PKK'ya rağmen yüzde 60'yı tamamlandı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Diyarbakır'da 2019 yılı sonuna kadar 6 büyük barajın hizmete açılacağını söyledi.

PKK'ya rağmen yüzde 60'yı tamamlandı
PKK'ya rağmen yüzde 60'yı tamamlandı
GİRİŞ 24.09.2016 16:33 GÜNCELLEME 24.09.2016 16:35
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Bakan Eroğlu, yaptığı açıklamada, Diyarbakır başta olmak üzere doğu ve güneydoğudaki yatırımların hızla devam ettiğini belirtti.

Diyarbakır'da inşa edilen 6 barajın inşaat çalışmalarının hız kesmeden sürdüğünü vurgulayan Eroğlu, "Gerek hükümetimiz, gerekse de bakanlığımız teröre inat, doğu ve güneydoğu illerinde yatırımlarını aralıksız sürdürmekte. Bakanlık olarak özellikle Diyarbakır'da yürüttüğümüz faaliyetlerle sulanmadık arazi bırakmayacağız. 2019 yılı sonuna kadar şehirde hizmete açacağımız 6 büyük barajla yaklaşık 2 milyon 600 bin dekar zirai arazimizi suya kavuşturacağız." diye konuştu.

Silvan Barajı ile 2 milyon 351 bin 230, Ergani Barajı ile 16 bin 660, Çermik Barajı ile 71 bin 110, Ambar Barajı ile 123 bin 250, Başlar Barajı ile 38 bin 200 ve Kuruçay Barajı ile de 50 bin 300 dekar zirai arazinin suya doyacağını belirten Eroğlu, "Böylece bölgedeki üretimi şaha kaldıracağız ve bölge halkımızın gelirini ziyadesiyle artıracağız. Rüyaları gerçeğe dönüştürmeye ve halkımızın yüzünü güldürmeye devam edeceğiz." dedi.

1 MİLYAR 263 MİLYON LİRA EK GELİR

Terör örgütü PKK'nın varlığını sürdürdüğü doğu ve güneydoğu bölgelerinde projelere ara vermeden devam eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Diyarbakır için "rüya" diye tabir edilebilecek tesislerin yapımı için çalışıyor.

Diyarbakır'da bu tesislerin hizmete alınmasıyla 352 bin 400 kişiye ek istihdam ve 1 milyar 263 milyon lira ek gelir artışı sağlanacak.

Türkiye'de Atatürk Barajı'ndan sonraki en büyük sulama barajı olan Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) kilit tesisi durumundaki Silvan Barajı'nda fiziki gerçekleşme yüzde 59 seviyesine yükseldi. 175,5 metre yüksekliği ile bölgede Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı ünvanına sahip olacak Silvan Barajı hizmete açıldığında, ülke ekonomisine yılda 1,1 milyar lira katkı sağlayacak ve 305 bin kişiye istihdam oluşturulacak.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Veysel Eroğlu
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Allah büyük 5 yıl önce Şikayet Et
  kandile basınçlı su verilmesi çok doğru bu saldırı sistemi olabilir. 20 güvenlik barajını kurarız sonra güvenli şekilde patlatır pkk nın bütün üslerini ve kandili su altında bırakırız destan kardeşimi tebrik ederim
  Cevapla
 • Destan 5 yıl önce Şikayet Et
  Kandilede basincli olarak su verilsin pkk lesleri bir bir su yuzune ciksin
  Cevapla
 • vatandas 5 yıl önce Şikayet Et
  hain her zaman haindir....
  Cevapla
 • Salih 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu hainlere ne yapsanız yaranamazsınız...
  Cevapla
 • Veli 5 yıl önce Şikayet Et
  Burda amac aslında pkk nin inlerini su altinda birakmak.daha çok yapilsin.o hdpkk bu yuzden istemiyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle