konut kredisi faizlerini düşürün” çağrısına bankaların uyduğunu ancak bunu göreceli uyguladıklarını savunarak, şöyle devam etti: “Yapılandırma kanuni bir hak ancak burada tüketiciler yine bankaların insafına bırakılıyor, mağdur ediliyor. Hükümetin özellikle devreye girmesi lazım. Çoğu borçlar varlık şirketlerine devredilmiş. Bunlar nasıl yapılandırılacak? Burası da muamma.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 5
 • recep 7 yıl önce Şikayet Et
  vakif banktan nisanda 1.11 ile cektim. sinirsiz yapilandirma hakkiyla cektim, sozlesmede madde mevcut. Fakat simdi yapilandirma talep edince guncel faizden drgil de yapilandirma faizi diye ayrica uydurduklari bir faizden yapilandirma yapariz diyorlar. Bu nasil bir despotluk, bu nasil bir hak hukuk? Tuketici mahkemesini arayinca bize hic gelmeyin, hicbir sey yapamayiz diyorlar. Bu memlekette hak hukuk bitmistir kardesim. Yok boyle bir kaziklama! Yaziklar olsun hepinize!!
  Cevapla
 • mehmet 7 yıl önce Şikayet Et
  kesinlikle doğru bir haber faizler düştü diye insanları heveslendiriyorsunuz. yapılandırmaya gelince konuttan hiç bahsedilmiyor. insanları mağdur etmeye gerek yok. biran önce bddk bu konuda düzenleme yapmalıdır.
  Cevapla
 • emr 7 yıl önce Şikayet Et
  bencede bankacilik denetleme kurumunun bir duzenleme degil bunu yapan bankalara yaptirim niyetinde olmalidir 1.13 faizden cektim sonra yapilandirirsin dediler faiz dustu essek yerine koyuyorlar. boyle bisey yok ulan yine benim paramla adam oluyorsun halk olmasa bankada olmaz bu durum cok ciddi.
  Cevapla
 • Gönül 7 yıl önce Şikayet Et
  Haber isabetli bir haber yapılandırma herkese yapılmalı ve faiz oranları daha da aşağı çekilmeli ve bu oranlardan herkes ayırt edilmeden faydalanmalı. Aşırı şekilde faiz ödüyoruz hem de özel bankalar önce faizden düşüyor ana para olduğu gibi duruyor bu nasıl bir adaletsiliktir????
  Cevapla
 • murat1212 7 yıl önce Şikayet Et
  evet yapılandırma yapmıyorlar sadece yeni cekenler icin gecerliymiş .bu konuda magdur edılmiş durumdayız . lütfen hükümetimiz bu konuya bir el atsın
  Cevapla