Akkuyu NGS'ye Körfez ilgisi

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Başkanı Lihaçev, Körfez ülkeleri ve Rus şirketlerinin Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşaat süreciyle ilgilendiğini açıkladı.

Akkuyu NGS'ye Körfez ilgisi
Akkuyu NGS'ye Körfez ilgisi
GİRİŞ 30.03.2017 14:52 GÜNCELLEME 30.03.2017 14:52

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev, Körfez ülkeleri ve Rus şirketlerinin Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) inşaat süreciyle ilgilendiğini bildirdi.

Lihaçev, Rusya’nın Arhangelsk kentinde düzenlenen "Kuzey Kutbu-Diyalog Bölgesi" adlı konferansta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Aleksey Lihaçev, Projeye yönelik yatırım anlaşması sürecine ilişkin, "Körfez ülkeleri ve Rus şirketleri Akkuyu'nun inşaat süreciyle ilgileniyor. Projeye yönelik yatırım anlaşmasının 2018'de imzalanmasını bekliyoruz ve üçüncü tarafların yatırım sürecine dahil edilmesi Türk hükümeti ile bu aşamada netleştirilecek." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE'NİN İLK NÜKLEER SANTRALİ

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu NGS için Rusya ile imzalanan hükümetlerarası anlaşmada, yüzde 100’ü Rosatom tarafından gerçekleştirilecek projede, yüzde 49’luk hissenin yabancı yatırımcılara satılabileceği hükmü yer alıyor.

Her biri 1200 megavat olmak üzere 4 ayrı üniteden oluşacak ve yaklaşık maliyeti toplamda 20 milyar doları bulacak Akkuyu NGS Projesinin 2023 yılına kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.