Konutta yeni dönem başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında betonun elektronik ortamda denetlenmesi amacıyla işbirliği protokolü imzalandı

Konutta yeni dönem başlıyor
Konutta yeni dönem başlıyor
GİRİŞ 06.01.2018 10:25 GÜNCELLEME 06.01.2018 10:26
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Çipli sistem ile hem yapılarda sağlamlık kalite seviyesi yükselecek hem ev alacak vatandaşın tercihte yanılması önlenecek. Sistem sektör temsilcilerinden de tam not aldı.

81 İLDE UYGULANACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında, inşaatlarda kullanılan betonun denetiminin elektronik ortamda yapılması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. Afyonkarahisar, Karaman ve Düzce’de pilot olarak uygulanana çipli beton sistemi 81 ile yaygınlaştırılacak.

Sistemin yaygınlaşması ile kalitesiz beton kullanımına kesinlikle geçit verilmeyecek. Sistem sadece kamu binalarında değil, tüm özel sektörün inşaat uygulamalarında da devreye girecek. Yapı Denetim Sistemi (YDS) kapsamında yapılan çalışma ile çip sistemine geçişle birlikte inşaatlarda kullanılan betona ilişkin tüm bilgilere erişme imkânı da olacak.

E-DEVLET’TEN İZLENEBİLECEK

Hükümet, bununla birlikte eş zamanlı bir başka çalışma daha yürütüyor. Vatandaş ev satın almak istediğinde ‘e-devlet’e konutun ada-parsel numarasını girerek her türlü bilgiye ulaşabilecek. Sistemle evlerin yaşı, inşaat safhasında çekilmiş fotoğrafları, müteahhidi, beton numunesi sonuçları yer alacak. Varılan işbirliğini değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, bunun milli bir çalışma olacağını belirtti. Öztürk, “Afyonkarahisar’daki uygulamaların sonucunda Türkiye’ye yaygınlaştırarak, betonlarımızı çiple izleme sisteminin zeminin oluşturacağız. Binalar, yapılar bazında geleceğimize daha güvenli ve kaliteli zeminler oluşturacağız” dedi.

BAŞKA ALANLARA DA YAYGINLAŞIR

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, beton konusunda inisiyatif kullanılıp, teknoloji yoğun ortamda çok daha etkin denetim yapılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Çalışmanın, Savunma Sanayii konusunda teknolojilerin diğer alanlara uygulanabilirliği konusunda farkındalık oluşturacağını belirten Demir, bu işbirliğinin diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliklerinin başlangıcı olması temennisinde bulundu.

HAKSIZ REKABET BİTEBİLİR

Sektör temsilcileri de yapılan işbirliğini sevindirici buldu. Bu uygulama ile inşaatlarda kullanılan beton kalitesinin artacağını belirten müteahhitler, demir kalitesinin de ölçülebilir olması durumunda sektörde haksız rekabetin bitebileceğini dile getirdi. Afyonkarahisar, Karaman ve Düzce’de pilot olarak uygulanan çipli beton sistemi 81 ile yaygınlaştırılacak. Sistemin yaygınlaşması ile kalitesiz beton kullanımına kesinlikle geçit verilmeyecek. Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Arslan Can da 2008’den itibaren kamunun yanı sıra özel sektör inşaatlarının da denetiminin bakanlık tarafından gerçekleştirildiğini hatırlattı.

TAKİP SİSTEMİNİ ASELSAN ÜRETECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının inşaat yapım uygulamalarına yönelik deneyim ve bilgi birikimi ile Türk Savunma Sanayiindeki izleme, güvenlik ve bilişim konusundaki teknik kabiliyet, tecrübe ve bilgi birikiminin birleştirilerek, betonda çipli sistem (e-beton) uygulamasına geçilecek. işlemlerin her biri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından izlenebilir olacak. Ayrıca çiplere ya da deneylerin gerçekleştiği cihazlara Bakanlık bilgisi/izni dışında herhangi bir müdahale yapılamayacak ve sonuçlar doğrudan yazılım sistemine aktarılacak. Bu sistemin devreye girmesinden itibaren bir yıl içerisinde de kullanılacak çiplerin yerli üretimle elde edilmesi Aselsan tarafından sağlanacak.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 7
 • Misafir 6 yıl önce Şikayet Et
  Birde hırsızlar için izleme aygıtı geliştirseler...
  Cevapla
 • yusuf 6 yıl önce Şikayet Et
  beton kalitesinde artık sorun yok. en gariban insan bile c 20 nin altındaki kaliteyi kabul etmiyor bahçe duvarında bile c 16 civarında kalite uygulanıyor. siz cadde üstü ticari ruhsat vermeyin olur olmaz yere birde diğer malzeme kalitesine önem verin. örneğin kapı 150 tl yede kapı var 1000 tl yede önemli olan bu gibi işlerde standart konmalı örneğin 300 - 400 tl standardında kapı asgari tutulmalı diğer aksesuarlar dada benzer uygulama konulup denetlenmeli.
  Cevapla
 • Mustafa 6 yıl önce Şikayet Et
  Yusuf katılıyorum. İnşaat sektörünü özellikle bu adına kentsel dönüşüm dediğimiz ama bence eskisini yık yenisini yap olan sektörün için de olduğum için biliyorum. İnsanlar binanın içinde kullanılan malzemenin kalitesinden anlamıyor. Insanlar gösterişli görünen malzemenin kaliteli olduğunu zannediyor.Kimi müteahhit çok kaliteli malzeme kullanırken kimi müteahhit aman buradaki insanlar anlamaz fazla bile diyerek kalitesiz malzeme kullanıyor. Kendisi evi aldıktan sonra isterse değişsin diyor.Iyi de adam evi sıfır alıyor niye bir daha uğraşsın ev yapmakla.
  Cevapla
 • Başkan 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu sadece laboratuvarları ilgilendiren bir konu. Çipi evlere takmıyorlar. mikserlerden alınacak beton numunelerine konulacak. test için.
  Cevapla
 • Rezzak 6 yıl önce Şikayet Et
  Çok iyi
  Cevapla
 • ethem 6 yıl önce Şikayet Et
  fırsatçılar için kötü zor süreçteki birikimiyle ev alacaklar için iyi bir çözüm. Ancak yeni evlere verilecek kredi ve diğer avantajlar, eski evlerde de geçerli olacak mı?
  Cevapla
 • Başkan 6 yıl önce Şikayet Et
  sen hangi habere yorum yaptın?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle