İstanbul Yeni Havalimanı'nın yüzde 30'u tamamlandı

Dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın 90 milyon yolcu kapasiteli ilk etabının yüzde 30'u tamamlandı.

GİRİŞ 14.08.2016 13:24 GÜNCELLEME 14.08.2016 22:21
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Cumhuriyet tarihinin en büyük  projelerinin başında gelen İstanbul Yeni Havalimanı'nın 90 milyon yolcu  kapasiteli ilk etabının yüzde 30'u tamamlandı.

İlk etap için şu ana kadar 2 milyar avro harcanırken, şu anda 17 bin  500 kişinin çalıştığı havalimanı inşaatında çalışan sayısı 30 bine ulaşacak.

İGA Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından  çalışmalarına hiç ara vermediklerini belirterek, bu menfur girişimin çalışma  azimlerini artırdığını söyledi.

Akçayoğlu, darbe girişimiyle Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan önderliğinde 2023 hedeflerine yürümesinin bazı kesimleri rahatsız  ettiğinin daha iyi görüldüğünü aktardı.

"Darbe girişiminin sabahı her zamankinden daha fazla motivasyonla  işimize sarıldık ve o hafta sonu faaliyetlerimize 24 saat devam ettik" diyen  Akçayoğlu, yollarına kararlı bir şekilde devam ettiklerini bu şekilde  gösterdiklerini vurguladı.

Akçayoğlu, havalimanının 90 milyon yolcu kapasiteli ilk etabının Mayıs  2015'te başladığını anımsatarak, "Bugüne kadar 6 milyar avroluk ilk paket  kredinin 3'te birini projemize aktardık" dedi.

Havalimanı inşasında hızlarının gittikçe arttığını dile getiren  Akçayoğlu, özellikle yaz aylarında yüzde 4-5 civarında fiziki hızı yakalamayı  amaçladıklarını vurguladı.

Akçayoğlu, "Bu ilerleme hızı böylesine büyük projeler için çok önemli.  Kaynak olarak 3'te birini harcadık ama kaynak aktarımının hepsi hemen fiziki  ilerlemeye yansımıyor. Havalimanının ilk etabının yüzde 30'u tamamlandı  diyebiliriz" diye konuştu.

"ÇALIŞAN SAYISI 30 BİNE ULAŞACAK"

Ayda yüzde 4-5 civarında ilerleme hızını yakalamaları durumunda  havalimanını belirtilen tarih olan 2018 Şubat'ta bitirebileceklerini kaydeden  Akçayoğlu, şu bilgileri verdi:

"Şu an 17 bin 500 kişi çalışanımız var ve bu sayı gittikçe artıyor.  Gece çalışmalarına biraz daha hız verdik. bu anlamda alt yüklenicilerle görüştük.  Her ne kadar geceki üretim ile gündüzki üretim aynı olamasa da gece çalışan  sayısını artırarak ilerleme hızını eşitlemek istiyoruz. Çalışan sayımız gittikçe  artacak ve her ay güncellenecek. Öngörümüz, işin pik noktasında 25-30 bin  çalışana ulaşmak."

"11 BİN FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE, KADIKÖY'ÜN 3 KATI"

Akçayoğlu, havalimanı inşaatında ciddi toprak hareketliliği olduğunu  kaydederek, şu anda bir ayda yaklaşık 24 milyon metreküpü kazı, 16 milyon  metreküpü dolgu olmak üzere ayda 40 milyon metreküp toprak hareketliliğinin  yaşandığını söyledi.

Yusuf Akçayoğlu, "Atatürk Barajı 80 milyon metreküp. Onun yarısını bir  ayda yapmışız demektir" ifadelerini kullandı.

Havalimanın tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu  kapasitesi ile 350'den fazla destinasyona uçuşun gerçekleşeceğini aktaran  Akçayoğlu, 150'den fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapacak olan İstanbul  Yeni Havalimanı'nın dünyanın en önemli havacılık merkezi olmaya aday olduğunu  vurguladı.

Akçayoğlu, 11 bin adet futbol sahası büyüklüğünde olacak havalimanının  Kadıköy'ün 3 katı büyüklüğüne denk geldiği bilgisini verdi.

"GUİNNES REKORLAR KİTABI'NA GİRMEYE ADAY"

Akçayoğlu, havalimanının dünyanın en büyük şantiyesi olmaya aday  olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

"Şantiyede kullanılan iş makineleri açısından da İstanbul Yeni  Havalimanı, Guinness Rekorlar Kitabına girmeye aday. Proje kapsamında aktif halde  2 bin 200 kamyon, 252 ekskavatör, 60 kule vinç, 57 greyder, 124 silindir, 101  dozer, 60 eklemli kamyon, 57 tekerlekli yükleyici, 23 mobil vinç, 70 beton  mikseri, 18 beton pompası ile toplamda 3 bini aşkın araç bulunuyor. Halihazırda  bu özelliğiyle havalimanı projesi, şantiyede faal olan ekipman sayısı anlamında  da dünyanın en büyük projesi olma sıfatını taşıyor."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 29
 • gurur 5 yıl önce Şikayet Et
  onlar KONUŞUR Ak parti yapar..
  Cevapla
 • erol yitik 5 yıl önce Şikayet Et
  yolun acik olsun türkiyem kim tutar seni
  Cevapla
 • vatansever mû'min 5 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah baarekâllah rabbim selamet versin kem gozlerden korusun .Düşmana fırsat vermesin.
  Cevapla
 • Hakank 5 yıl önce Şikayet Et
  isminin kahraman şehitimiz Ömer Halis Demir olması dileği ile
  Cevapla
 • Hakli 5 yıl önce Şikayet Et
  Tabi ki Turkiyeyi yıkmaya calisacaklar.Gelişme hızı çok ileri.Üç dört milyon gocmenimiz var.Çoğunluğu calsiyor.Bu inanılmaz.İnanılmaz.İnanılmaz.Sadece iç hainlerimizi oldursek herşey yolunda olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle