Tarihi gün yarın! İlk geçişi Erdoğan yapacak

Göztepe-Kazlıçeşme arasında seyahat süresini 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek olan Avrasya Tüneli'nde sona gelindi.

GİRİŞ 07.10.2016 08:51 GÜNCELLEME 07.10.2016 09:43
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

20 Aralık’ta açılacak dev projede asfalt çalışması tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın kendi kullanacağı makam otomobiliyle Avrupa yakasından Asya yakasına geçerek tünelden ilk geçişi gerçekleştirecek.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 26 Ağustos'ta hizmete açılırken, Boğaz'ın iki yakasını bu kez yer altında birleştiren Avrasya Tüneli'nin çalışmalarında da sona gelindi. Yap-işlet-devret modeliyle Türk- Kore Ortak Girişimi ATAŞ sorumluluğunda, otomobiller için İstanbul Boğazı'nın altına yapılan 14.6 kilometrelik Avrasya Tüneli Projesi'nde çalışmalar 7/24 devam ediyor.

YER ALTINDA ÇALIŞMA

Proje kapsamında, Kazlıçeşme 'U Dönüş' yapısı tamamlanırken, Yenikapı ve Samatya alt geçitlerinin imalatı ve diğer yol işlerinde son aşamaya gelindi. Sabah'ta yer alan habere göre, Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem- Göztepe arasındaki bağlantı yollarına tünel istikametini gösteren tabelalar da yerleştirildi. Yer üstünde olduğu gibi yeraltında da hummalı bir çalışma yürütülüyor. Avrasya Tüneli'nin asfalt çalışması tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın kendi kullanacağı makam otomobiliyle Avrupa yakasından Asya yakasına geçerek tünelden ilk geçişi gerçekleştirecek. Çalışmaların belirlenen takvime uygun olarak sürdüğü, açılışın ise 20 Aralık'ta yapılacağı belirtildi. 2011 yılında başlanan, 1 milyar 250 milyon dolarlık yatırımla İstanbul Boğazı'nın 106 metre altında yapılan Avrasya Tüneli'nden günde 100 bin aracın geçeceği öngörülüyor.

GİŞELER TAMAMLANIYOR

Avrasya Tüneli'nde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde uygulanan Serbest Geçiş Sistemi yerine hali hazırda Boğaz Köprüsü'nde uygulanan şeritler arası ada barındıran gişe yapıları yapılacak. Ücret toplama sadece otomatik sistemler üzerinden yapılacak olup trafik sıkışıklığına yol açabilecek nakit toplama olmayacak. Buna karşın OGS ve HGS kullanıcıları için farklı şeritler olmayacak, tüm şeritlerden geçiş yapılabilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 57
 • ÇAYCI 3 yıl önce Şikayet Et
  HELÂL Benim Reisime, Allah yar ve yardımcın ve yardımcımız olsun... Durmak yok hizmete devam....
  Cevapla
 • apaci 3 yıl önce Şikayet Et
  reis kim tutar seni allah seni başimizdan eksik etmesin cekemiyenler catlasın
  Cevapla
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  hersey cok guzel ama bu serbest gecıs gıselerı olsa daha ıyıydı..şeritler arası adalar trafık olusturacak yıne gırıslerde..
  Cevapla
 • kamiloğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  sosyal demokrat iktidarlar niçin böyle icraatlara imza atmaz ?
  Cevapla
 • H.B.V 3 yıl önce Şikayet Et
  Sosyal demokratlar ; Amerikan kot giyip ,Malboro yakarak,İçki Kokteyl,balolardan, ve Halk ile uğraşmakdan iş yapamazlar. :)
  Cevapla
 • fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  hizmetler iyi güzel de 4 dolarlık geçiş ücreti nedir cumhurbaşkanım? yapın şunu 5 TL, o zaman görün bakalım daha çok kar ediyor mu etmiyor mu bu köprüler!!! aynı şey Orhangazi köprüsü için de geçerli. geçen gün İstanbul'dan Afyon'a gittim, daha kısa olmasına rağmen köprüyü kullanmadım. sebebi ise 90 TL geçiş ücreti. inanın fiyatı 30 TL'ye indirseniz geçişler en az 5 kat artar. hem millet benzine daha fazla para ödemez, hem de devletin köprüye ödeyeceği para azalır. bizi dinleyin, geçiş ücretlerini azaltın CUMHURBAŞKANIM!
  Cevapla
 • cemil 3 yıl önce Şikayet Et
  yabanci yatirimcilarin cöbüne.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle