3 milyar TL'lik proje için ilk kazma vuruluyor

İstanbul Finans Merkezi’nde yer alacak SPK ve BDDK binalarının temeli gelecek hafta atılacak.

3 milyar TL'lik proje için ilk kazma vuruluyor
3 milyar TL'lik proje için ilk kazma vuruluyor
GİRİŞ 16.08.2016 09:19 GÜNCELLEME 16.08.2016 09:32
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

TOKİ Başkanı Turan, İstanbul Finans Merkezi’nde Sermaye Piyasası Kurumu ve BDDK binalarının temelini gelecek hafta atacaklarını ve Merkez Bankası binası için ihale aşamasına gelindiğini söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminden sonra hem sosyal konutta rekor hedefini revize ettiklerini hem de büyük projelere hız verdiklerini açıkladı.

Turan, gelecek hafta İstanbul Finans Merkezi’nde (İFM) 3 önemli kamu kurumdan ikisinin binalarının temel atma törenini gerçekleştireceklerini ifade ederken proje büyüklüğü 3 milyar lirayı geçecek olan bu yapıların Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) ait olacağını ifade etti.

Habertürk'ten Yavuz Barlas'ın haberine göre Turan, Merkez Bankası binası için de protokol imzalandığını o kapsamda sürecin ilerletildiğini belirtirken “BDDK ve SPK için inşaat süreci başlıyor. İhaleleri yaptık, projeleri bitirdik. Haftaya ilk kazmayı vuracağız. Projeler 2-3 yıl içinde tamamlanır. Merkez Bankası kampusunda ofis, ticaret alanı, otel de yer alacak” dedi.

BDDK binasında yüklenici firma, arsa karşılığı satış gelirini 1 milyar 861 milyon lira, idare payı gelirini ise 372 milyon lira olarak taahhüt etti. SPK ile imzalanan protokol kapsamında yapılan ihalede ise yüklenici firma 915 milyon 417 bin liralık satış geliri, 215 milyon liralık da TOKİ payı geliri taahhüdü ile ihaleyi kazanmıştı.

MİMARİDE SELÇUKLU VE OSMANLI ESİNTİSİ

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi’nde Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank gibi kamu bankalarının inşaatları da yer alıyor. İstanbul Finans Merkezi’nin Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlandığını dile getiren Ergün Turan, Tarihi Yarımada, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı’nın etkilerinin bugüne taşınmasının amaçlandığını söyledi. Turan, Ataşehir’de E5 ile TEM otoyollarının kesiştiği alana inşa edilecek İFM’nin konumu ve mimarisiyle Anadolu yakasının simgesi olarak tasarlandığının altını çizdi.ALTI AVM, ÜSTÜ ÜST KURUL BİNASI

TOKİ Başkanı Ergün Turan, İFM kampusunda, 3 bin kişilik kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, okul, kreş, cami, sağlık merkezi, itfaiye, karakol gibi destek ve hizmet birimlerinin yer alacağı bilgisini verdi. Ergün kamu binalarının altının AVM benzeri ticari ünitelerden oluşacağını söyledi.

SIFIR KARLA KONUT SATIYORUZ

TOKİ Başkanı Ergün Turan “Biz sıfır kârla konut satıyoruz. Sosyal konut üretimimizden asla kârsağlamıyoruz. Kentsel dönüşümde de hassas davranıyoruz. Bu, devletin yapması gereken bir şey. Zeytinburnu’nda 110 dönümlük bir askeri lojmanı dönüştüreceğiz. Bu projenin detayları ortaya çıkınca kentsel dönüşüme TOKİ’nin hassas bakış açısını da göreceksiniz” dedi.

