Sultan Sazlığı eski günlerine döndü

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından olan ve Ramsar kapsamında bulunan Sultan Sazlığı Milli Parkı'ndaki su seviyesinde son 20 yılın en iyi durumuna ulaşıldı

Sultan Sazlığı eski günlerine döndü
Sultan Sazlığı eski günlerine döndü
GİRİŞ 18.04.2014 11:59 GÜNCELLEME 18.04.2014 11:59

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından olan ve Ramsar kapsamında bulunan Sultan Sazlığı Milli Parkı'ndaki su seviyesinde son 20 yılın en iyi durumuna ulaşılırken, uzun yıllardan sonra ilk defa bu yıl, çok sayıda flamingo bölgeye geldi.

AA muhabirinin, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 2011 yılında Develi Projesi kapsamında inşaatı bitirilen ve işletmeye alınan Zamantı (Gıcık) Tüneli vasıtası ile Zamantı Irmağından çevrilen suların bir kısmı, Develi Ovasının ortasında yer alan Sultan Sazlığına iletildi. Söz konusu suyun iletimiyle birlikte bölgenin ekosistemine ciddi bir katkı sağlandı.

Geçmişte uzun dönemli kuraklığın yaşandığı yaklaşık 150 kilometrekare alana sahip Sultan Sazlığına yeterli suyun verilmesi ile başlayan olumlu süreç devam ediyor. Bu kapsamda, Sultan Sazlığındaki su seviyesi, optimum su seviyesine ulaşarak son 20 yılın en iyi durumuna ulaştı.

Uzun yıllardan sonra ilk defa bu yıl, çok sayıda flamingo Sultan Sazlığına geldi. Yaklaşık 5 bin civarında gözlemlenen flamingoların, eskiden olduğu gibi yavrulama ve yavru büyütme için Yay Gölü'nde konaklayacağı tahmin ediliyor.

Bölgede, ekosistem çarklarının artık sağlıklı döndüğü, tür ve sayı açısından biyo-çeşitliliğin zenginleşme yönünde gelişmeler gösterdiği şsklinde tespitlerde bulunuldu.

KAYNAK: AA
YAZDIR