İstanbullulara müjde! 3 yeni metro hattı geliyor

Mecidiyeköy-Gaziosmanpaşa-Mahmutbey metro hattı projesinin yanı sıra 2019 sonrası iki yeni metro hattı daha Gaziosmanpaşa’dan geçecek.

İstanbullulara müjde! 3 yeni metro hattı geliyor
İstanbullulara müjde! 3 yeni metro hattı geliyor
GİRİŞ 10.05.2016 10:14 GÜNCELLEME 10.05.2016 10:14
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Gaziosmanpaşa, ulaşımda devrim oluşturacak projelerle buluşmaya devam ediyor. Vezneciler-Gaziosmanpaşa Raylı Sistem Hattı’yla Gaziosmanpaşa ulaşımda önemli bir kavşak noktası haline gelecek.

Gaziosmanpaşa yeni metro hatlarıyla bölgesinde merkezi rolünü artırıyor. 2017 yılında hizmete girecek olan Mecidiyeköy-Gaziosmanpaşa-Mahmutbey metro hattı projesinin yanı sıra 2019 sonrası iki yeni metro hattı daha Gaziosmanpaşa’dan geçecek. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'nın ilçenin ulaşımı konusunda modern sistemlerin kullanılması amacıyla yaptığı girişimler sonucu Kazlıçeşme-Gaziosmanpaşa-Kağıthane-4. Levent- Kadıköy metro hattı ile Vezneciler-Gaziosmanpaşa-Sultangazi metro hattı projeleri hayata geçecek. Bu projeler arasında ilçede 4 durağı bulunan Vezneciler-Gaziosmanpaşa-Sultangazi metro hattının ilçenin ulaşımında büyük bir rahatlama getirmesi bekleniyor.

 İstanbul’un Fatih, Eyüp, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçeleri arasında hizmet verecek Vezneciler- Gaziosmanpaşa-Sultangazi Raylı Sistem Hattı projesi için ÇED süreci ise başladı. Metro hattı projesinin tanıtım dosyası, İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından uygun bulundu. Projeyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı Altyapı Projeler Müdürlüğü hayata geçirecek.

 Vezneciler- Gaziosmanpaşa metro hattının proje bedeli, 2 milyar 200 milyon TL olarak hesaplandı. Bu raylı sistem hattı güzergahı İstanbul’un dört önemli bölgesi olan Fatih, Eyüp, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçeleri birbirine bağlanmış olacak. Güzergah Fatih ilçesinde Vezneciler bölgesinden başlıyor Edirnekapı’dan geçerek Eyüp’e ve Rami’ye uğrayarak Gaziosmanpaşa Meydan’a ulaşıyor. Bu hat daha sonra Küçükköy ve Yeni Mahalle durakları üzerinden Mescid-i Selam bölgesinde sonlanıyor.

 METRO HATLARINA ENTEGRE EDİLECEK

Projeyle özellikle Şişhane - Yenikapı metro hattına Vezneciler istasyonunda bağlanarak bu sayede Marmaray’a entegrasyon da sağlanıyor. Proje ayrıca Yenimahalle bölgesinde yapımı devam etmekte olan Mecidiyeköy - Mahmutbey metro hattına Yenimahalle istasyonunda, planlanan Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metro hattına Gaziosmanpaşa istasyonunda ve yine planlanan İncirli - Söğütlüçeşme metro hattına Ayvansaray istasyonunda entegre olacak. Vezneciler -Gaziosmanpaşa metro hattının bu şekilde raylı sistem ağı bütününde çok önemli bir yere sahip olacak.

  Yaklaşık 17,32 km uzunluğunda ikiz tünel yöntemiyle gerçekleştirilecek projede toplam 15 istasyon ve bir depo alanı bulunuyor.

  METRO HATTI İSTASYONLARI ŞÖYLE:

  - Gaziosmanpaşa

  - Küçükköy 1

  - Küçükköy 2

  - Yenimahalle

 Vezneciler -Gaziosmanpaşa- Sultangazi arasındaki 17,32 kilometre mesafeyi 25,5 dakikaya indirecek metro hattının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın hesaplarına göre 2019 sonrasında hayata geçirilmesi planlanıyor.

  RAKAMLARLA VEZNECİLER-GAZİOSMANPAŞA- SULTANGAZİ METROSU

  Ana hat uzunluğu: 17,32 kilometre

  İstasyon sayısı: 15

  Dopa sayısı: 1

  Yolcu peron yüksekliği: 1050 milimetre

  Peron boyu: 140 metre

  İstasyon ara mesafesi: 740-1.70 metre

  Pik saatlik kapasite (2025 yılı): 31 bin yolcu/saat-yön

  Dizide araç sayısı: 6 adet

  Enerji temini: bin 500 V DC

  Besleme Tipi: Rijit katener

  Araçların maksimum tasarım hızı: 90 kilometre/saat

  Araçların ticari hızı: 80 kilometre/saat

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
    niye bu kadar geç yapılıyor şuan sabahları Gaziosmanpaşada trafik felç. 1 saatte küçükköyden edirnekapı metrobüse gidemiyorsun.Sabahları buralar hindistan gibi ama 2019 sonrasında yapılacakmış rezalet
    Cevapla
  • kadir baskan 5 yıl önce Şikayet Et
    kadir abi ankaraya da bir el at gozunu seveyim. en guzel ve pratik ulasim araci metro iken ankarada sadece 4 hat var. yillardir acilmasini bekledigimiz metrolar hayalden ibaret.
    Cevapla