1 MİLYARLIK İNDİRİMLİ SATIŞIN YARISI YASTIK ALTINDAN GELİR

TOKİ Başkanı Turan, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin, demokrasiye, milli iradeye karşı yapıldığını milletin tek yürek olup egemenliğine sahip çıktığını belirterek şunları söyledi: “Sektörümüzün öncü kuruluşu olarak biz de üzerimize düşen görevi yapacağız. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra vitesi yükselttik, 5 bin 613 konutun ihalesini gerçekleştirdik. Ağustos ve eylül ayları için ise 8 bin 979 konutun ihale tarihini belirledik. Bu aya kadar 46 bin konutun ihalesini gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Bu hızla yıllık 60 binlik rekor da kırılacak. Tahminimiz yıl sonunda 64 bin sosyal konut üretimine çıkmış olacağız” dedi.

KAMPANYA İLE FAİZİ SIFIRLIYORUZ

Turan, bu kapsamda yaptıkları kampanyayla 700 milyon lira ile 1 milyar TL arasında bir satış gerçekleştirmeyi beklediklerini ifade ederken “Bu rakamın da en az yarısı yastık altından ekonomiye kazandırılmış bir kaynak olur. Parası olan peşin ödeme yapıp borcunu kapatıyor. Olmayan yüzde 20 indirim için banka kredisi alıp borcunu ödüyor ve ödemelerini sabitliyor. Aslında biz de projelerimizde faizi, enflasyon farkını sıfırlamış oluyoruz. Vatandaş kazanıyor. Biz de TOKİ olarak bu kaynakları diğer alanlara aktarıyoruz” dedi. Turan ayrıca sivil şehit ailelerine ve gazilere de sıfır faizli kredi imkânı sunduklarını ifade ederken ödemeleri de devletten aldıkları maaşın 4’te 1’ini keserek tahsil ettiklerini, vadenin de sabit ödemeyle borç bitene kadar hesaplandığını söyledi.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • ankara 4 yıl önce Şikayet Et
  bu binaları istemiyorum... istanbulu kaybediyoruz.. ayrıca bu bnalar bize htab etmiyor bizim kültürümze de uygun değil :(
  Cevapla
 • aras 4 yıl önce Şikayet Et
  istanbulu böyle binalarla değil çarpık yapılaşma ve heryerde mantar gibi bitmiş gecekondularla kaybediyoruz enazından böyle binalarla istanbul düzenli bir şehir halini alamay başladı yanlamasına genişlesek bile istanbula yakında sığmayaağız enazından yüksek binalarla yer tasarrufu olur kalan yerlerde yeşillik kalırda istanbul biraz nefes alır eski işe yaramaz binaların hepsi yıkılmalı(tarihi binalar hariç) yerine modern düzenli bir şehir kurmalıyız
  Cevapla
 • Ümraniyeli 4 yıl önce Şikayet Et
  Şu açıklamayı yapan zatı muhterem İstanbul haritasına bir baksın İFM Ataşehir demi yoksa Ümraniye sınırları içerisinde mi? galiba bir yanlış algı oluşmuş.
  Cevapla
 • zırlangaç 4 yıl önce Şikayet Et
  allah kolaylık versin
  Cevapla
 • GADDAR 4 yıl önce Şikayet Et
  DIŞ CEPHESİ OSMANLI KALESİ GİBİ OLSUN. DIŞI SAĞLAM İÇİ SAĞLAm
  Cevapla
 • Rami esnafı 4 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye adına gurur verici projeler ,birde istanbulda kanıyan bir yara var,Rami toptancılar sitesi,2011 yılından beri esnaf yeni yapılacak kayabaşındaki yerine taşınmak için bekliyor,Toki başkanı Sayın Turan bizzat kendisi,rami esnafına düzenlenlediği toplantıda ,bütün pürüzlerinlerin düzeldiğini,temmuz veya ağustos ayında inşaat ihalesinin yapılacağını ve süratle tamamlanacağı sözünü verdi,sonuç mu,ihale yok,tek bir çivi çakılmadı,bir taraftan yıkımı restorasyonu devam eden rami,bi taraftan tek çivi çakılmayan yeni yer , devlet esnafına sahip çıksın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle