Avrasya Tüneli'nin ismi için büyük yarış

Kamuoyunda Avrasya Tüneli olarak bilinen projenin ismi için Ulaştırma Bakanlığı'nın açtığı anket büyük ilgi görüyor.

Avrasya Tüneli'nin ismi için büyük yarış
Avrasya Tüneli'nin ismi için büyük yarış
GİRİŞ 06.12.2016 12:39 GÜNCELLEME 06.12.2016 12:42
Bu Habere 263 Yorum Yapılmış

Sosyal medyada tünelin isminin Mustafa Kemal Atatürk, Abdülhamid Han ve ve Alparslan Türkeş olması için ayrı ayrı kampanyalar yürütülüyor.

İstanbul Boğazı’nın altına inşa edilen, hem tekerlekli araçların hem de metronun geçişine olanak sağlayan ‘Tüp Geçiş Projesi’ 20 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak. ‘Avrasya Tüneli’ olarak bilinen projeye verilecek isim için Ulaştırma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde anket başlatıldı.

ANKETE KATILMAK İÇİN TIKLAYIN...

1 Aralık’ta başlayan ve 10 Aralık’a kadar sürecek olan ankette isim seçenekleri bulunmuyor. Ankete katılanlar istedikleri ismi kutucuğa yazıp ‘Gönder’ butonuna tıklıyor. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri anket hakkında şu bilgiyi verdi: "1 Aralık'ta başlayan anket, 10 Aralık'ta 23.59 itibariyle son bulacak. En çok önerilen isim 20 Aralık'ta tünelin açılış töreninde kamuoyuna açıklanacak. O güne kadar hangi isimlerin önerildiği, kaç ismin yarıştığı gibi bilgiler kamuoyuyla paylaşılmayacak. İsteyen istediği ismi önerebilir."

ATATÜRK, ABDÜLHAMİD HAN VE TÜRKEŞ

Bir grup kullanıcı tünelin isminin Atatürk olmasını isterken bir çok kullanıcı da tünelin adının Boğaz'a ilk tüp geçiş projesini çizdiren Osmanlı padişahı Abdülhamid Han olması gerektiğini savunuyor. Bir grup kullanıcı da "milli projeye milliyetçi isim" sloganıyla Avrasya Tüneli'ne 'Alparslan Türkeş' adının verilmesi için kampanya başlattı.

100 BİN ARACIN KULLANMASI BEKLENİYOR

Yap-işlet-devret modeliyle İstanbul Boğazı’nın altına yapılan Avrasya Tüneli 14.6 kilometre uzunluğunda. Göztepe ile Kazlıçeşme arasında İstanbul Boğazı’nın 106 metre altında yapılan Avrasya Tüneli’nden günde 100 bin aracın geçeceği öngörülüyor.

Avrasya Tüneli’nde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde uygulanan Serbest Geçiş Sistemi yerine hali hazırda Boğaz Köprüsü’nde uygulanan şeritler arası ada barındıran gişe yapıları yapılacak.

OTOMOBİLLERİÇİN 4 DOLAR + KDV

Ücret toplama sadece otomatik sistemler üzerinden yapılacak ve trafik sıkışıklığına yol açabilecek nakit toplama olmayacak. Buna karşın OGS ve HGS kullanıcıları için farklı şeritler olmayacak, tüm şeritlerden geçiş için kullanılacak. Ücret otomobiller için 4 dolar artı KDV, minibüsler için 6 dolar artı KDV olacak.

ANKETE KATILMAK İÇİN TIKLAYIN...

YAZDIR
YORUMLAR 263
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  Muhsin YAZICIOĞLU olsun
  Cevapla
 • Tugba 4 yıl önce Şikayet Et
  Dolara hayır.
  Cevapla
 • Gul 4 yıl önce Şikayet Et
  Neden Dolar yaaa. O kadar turk lirasi cagrisi yapilirken neden gecis ucretleri dolar uzerinde oluyor.
  Cevapla
 • ismini satalım 4 yıl önce Şikayet Et
  ismini katar tüneli koyalım. ama katardan bu isim bedeli olarak senelik 50 milyar dolar alalım. hatta açık arttırma olsun. kim çok para verirse. o parayla da 10 tane araba fabrikası kurarız her birinde 100000 kişi çalışsa 1milyon aile ekmek yer. toplam 5 milyon kişi rızıklanır. saygılar.
  Cevapla
 • mükemmel fikir 4 yıl önce Şikayet Et
  tebrik edelim bence de isim hakkını satmalıyız. vodafone arena gibi.
  Cevapla
 • mahmut 4 yıl önce Şikayet Et
  4 dolar çok pahalı 2 dolar olsa daha iyi olur tercih edilir boğaz köprüsü rahatlar 4 dolar+kdv 16 tl tünel boş kalır gibi geliyor bana
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle