Yılda 2 milyar dolar havaya uçuyor

Danfoss Türkiye'nin başkanı Taşkın, binalarda enerji önlemleriyle hem tasarruf edilebileceğini hem de doğalgaz ithalatının azalabileceğini ifade etti.

Yılda 2 milyar dolar havaya uçuyor
Yılda 2 milyar dolar havaya uçuyor
GİRİŞ 17.10.2016 11:23 GÜNCELLEME 17.10.2016 11:23

Danimarkalı ısıtma-soğutma ve motor kontrol sistemleri şirketi Danfoss'un Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Levent Taşkın, Türkiye'de yaklaşık 40-50 milyon civarında eski bina olduğunu ve bu binalarda enerji verimliliğinin sağlanması gerektiğini belirtti.

'2 MİLYAR DOLARLIK TASARRUF'

Türkiye'de sadece eski binaların yenilenmesinde, akıllı kombi, termostatik vanalar gibi enerji verimliliği yüksek ürünler kullanılırsa, her yıl 2 milyar dolar tasarruf edebileceğini belirten Taşkın, şunları kaydetti:

"Şu anda Türkiye'de yaklaşık 40-50 milyon arası eski bina var. Bunların hepsinde akıllı ve enerji verimliliği yüksek ısıtma-soğutma sistemleri kullanılsa yılda 2 milyar dolar tasarruf edilecek. Her yıl bu parayla Türkiye'de neler yapılır. Yeni binalarda ya da kömür, doğalgaz santrallerinde atık enerjilerin kullanılmasıyla yılda 10-15 milyar dolarlık ilave tasarruf imkanı var. Dolayısıyla attığınız her adımda yüzde 30-50 arasında bugün tüketilen enerjiyi tasarrufla elde edebilecek durumdasınız.

'DOĞAZGAZ İTHALATI DÜŞER'

Bütün bu sistemler Avrupa'da olduğu gibi bugün uygulansa Türkiye'nin yılda ithal ettiği doğalgazın yüzde 30-50 tasarruf imkanı var."

'TEŞVİK EDİLMELİ'

Ancak bunların bir anda uygulanmasının mümkün olmadığının da altını çizen Taşkın, yapılması gerekenin yeni teknolojilerin sistemlere uygulanma bilincini geliştirmek olduğunu söyledi.

Taşkın, bu yatırımların 3-5 yıl içinde kendini amorti ettiğini belirterek, bu sürenin Avrupa'da 1-3 yıl içinde değiştiğini, Türkiye'de de insanların bu uygulamayı kabul edebilmesi için teşviklerin gerektiğini söyledi.

Türkiye'de kullanılan enerjinin yüzde 35'inin binalarda tüketildiğini vurgulayan Taşkın, şöyle devam etti:

"Herhangi bir eski binaya elektronik bir oda termostatı taktığınızda, radyatörlerdeki normal vanalara göre yüzde 46 tasarruf sağlıyorsunuz. Bugün siz bir konutta yılda ödediğiniz doğalgaz parasının yüzde 46'sını bir ekipman yerleştirerek halledebilirsiniz. Bu ekipmanın da size maliyeti 5 radyatör için 150 liradır. Yani bu parayı bir yıl içinde geri alıp, her ay yüzde 46 tasarruf edeceksiniz. Bir bina iyi tasarlanmamış ise gelecek 10 yıl bizim enerjimizden götürüyor. O yüzden bugün bunlar zorunlu hale getirilmeli."

KAYNAK: AA