EXPO için 900 milyon liralık demir ağı örüldü

Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yapacağı EXPO 2016 Antalya için sadece hafif raylı sistem için yaklaşık 900 milyon liralık yatırım yapıldı.

EXPO için 900 milyon liralık demir ağı örüldü
EXPO için 900 milyon liralık demir ağı örüldü
GİRİŞ 19.04.2016 14:53 GÜNCELLEME 19.04.2016 14:55
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yapacağı ve 51 ülkenin katılım sözleşmesi imzaladığı EXPO 2016 Antalya kapsamında sadece hafif raylı sistem için yaklaşık 900 milyon liralık yatırım yapılarak, turizm kenti Antalya demir ağlarla örüldü.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kent merkezinden havalimanı ve EXPO sergi alanına aktarma yapmadan ulaşımı sağlamak amacıyla 20,6 kilometrelik tramvay hattı yapılarak, kentteki raylı sistem miktarı 32 kilometreye çıkarıldı.

Sözleşmesi 450 gün olan raylı sistem hattı, üstün gayret gösterilerek 150 gün gibi kısa bir sürede tamamlandı. Raylı sistemin açılışı, 22 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümet olarak uluslararası organizasyonları özellikle de EXPO'ları Türkiye'de gerçekleştirmek için her türlü desteği verdiklerini vurguladı.

EXPO 2016 Antalya'nın Türkiye'de yapılmasının önemli bir avantaj olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Yaklaşık 51 ülkeden katılım olacak. Milyonlarca insan yurt dışından Antalya'ya akın edecek. Antalya ve Türkiye'nin tüm dünyada tanıtımını yapmakla birlikte özellikle bölgemizin ekonomik ve ticari hayatına önemli derecede katkılar sağlayacak. Ancak bu avantajın gereği gibi kullanılması sadece bizim değil, tüm tarafların elinde." diye konuştu.

Bakan Yıldırım, hem sektör paydaşlarının hem de idarenin birlikte çalışması ve Antalya için elinden geleni yapması gerektiğinin altını çizerek, hükümet olarak, bakanlık olarak bunun için çalıştıklarını belirtti.

"Raylı sistem hattını EXPO açılışına yetiştiriyoruz"

Trilyonluk projeleri de bunun için bir bir hizmete sunduklarına dikkati çeken Yıldırım, "İnsanımız için Antalya'mız için ne gerekiyorsa bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yapacağı EXPO 2016 Antalya kapsamında yapımı süren EXPO tramvay hattının 22 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açılacağına değinen Yıldırım, "EXPO 2016 Fuarı'nın eşiğinde olan Antalya için dünyada eşi benzeri olmayan bir başarı göstererek sözleşmesi 450 gün olan Antalya 2. Etap Raylı Sistem Hattını 150 gün gibi kısa bir sürede tamamladık ve EXPO açılışına yetiştiriyoruz." diye konuştu.

Raylı sistem 32 kilometre oldu

Bakan Yıldırım, Antalya'da toplam raylı sistem uzunluğunun 32 kilometreye ulaşacağını bildirdi.

Antalya'daki Altınova İstasyonu'ndan Meydan kavşağına kadar 5 kilometrelik mesafede daha önce ilk test sürüşünü bizzat kendisinin yaptığına işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Mevcut tramvay hattına entegre olarak yapılan bu yeni hat 20,6 kilometre uzunluğunda ve 14 istasyondan oluşuyor. Ancak, Havalimanı T2 terminalı uzatma hattı ile birlikte ilave iki adet istasyon daha eklenerek proje kapsamında toplam 16 istasyon yapmış oluyoruz. Aynı zamanda Antalya merkezden Fatih'e, otogara kadar 11 kilometrelik hatla da birleşmiş olacak. Bu hatlarda hizmet verecek 18 adet yeni araç ise Antalya Büyükşehir Belediyemiz tarafından alınacak. Böylece EXPO'dan havalimanına, havalimanından EXPO'ya, Meydan Durağı'ndan EXPO'ya, EXPO'dan Meydan Durağına, Meydan Durağından havalimanına ve havalimanından Meydan Durağına aktarmasız ulaşım sağlanacak. Antalya'da toplam raylı sistem miktarı 32 kilometreye ulaşacak."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • ramazan aslan 7 yıl önce Şikayet Et
  yapanlarin ellerine saglik.
  Cevapla
 • Vatanseverler 7 yıl önce Şikayet Et
  Yatirimlar hizmetler guzel ama eksikler tam tamamlanmadan acilmasi yaya guvenligini tehlikeye atar
  Cevapla
 • Misafir 7 yıl önce Şikayet Et
  yav arkadas demir yolunun hertarafini tellerle ceviremessin. ben avrupada yasiyorum burda sadece istasyon yakinlari tellerle cevrili. insanlarimizda biraz dikkat etsin arkadas
  Cevapla