Özel malzeme kullanılarak yapıldı! İşte son hali

26 Ağustos'ta hizmete girecek olan 3. Boğaz köprüsünün asfaltlama çalışmaları tamamlandı.

Özel malzeme kullanılarak yapıldı! İşte son hali
Özel malzeme kullanılarak yapıldı! İşte son hali
GİRİŞ 04.06.2016 11:34 GÜNCELLEME 05.06.2016 09:05
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 26 Ağustos 2016 tarihinde hizmete gireceği açıklanan 3. Boğaz köprüsünün de asfaltlama çalışmaları tamamlandı. Yoğun bir çalışmanın sürdüğü köprünün hemen yanında bilgisayar sistemlerinin de yer alacağı işletme binasının yapımını da başlandı.

11 BİN 500 TON ÖZEL ASFALT KULLANILDI

Yapımına 29 Mayıs 2013 tarihinde başlanan 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinin en önemli bölümü olan 3. Boğaz köprüsünün otomobillerin geçeği bölümde asfaltlama çalışmaları tamamlandı. Asfaltlama öncesinde çelik tabliyelerin yüzeyleri paslanmaya karşı tamamen koruma altına aldığı belirtildi. Köprüye iki kademe halinde özel bir asfalt döküldüğü öğrenildi. Asfalt çalışmalarının 11 bin 500 ton asfaltın gece gündüz yaklaşık 150 kişilik bir ekiple sürdürülen çalışmalar sonucu 2 aydan daha kısa bir sürede tamamlandığı belirtildi.

KÖPRÜYE AMORSİTÖRLER TAKILIYOR

Öte yandan inşaatın önemli bir aşaması olan eğik askı halatlarının damper montajı işlemlerinin başladığı öğrenildi. 3.Boğaz köprüsünü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemleri sırasında 176 adet eğik askı halatının montajı yapılmıştı. Yaklaşık 6 bin 500 kilometre kablo çekimi yapılarak tamamlanan eğik askı halatlarında salınım yaşanmaması için amorsitörlü damper sistemi takılıyor.

KÖPRÜ İŞLETME BİNASININ İNŞAATINA BAŞLANDI

Bu arada köprü işletmesinin yer alacağı ana işletme binasında yapımına başlandı. Köprüyle ilgili ölçümlerin yapılacağı modern cihazlarında bulunacağı işletme binası köprünün Avrupa yakasında bulunan bölümünde inşa ediliyor. Çevresi şu an küçük bir kenti andıran ana şantiye binası tamamlandığında bölgedeki tek bina olarak kalacak.

GÜNLÜK GELİRİ EN AZ 405 BİN DOLAR OLACAK

Köprüdeki çalışmalarla birlikte yürüyen otoyol çalışmalarının önümüzdeki Ağustos ayı içinde tamamlanması bekleniyor. Proje tamamlandığında Odayeri - İkitelli ve Paşaköy - Çamlık bağlantı yolları hem otoyolun şehir içi ile bağlantılarını sağlayacak hem de TEM Otoyolu’ndaki yoğun trafiği rahatlatacak. 3. Boğaz Köprüsü ve otoyollarını kullanan araçlar İstanbul’a giriş yapmadan transit olarak geçebilecekler. 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak. Bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı’na teslim edilecek. 3. köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolar olmak üzere, her gün 135 bin otomobil geçişi için hazine garantisi bulunuyor. Böylece köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar olacak. Köprüden geçiş ücreti ağır vasıta araçlarda 15 doları bulacak.

YORUMLAR 15
 • Misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  Hizmet mi diyen arkadas her gelismis ulke yap islet devret modeli ile is yapar. Sirketler bu ihalelere girerken tabiki de garanti alacaklar yapilan yatirim tutarlarini nakit dondurmuyor cogu sirket borclaniyor. 10 yil isletsin sonrasinda devletin o kopru kac kati daha fazla arac gecer minimalize edilmis fiyat oldugunu dusunuyoeum cok karli is evde kdv si de bu arada devletin burdan gelen kdv geliriyle dahi tahhut edilen ucretin yarisi cikar ki o kadar kullanilir para devletin kasasina kalir. Hizmet budur iste devletin kasasini bosaltmadan birseyler yapmak zek kardesim benim.
  Cevapla
 • şahin avcı 4 yıl önce Şikayet Et
  3 yada 5 milyar dolara malolduğu söylenen köprüde, günde 400 bin dolar çokta dudak uçuklatan bir rakam olmadığı gibi aksine 10 senelik işletme hakkı dikkate alınırsa maliyetinin yarısı bile etmeyen bir rakam gibi duruyor ??
  Cevapla
 • Fetih 4 yıl önce Şikayet Et
  3. Boğaz köprüsü değil yavuz sultan selim köprüsü değil mi ?
  Cevapla
 • H.B.V 4 yıl önce Şikayet Et
  3.ncü Köprü değil? "Yavuz Sulatan Selim" köprüsü,Gezicilerin ekemğine yağ sürmeyelim ve "Yavuz Sultan Selim köprüsü" ismini beyinlerine kazıyalım.
  Cevapla
 • kaan 4 yıl önce Şikayet Et
  kopru ucreti 3 dolar cok degilmi??
  Cevapla
 • pars 4 yıl önce Şikayet Et
  3 dolar cok sen eski yoldan git bosver
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle