Sultan Abdülhamid’in çizdiği ‘Dereyolu’ tamgaz

1880 yılında Sultan Abdülhamid tarafından projelendirilen ve NATO tarafından engellenen 88 km'lik Ordu-Sivas arasındaki tarihi 'Dereyolu'nda çalışmalar sürüyor.

Sultan Abdülhamid’in çizdiği ‘Dereyolu’ tamgaz
Sultan Abdülhamid’in çizdiği ‘Dereyolu’ tamgaz
GİRİŞ 06.11.2017 15:59 GÜNCELLEME 06.11.2017 15:59
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

İlk defa 1875 yılında Sultan Abdülaziz döneminde gündeme getirilen, 1880 yılında Sultan 2. Abdülhamid döneminde projesi çizilen ancak savaşlar ve parasızlık sebebiyle bir türlü gerçekleştirilemeyen, hatta bir dönem Sovyet tanklarının sıcak bölgelere ineceği korkusuyla NATO tarafından yapılması engellenen Ordu-Sivas yolu, Karadeniz’in sert ve engebeli coğrafyasının zorlu şartlarına rağmen tüm hızıyla sürüyor.

Mevcut Ordu-Sivas yolunun hayli yorucu ve sıkıntılı olması, ayrıca yüksek rakımdan geçtiği için kışın kardan dolayı sık sık kapanması üzerine yaklaşık 140 yıl önce projelendirilmesine rağmen siyasi ve sosyal sebepler yüzünden bir türlü yapılamayan, soğuk savaş döneminde muhtemel bir Rus işgalinde tankların Karadeniz'den İç Anadolu'ya kolayca ulaşabileceği korkusuyla yapılması NATO tarafından da engellenen Dereyolu, bugün Ordu-İskenderun arasındaki 775 km'lik Karadeniz-Akdeniz yolunun Ordu ili etabını oluşturuyor.

Sultan Abdülhamid’in çizdiği ‘Dereyolu’ tamgaz

Halk arasında ‘Dereyolu’ olarak adlandırılan ve Karadeniz'in zorlu coğrafi şartlarında toplam uzunluğu yaklaşık 100 km olan güzergahta devam eden çalışmalar kapsamında daha önce Ordu-Uzunisa arasındaki 13 kilometrelik bölünmüş yol hizmete girdi. Uzunisa’dan başlayarak Topçam’a kadar olan güzergahtaki çalışmaları aralıklı olarak sürüyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Karadeniz-Adeniz(Dereyolu) projesinin son durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Başkan Yılmaz, “Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi bizim açımızdan son derece önemlidir. Bence, Ordu’yu orta vadede uçuracak bir projedir” dedi.

Toplamı yaklaşık 900 km. civarında olan Karadeniz-Akdeniz yolunun 100 km’lik kısmının Ordu ili içinde yer aldığını belirten Başkan Yılmaz, “Ordu'nun bulunduğu kısımda farklı uzunluklarda toplam 10 km uzunluğunda 24 adet tek tüp tünel yapılıyor. 330 metre uzunluğunda 1 adet viyadük, farkı uzunluklarda toplam 243 metre uzunluğunda 5 adet köprü yapılıyor. Bu projeye de yaklaşık 1 milyar 100 milyon TL civarında kaynak aktarımı yapıldı” diye konuştu.

Sultan Abdülhamid’in çizdiği ‘Dereyolu’ tamgaz

Karadeniz coğrafyasının zorluğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Karadeniz’de hele Ordu’da yol yapımı İç Anadolu’daki gibi düz ovada yol yapar gibi olmadığını herkesin bilmesi gerekir. Bu projenin yapımında şu anda oldukça iyi durumdayız. Bu projeyi bitirebilmek için de yoğun bir çaba sarf ediliyor. Yapımının tamamlanmasının uzun süreceğini düşünmüyorum. Takdir edersiniz ki, bu tarz büyük ve yapımı zor projeler biraz zaman alacaktır. Ancak bu proje tamamlandığında Ordu ile İç Anadolu aksında yeni İpek Yolu açılmış olacak, yol güzergahında bulunan şehirler ekonomik ve sosyal yönden ivme kazanacaktır” şeklinde konuştu.

3.5 SAATLİK YOL 1.5 SAATE DÜŞECEK

Türk mühendisleri tarafından adeta Ferhat gibi dağları delerek inşa edilen, Karadeniz'i İç Anadolu'ya bağlayacak en kısa yol olan tarihi Dereyolu sayesinde, halen 114 kilometre olan ve tehlikeli virajlarla dolu Ordu-Mesudiye yolu 88 kilometreye düşecek. Bunun yanı sıra 3.5 saat olan Mesudiye-Ordu güzergahı da 1,5 saate inecek. 325 km olan ve 5 saat süren Ordu-Sivas yolu ise 2,5 saate düşecek.

Sultan Abdülhamid’in çizdiği ‘Dereyolu’ tamgaz

Mesudiye ile Sivas’ın Koyulhisar ilçesi arasında mevcut yolun dışında yeni alternatif bir güzergah belirlenerek başlayan çalışmalarda da hayli mesafe alındı. Alt yapısı büyük ölçüde bitirilen ve bazı bölümleri asfaltlanan Koyulhisar yolu faaliyete geçtiğinde 45 dakikadan 20 dakikaya düşecek.

ETİKETLER
sultan abdülhamid
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • murat 2 yıl önce Şikayet Et
  1944-1945 nato kuruluşu
  Cevapla
 • Kalem 2 yıl önce Şikayet Et
  140 sene önce yapilsaydi çok büyük bir projeydi ama yıl 2017 yapabiliyorsak uzaya üst kuralım. Arabamız bile yok. Yıllar öncesinin plan ve projesine seviniyoruz.
  Cevapla
 • Oğuz 2 yıl önce Şikayet Et
  O yolu gitmediğin için sevinmezsin
  Cevapla
 • Osman 2 yıl önce Şikayet Et
  1880 de nato mu vardi?
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  iyi oku
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun oralarda yaşayan bilir hizmeti bu nimete şükrediyorum ....
  Cevapla
 • ERTAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Yapanlardan Allah razı olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle