Bakan açıkladı! İlk engelsiz kuş gözlem kulesi...

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, 197 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagünü'nde Türkiye'nin ilk engelsiz kuş gözlem kulesi inşa edilecek.

Bakan açıkladı! İlk engelsiz kuş gözlem kulesi...
Bakan açıkladı! İlk engelsiz kuş gözlem kulesi...
GİRİŞ 24.12.2017 11:46 GÜNCELLEME 24.12.2017 11:48
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce, görme, işitme ve fiziki engelli vatandaşların bütün alanlardaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi için Yalova'da bulunan Hersek Lagünü'ne Türkiye'nin ilk engelsiz kuş gözlem kulesi yapılacak.

Yaklaşık 500 bin lira yatırım bedeliyle inşa edilecek kuş gözlem kulesi, 2018'de tamamlanacak.

DOĞAYLA UYUM SAĞLAMASI İÇİN AHŞAP GİYDİRME YAPILACAK

Alandaki kuş zenginliğinin ve çeşitliliğinin oluşturduğu estetik görsel güzelliğin tanıtılması, ilgi grupların, araştırmacıların ve alana gelen ziyaretçilerin sulak alan habitatına zarar vermeden gözlem yapabilmesi amacıyla inşa edilecek kule, 18,5 metre yüksekliğinde olacak. 7 katlı çelik konstrüksiyon olarak inşa edilecek kulede, tabiata uyumlu olması amacıyla ahşap giydirme yapılacak.

Kuş gözlem kulesinin en önemli özelliği ise alana gelen yaşlı ve engelli bireylerin her kata rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlayacak asansör sisteminin bulunması.

"Engelli vatandaşlar için hayatı kolaylaştırmak gerek"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, engelli bireyler için hayatın kolaylaştırılması gerektiğini vurguladı.

Eroğlu, "Engelsiz kuş gözlem kulesi gibi engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıcı yatırımları, temel insan hakları ve insan onurunun vazgeçilemez olduğu şuuruyla yaptığımız bütün yatırımlarda göz önünde bulunduruyoruz." dedi. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Engelli 2 yıl önce Şikayet Et
  Engelli ve yaşlıları düşündüğünüz için Allah razı olsun sizden. Kolaylık gösterene merhamet edene Allah da kolaylık göstersin merhamet etsin inşaallah. Bir adım dahi atacak gücü olmayan.. Kısaca yaşayan bilir, ne demek olduğunu.
  Cevapla
 • akıncı imam 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynen şöyle ya
  Cevapla
 • Vaaay 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel hareketler bunlar... Irmağının akışına öldüğüm :)
  Cevapla