Dev projede sona gelindi

İç Anadolu'yu Batı Karadeniz'e bağlayacak Ilgaz Dağı Tüneli'nin faaliyete geçmesi, hem ekonomiye hem de bölgeye can verecek.

Dev projede sona gelindi
Dev projede sona gelindi
GİRİŞ 27.03.2016 17:39 GÜNCELLEME 28.03.2016 09:36
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

"Ilgaz Anadolu'nun sen yüce bir dağısın/Baharda yeryüzünde o cennetin bağısın; Yalçın kayalıkların göklere yükseliyor/Senin dumanlı başın bulutları deliyor..." dizeleriyle şiirlere konu olan Ilgaz Dağı'nda İç Anadolu'yu Batı Karadeniz'e bağlayacak tünelin faaliyete geçmesi, hem ulaşıma hem de bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacak.
 
Kastamonu ve Çankırı tarafından açılan bölümlerinin birleştirilmesiyle ışığın göründüğü Ilgaz Dağı Tüneli'nde artık son aşamaya gelindi.
 
Özellikle kış aylarında sık sık trafik kazalarıyla gündeme gelen Ilgaz Dağı'nda, Çankırı ve Kastamonu tarafında bulunan iki şantiyedeki tünel çalışmalarının tamamlanmasıyla ulaşımın daha güvenli ve hızlı sağlanması planlanıyor.
 
Giriş ve çıkışları "köpek balığı ağzı" şeklinde projelendirilen, biri 5 bin 370 metre, diğeri ise 5 bin 391 metrelik iki tüpten oluşan tünellerde ışığın görülmesi dolayısıyla sevinç yaşanıyor.
 
Yol 27 dakika kısalacak
 
Tünel açıldıktan sonra Ilgaz Dağı yolunun uzunluğu 5,4 kilometre kısalarak 11,4 kilometreye düşecek. Şu anda yaklaşık 35 dakika olan Ilgaz Dağı yolunu geçiş süresi, tünelin hizmete girmesinin ardından 27 dakika kısalarak 8 dakikaya düşecek. Projesi hazırlanmış tüneller arasında 3. sırada olan Ilgaz Dağı Tüneli, kullanılmaya başlandığında trafiğe açık en uzun tünel unvanını alacak.
 

KAYNAK: STAR
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • atilla 4 yıl önce Şikayet Et
  bu ılgaz tüneli hepimize şimdiden hayırlı olsun yapımınada sebeb olanlardan allah razı olsun
  Cevapla
 • angaralı ali 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkeye bir çivi çakandan allah razı olsun adamlar yapıyor ama reklamını yapamıyor
  Cevapla
 • ramazan37 4 yıl önce Şikayet Et
  Gitmesekde görmesekte o köy bizim köyümüzdür... Ilgaza çok yakıştı bu proje. Emeği geçen herkesin eline koluna sağlık...
  Cevapla