'Topçu Kışlası'nda AVM de rezidans da yok'

Gezi Parkı'na yapılması planlanan Topçu Kışlası projesinin mimarı Halil Onur, Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu'nun onayında geçen projede AVM ve rezidans olmadığını söyledi.

'Topçu Kışlası'nda AVM de rezidans da yok'
'Topçu Kışlası'nda AVM de rezidans da yok'
GİRİŞ 08.06.2013 12:20 GÜNCELLEME 08.06.2013 15:28
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Mimar Onur, "Son günlerde yaşanan olaylar beni de endişelendiriyor" dedi. Halil Onur, projeye yönelik mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı için de ‘Hukuki sürecin sonuçlanmasını saygı ile beklemekteyiz" şeklinde konuştu.

Tartışmaların odağındaki Topçu Kışlası'nın mimarı Halil Onur, hurriyet.com.tr'nin soruları üzerine konu ile ilgili açıklama yaptı. Onur, hazırladıkları ve Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu tarafından onaylanan projede rezidans ve alışveriş merkezi yer almadığını ifade etti. Onur, proje kapsamında ana fonksiyonun Şehir Tarihi Müzesi' olduğunu söyledi. Anılan müzenin 13.500 metrekarelik alanı kapsadığı yönünde bilgi veren Onur, toprak üzerindeki diğer alanların ise sanat galerileri, sergi salonları, kafe- kitapevleri ve satış birimlerine ayrıldığını ifade etti.

İHALE BEDELİ 250 BİN TL

Onur'un verdiği bilgiye göre toplam inşaat alanı 44 bin metrekare. İhale bedeli ile ilgili bilgiyi ticari sır kapsamına girebileceği gerekçesi ile yanıtlamak istemeyen Onur, bu konuda Atatürk Kültür Merkezi için gündeme gelen proje bedelini işaret etti. Onur, aldıkları ihalenin bedelinin AKM için gündeme gelen 2,5 milyon TL'lik proje bedelinin 10'da biri seviyesinde olduğunu söylemekle yetindi.

‘BEN DE ENDİŞELİYİM'

Biri polis 3 kişinin yaşamını yitirdiği binlerce kişinin yaralandığı, Türkiye'nin yanı sıra dünyanın belli merkezlerinin de ilgisinin yoğunlaştığı olaylar ile ilgili Halil Onur "Son günlerde yaşananlar yurdunu seven her Türk vatandaşı gibi beni de endişelendiriyor" açıklaması yaptı.

‘HUKUKİ SÜRECİ BEKLİYORUZ'

Halil Onur, Gezi Parkı'nda her hangi bir yapının inşası durumunda, insanların dinlenebileceği ortamın kalmayacağı yönündeki yaygın kuşkuya ilişkin ise şu yanıtı verdi: " Öngörülen projenin hayata geçmesi durumunda Gezi Parkı bugünkü gibi insanların rahatça dinlenebilecekleri bir alan olacaktır. Bugün nasıl kullanılıyorsa yarın da aynı kullanım devam edecektir. Taksim Meydanı ve gerideki park alanları ile Gezi alanının yaya ilişkisi kesintisiz devam edecektir."

Halil Onur, İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı aldığı projenin hukuki süreci için ise "Hukuki sürecin sonuçlanmasını saygı ile beklemekteyiz" açıklaması yaptı.

ORTAĞI DA MUHSİN ERTUĞRUL'UN MİMARI

Mimar Halil Onur'un yüzde 50 ortağı olduğu HE Mimarlık Müşavirlik şirketinde Mimar Erol Kuzubaşıoğlu ile ortak olduğu anlaşıldı. Kuzubaşoğlu da, yıkımı büyük tartışmalara neden olan Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin mimarı. Onur ve Kuzubaşoğlu'nun ortak kurdukları şirketin, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre, 7 Aralık 2012 tarihinde 100 bin TL sermaye ile kurulduğu anlaşıldı.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
süreç
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Murat Soykan 6 yıl önce Şikayet Et
  Topcu kışlasının kendisi yanlış kardeşim. Zaten AVM falan facia da topçu kışlasının kendisi yanlış. Yok şehir müzesi falan da istemiyoruzzzzzzzz. Bina istemiyoruz. Orada küçük bir meydan kalmış zaten. Bir de oraya çakma bir kışlanın yapılıp o meydanı mahvetmesi korkunç bir şey. O meydan gezi parkı ile birleştirilerek büyük ve yeşil bir meydana dönüştürülmeli. Ayrıca bir tarihi eserin kopyasını yeniden yapmak nasıl bir tatmin sağlıyor bilmiyorum. Biz geniş meydanlar, yeşil alanlar istiyoruz. Bu arada AKM de yıkılıp yerine bir şey yapılmamalı. Hatta mümkünse Marmara otel de yıkılmalı. Trafigin yer altına alınması olumlu. Ancak belediye her tarafı beton doldurma. Toprak ile irtibatı kesme. Bu arada Türkiye'de mimar falan yok arkadaş ya. Bu nasıl bir mimari anlayıştır ki; yıkılmış bir yapının tekrar çizilip bu benim projem diye sunulması çok ilginç. Replika çiziyorum ve bunu proje diye sunuyorum. İnsan utanır be kardeşim. Yazık ya.
  Cevapla
 • iibrahim kaya 6 yıl önce Şikayet Et
  başbakan. ilk günlerde avm yapabiliriz,hatta oteli kesinlikle yapacağız dedi.koskoca başbakana yalacımı diyorsunuz,otel olmayacak derken.
  Cevapla
 • Yassı Kaya 6 yıl önce Şikayet Et
  Mimar müteaahit..... bizden(Koçtan Sabancıdan Doğandan) olsaydı hiç sesimiz çıkmazdı abi.Adamlar çulsuz belli.100.000 TL sermayeli bir şirkete yedirirler mi koskoca ihaleyi.
  Cevapla
 • Mesut ILICA 6 yıl önce Şikayet Et
  Ne var o zaman ? Madem öyle idi de bunu neden baştan millete söylemediniz... avm yapılacak diye lanse edildi bu kadar olay çıktı..illa bu olayların mı çıkması lazımdı bu açıklama için..şimdi size kim inanır olayların içindekilerden söyleyin bana..
  Cevapla