Süre uzatıldı! O belgeyi almazsanız...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2 Mayıs’ta zorunlu hale gelecek Enerji Kimlik Belgesi’nde ‘süre uzatımı’nı gündemine aldı.

Süre uzatıldı! O belgeyi almazsanız...
Süre uzatıldı! O belgeyi almazsanız...
GİRİŞ 27.04.2017 08:55 GÜNCELLEME 27.04.2017 08:55
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mevcut binalar için 2 Mayıs’tan itibaren zorunlu hale gelecek Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulamasında çeşitli mağduriyetlerin oluşmasının önüne geçmek amacıyla, “süre uzatımı” seçeneğini gündemine aldı.

Mevcut binalar için EKB alma zorunluluğunda süre uzatımı yapılmasına ilişkin düzenlemeyle, Türkiye genelinde EKB düzenlemeye yetkili 35 civarında firmanın sayısının yeterli seviyeye çıkarılması ve ardından mevcut binalar için EKB zorunluluğunun başlatılması amaçlanıyor. Bu konuda hazırlanan yönetmelik değişikliğinin Başbakanlığa gönderildiği öğrenilirken, süre uzatımına yönelik detaylar, yönetmeliğin yayınlanması durumunda netlik kazanacak.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında her binanın alması gereken EKB, binaların enerji tüketimi ile karbon emisyon değerlerini gösteren yasal bir belge olma özelliğini taşıyor. EKB uygulamasıyla genel olarak enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunması amaçlanıyor. Belgede, binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgiler yer alıyor. 2011’den sonra yapı ruhsatı alan yeni binalar için yapı kullanma izni aşamasında EKB alınması ve binanın enerji sınıfının minimum C olması gerekiyor. Yapı ruhsatını 2011’den önce alan mevcut binalara yönelik yasal düzenlemede EKB’nin 2 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla alınmasının zorunlu olması ve bu binalarda enerji sınıfı sınırlaması yapılmaması öngörülüyordu.

EV SATILAMAYACAK, KİRAYA VERİLEMEYECEK, ELEKTRİK SU ABONELİKLERİ İÇİN DAHİ İSTENECEK

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ile birlikte nasıl ki alım satımlarda tapu müdürlüklerinde DASK belgesi aranıyorsa, 2 Mayıs 2017 tarihinden sonra EKB de aranacak. EKB olmadan konut satışları gerçekleştirilemeyecek. Yeni kiracının doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerini yenilerken de EKB belgesi aranacak. Nasıl ki, DASK belgesiyle depreme karşı nasıl binanın güvenirliğini ölçülüyorsa, EKB ile de binanın ısıtılmasından soğutulmasına kadar tüm verilerine ulaşılmış olacak. Binanın yeni sahibi bu belgeye bakarak enerji maliyetlerini önceden görebilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • İskan 3 yıl önce Şikayet Et
  İskan affı bekliyoruz.Müteahhit kaçtı mağduruz sayın başkan sesimizi duy
  Cevapla
 • slymn 3 yıl önce Şikayet Et
  bu belgeyi kim ve hangi şirketler veriyor bilen varsa yazsın arkadaşlar
  Cevapla
 • adnan ceylan 3 yıl önce Şikayet Et
  insanlar zannediyorki veriyorsun parayi alıyorsun belgeyi.maalesef öyle değil.bilip bilmeden yazmayın.zannedersem2011 yılında çıktı yasa ve insanlara bu zamana kadar süre verdiler.evlerinizi mantolama yaptırın diye.
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  hane başı 35 TL ile 50 TL civarında bir masraf la temin edilecek bir belgedir 1000 TL diyen arkadaş element uydurmayalim lütfen bilmiyorsan sus
  Cevapla
 • ABY 3 yıl önce Şikayet Et
  Duyduğum kadarıyla Bin TL ye mal oluyormuş 10 Milyon ev veya daire olsa 10 Milyar TL ediyor ve bu 50-60 şirketin kesesine girecek.Belediyeye sordum biz yapmıyoruz özel şirketler yapıyor diyorlar.Eski evler için çol saçma bir uygulama.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle