Özhaseki: 250-300 milyar liralık bela bekliyor

Bakan Özhaseki, İstanbul’da 600 bin bağımsız birimin risk altında olduğunu belirterek, muhtemel bir depremde yaklaşık 250-300 milyar liralık belanın kapıda beklediğini söyledi.

Özhaseki: 250-300 milyar liralık bela bekliyor
Özhaseki: 250-300 milyar liralık bela bekliyor
GİRİŞ 25.08.2017 18:34 GÜNCELLEME 25.08.2017 21:04
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bursa'nın Yıldım ilçesinde 800 dairelik "Ulus kentsel dönüşüm" alanında incelemelerde bulundu. Burada açıklamalarda bulunan Özhaseki, ''Geçenlerde deprem profesörü olan bir hocamızın beyanatı vardı. 'Eğer İstanbul'da düşünülen deprem gerçekleşirse güvenliğimiz, bağımsızlığımız tehlikeye düşer' diyor. Allah korusun, bu söz çok abartılı gelebilir. Ancak bu gerçeği de bilmemiz lazım. Hakikaten deprem uzmanlarının da ifade ettiği gibi Marmara ve açıklarında 7 ve üzeri şiddetli deprem gelecekte bizi bekliyorsa İstanbul’da yaklaşık 600 bin bağımsız birimin riskli olduğunu biliyoruz. Hazırlık yapıyoruz. Deprem gelmeden önce yenileme istiyoruz. Birçok çalışmalarımız, tedbirler var. Allah korusun biz bu hazırlıkları yapmadan deprem olursa karşımıza çıkacak hasarı ve belayı düşünemiyoruz'' dedi.

''250-300 MİLYAR LİRALIK BELA KAPIDA BEKLİYOR''

İstanbul’daki 600 bin konutun çıplak yapım maliyetinin 90 milyar lira olduğuna işaret eden Özhaseki, ''Alt yapı maliyeti ve o evlerin yıkıldığı sokaktaki arabalar dahil çıkacak hasar bir o kadar artar. İçlerinde evlerimizin değeri kadar eşyalarımız da var. Bir o kadar da zarar oradan çıkacak. Neredeyse 250-300 milyar liralık bela kapıda bekliyor. Bunlarında ötesinde insanların yakınlarını ve en sevdiklerini kaybettiklerini de düşünmeliyiz. Şu an deprem olmuş, her taraf yıkılmış, sabah 09.00’da kalkıp da işe giden kimseyi bulamazsınız. İş kaybı olur. Bu zararları da yan yana getirdiğimiz zaman neredeyse altında kalkamayacağımız bir bela bizi bekliyor'' diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 68
 • gökhan 2 yıl önce Şikayet Et
  İstanbul nüfusu yayılması lazım. Tekirdağ Edirne Sakarya doğru. Bunun için dikine mimari yasaklanmalı. 5 kat sınır olmalı.
  Cevapla
 • vatandaş... 2 yıl önce Şikayet Et
  kentsel dönüşüm başlığı altında yapılan binalar eskisinin yerine yenisini dikmekten öteye gitmiyor şehircilik ve mimari tasarım sokak görünü mü kentsel düzen park alanları acil toplanma yerleri falan hepsi hikaye daha doğrusu avm
  Cevapla
 • mert 2 yıl önce Şikayet Et
  İstanbul için kentsel dönüşüm gerekli. Ama deprem riskinin olmadığı Konya da kentsel dönüşüm niye ? milletin arsasını belediye iç ediyor resmen gasp. Sonra müteahhit gelsin plazayı diksin
  Cevapla
 • saygin 2 yıl önce Şikayet Et
  işte bunlarin hepsini bilen gavur suni depremler olusturmaya calisiyor istanbul tarafinda
  Cevapla
 • Mustafa Çoban 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'nin 5te 1'i istanbulda yaşıyor def edin memleketlerine öyle ise. 20 Milyon nüfusu var şehrin. Sivasta yaşayan sivaslıdan çok Sivaslı var mesela İstanbul'da.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle