Hükümetin sınırları aşacak müthiş hızlı tren projesi

İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Konya'dan sonra hızlı tren projesi tüm yurda yayılıyor. Güneydoğu Anadolu, İstanbul'a yüksek hızlı trenle bağlanacak. Yüksek hızlı tren sınırları da aşarak Diyarbakır'ı Kuzey Irak'a bağlayacak. Yani artık İstanbul'dan Erbil'e hızlı trenle gidebileceksiniz.

Hükümetin sınırları aşacak müthiş hızlı tren projesi
Hükümetin sınırları aşacak müthiş hızlı tren projesi
GİRİŞ 03.03.2014 13:32 GÜNCELLEME 04.03.2014 12:25
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Ömer Süt ve Ökkeş Koska'nın haberi...

Türkiye'ye yaptığı dev projelerle dünya kamuoyunun dikkatini çeken AK Parti Hükümeti, atacağı son adımlarla icraatlarını yurt dışına da taşıyacak. Öyle ki, Türkiye ile Kuzey Irak arasında gelişen ticari ilşkiler yeni boyut kazanıyor.

İSTANBUL'DAN ERBİL'E KESİNTİSİZ YOLCULUK

Türkiye'de çığır açan hızlı tren projesinde Türkiye 'hız'ını alamadı ve sınır dışına taştı. Önümüzdeki senenin yatırım listesine alınan İstanbul-Ankara- Mersin-Gaziantep-Şanlıurfa ve Diyarbakır'a uzanan hızlı tren projesi Kürt nüfusunun yaşadığı Kuzey Irak'ın Erbil kentine kadar uzatılacak.

DEV PROJE 9 MART'TA AÇIKLANACAK

Güneydoğu Anadolu ve tüm Türkiye'yi coşturacak Erbil-İstanbul yüksek hızlı tren projesi 9 Mart'ta açıklanacak. Otobüsle yaklaşık 24 saatte gidilen 1900 km'lik İstanbul-Erbil yolu çok daha kısa bir süreye inecek. Güneydoğu'daki iller de yüksek hızlı tren ile tanışarak şehirler arasında kaybedilen süre minimum seviyeye inecek. İstanbul'dan Güneydoğu'ya hızlı tren, otobüsle yapılan yolculuğa kıyasla hem konfor hem de süre bakımından önemli değişiklikler sağlayacak. 

DİYARBAKIR CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK

AK Parti Milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Galip Ensarioğlu, İstanbul-Diyarbakır-Erbil yüksek hızlı tren hattının müjdesini halka verecek.

Ensarioğlu, "Diyarbakır'dan Mersin'e ve Diyarbakır'dan Erbil'e hızlı tren projesi ile ilgili merkezi hükümet ile görüşmelerimiz sürüyor. Ankara-Mersin-Adana-Gaziantep-Şanlıurfa-Diyarbakır hızlı tren ile sınırlardan limanlara ulaşım sağlanacak, Diyarbakır cazibesi olan finans merkezi olacak. " ifadelerini kullandı. Ensarioğlu, Irak Kürdistanı ve Türkiye arasındaki ticari ve sosyal ilşkilerin daha da artacağının altını çizdi.

GAZİANTEP 2016'DA HIZLI TRENE KAVUŞUYOR

Hızlı tren projejesinin bir diğer ayağı olan Gaziantep'te hat ile ilgili olarak haber7.com'a açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin, "Hızlı tren şu anda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı aracılığı ile Ankara, Karaman, Mersin, Adana, Gaziantep'e gelecek. İstanbul'a buradan kesintisiz gitme olanağı doğacak. Devlet Demir Yolları 2014'te bu çalışmanın ödeneğini çıkarttı. Hızlı tren projesinin 2016'da Gaziantep'e ulaşması öngörülüyor." diyerek marka şehir haline gelen Gaziantep'in Anadolu ve metropol şehirlerle artacağına dikkat çekti.

BİR MÜJDE DE ŞANLIURFA'YA

AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celalettin Güvenç ise, hızlı tren porojesinin Urfa'dan da geçeceğini belirterek, "Şanlıurfa'nın hızlı tren projesinin ihalesi yapıldı şu anda çalışmalar yapılıyor. Gaziantep'ten Şanlıurfa ve buradan da Diyarbakır'a gidecek. 160 km'nin üzerinden bir hızla ulaşım sağlayacak. Yüklenici firma çalışıyor." açıklamalarında bulundu.

Güvenç, "Hatta biz Sayın Bakanımız Binali Bey'e dedik ki, bu projeyi etap etap yapalım Organize Sanayi Bölgesi-Mürşitpınar (Gaziantep) arasını bitirip diğer bölümleri ihale ettirelim çünkü sanayicinin bir an önce ulaşım ve taşıma sorunlarının ortadan kalkması lazım." ifadelerini kullandı.

omer.sut@haber7.com

okkes.koska@haber7.com

Haber7

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 31
 • Kübra 6 yıl önce Şikayet Et
  Slm üçüncü organize ne zaman kurulacak acaba bize açıklama yaparsanız çok mutlu olucaz bizim urfamizin büyümesi ve de gelişmesi için
  Cevapla
 • ekgelir1 .tk 8 yıl önce Şikayet Et
  Mehmet Antil. Sorunları çözemezsen bu iş yatar kardeş.
  Cevapla
 • Mehmet Antil 8 yıl önce Şikayet Et
  ekgelir1 .tk. Elbette kısmen haklı olabilirsin . Ancak devlet de bahane bırakmayacak imkanları da sunmak zorundadır . Sonrada çalışmayanları ayıplama kampanyası başlatmalı. Çalışmayanlar toplum tarafından ayıplanmalı.Ama şimdi söyleyecek söz bulamıyoruz çünkü bahane gerekçeleri havalarda uçuşuyor. Sosyologlar ne güne duruyor ?
  Cevapla
 • Mehmet Antil 8 yıl önce Şikayet Et
  TOPLU TAŞIMA BEDAVA OLSUN . Murat Kara bey , finansı zaten içinde . Yeniden ve dikkatlice okursanız göreceksiniz. Alia İzzetbegoviç bir kitabında derki ,kominizmi toptan redderseniz İslamın bir kısmını,Kapitalizmi toptan redderseniz yine İslamın bir kısmını , vs.. reddetmiş olursunuz. Yani her ideolojinin mutlaka doğrularıda olabilir eksikleri de . Kominist ülkelerde bile yoksa sözünü kabul edemem . Varsayalım ki hiç bir yerde yok . Biz icat etmekten acizmiyiz......????
  Cevapla
 • Cahit BÖLÜKBAŞ 8 yıl önce Şikayet Et
  Cahit/Çorum. yıllardır havaalanı ve demiryolu bekliyoruz.havaalanı artık uzak görünüyor ama hiç olmazsa demiryolu olsun diyoruz.bu hükumette de gelmezse daha gelmez diyorum.anadolu kaplanları hep kendi yağı ile kavruldu.artık devlette bu konuya bir el atmalı.yoksa çorum kavrulurken yanacak kül olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle