Kazlıçeşme- Göztepe arası 15 dakikaya iniyor

Avrasya Tüneli Projesiyle Asya ve Avrupa ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneliyle birleşecek.

Kazlıçeşme- Göztepe arası 15 dakikaya iniyor
Kazlıçeşme- Göztepe arası 15 dakikaya iniyor
GİRİŞ 30.05.2016 13:52 GÜNCELLEME 30.05.2016 13:53
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Marmaray'ın ardından bu kez de Avrasya Tüneli Projesi'nin (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi), Asya ve Avrupa yakalanın, deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlanması sağlanacak.

İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. Akşam'In haberine göre, İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Avrasya, en prestijli projelerden biri olarak göze çarpıyor.

DENİZİN 106 METRE ALTINDA

Deniz seviyesinin 106 metre altına inşa edilen tünel, boyutları ve inşaat tekniğiyle dünyanın en büyük projelerinden biri olarak ilgi çekiyor. Projenin hayata geçmesiyle Kazlıçeşme-Göztepe arası 100 dakikadan 15 dakikaya inecek. 2 katlı yapılacak tünelde bir kat gidiş, bir kat dönüş olacak.

Günde 100 binin üzerinde araca hizmet vermesi planlanıyor. Projenin yaklaşık yüzde 40'tan fazlası biterken, 2016 sonunda hizmet verecek duruma getirilmesi hedefleniyor.

ÖZEL İNŞAAT TEKNOLOJİSİ

Dünya ölçeğinde bir proje olan Avrasya Tüneli'nde, aynı zamanda özel inşaat teknikleri ve ekipmanları da kullanılıyor. Projenin 5,4 kilometrelik bölümü, deniz tabanı altına özel bir teknolojiyle inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşurken Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları yapılıyor.

100 DAKİKADAN 15'E İNECEK

Tünel geçişi ve yol iyileştirme-genişletme çalışmaları, bütüncül bir yapıda araç trafiğini rahatlatacak. Çevre ve gürültü kirliliğinin azalmasına da katkı sağlayacak.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM), Avrasya Tüneli Projesi'nin tasarımı, inşaatı ve 24 yıl 5 ay işletmesini gerçekleştirmesi için Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.'yi (ATAŞ) görevlendirdi. İşletme süresinin tamamlanması ile Avrasya Tüneli'nin kamuya devredilmesi planlanıyor.

ETİKETLER
tüp geçit
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • hamdi 5 yıl önce Şikayet Et
  harika .yapanlardan allah razı olsun
  Cevapla
 • hakan 5 yıl önce Şikayet Et
  kimileri yapar kimileri yerer ve sadece çirkeflik yapar. iyiki varsın RTE
  Cevapla
 • hakan er 5 yıl önce Şikayet Et
  aydın nazilli arası 1 saat istenirse 15 dakikaya iner ama yıllardır herşey aynı aydın ve ilçeleride devlet yatırımını illerde dengeli yapmalı bir yeri kalkındırmak bir yeri geri bırakmak ileride gelir sağılımı sorunlaır işsizlik sorunları dahabir çok sorunla karşılaşılıyor
  Cevapla
 • mesut yazıcı 5 yıl önce Şikayet Et
  ya orada da trafik olursa.
  Cevapla
 • darbe 5 yıl önce Şikayet Et
  gelişmiş ülkelerle aramızdaki farkı hızlıca kapatmak istiyorsak her şeyin yerlisini üretmeliyiz bu onlara en büyük darbedir çünkü hem yerli ürünle paramız içerde kalır hem de gelişmiş ülkelerin ürünlerine dünyada rakip oluruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle