PKK'ya karşı atağa kalktı

Turizm Bakanlığı, PKK’nın özellikle Avrupa ülkelerinde ‘Türkiye’ye gitmeyin’ propagandasına karşı harekete geçti.

PKK'ya karşı atağa kalktı
PKK'ya karşı atağa kalktı
GİRİŞ 02.05.2016 09:53 GÜNCELLEME 02.05.2016 09:53
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye, terör olayları ve Rusya krizi nedeniyle, turizm sezonunun kötü geçmesini önlemeye çalışırken, diğer yandan PKK’nın özellikle Avrupa ülkelerinde ‘Türkiye’ye gitmeyin’ propagandasına karşı harekete geçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yurtdışında karşı kampanya başlattı.

Yurtdışındaki kültür müşavirlikleri ve turizm acentelerinin son aylarda gönderdiği raporlar, bakanlığı önlem almaya itti. Son raporlarda, terör örgütü PKK’nın düzenlenen her türlü faaliyeti sabote etmesinin yanı sıra, ‘Türkiye’ye gitmeyin’ kampanyası yaptığı bilgisi verildi. Eylemlerin, Doğu ve Güneydoğu’da terörle mücadele operasyonlarına paralel olarak arttığı belirtiliyor. Almanya, Polonya, Fransa ve İtalya’dan gelen raporlarda, PKK’nın faaliyetleriyle ilgili daha fazla bilgi içeriyor. 

KARŞI KAMPANYA

Berlin Kültür Müşavirliği, 15-20 kişilik grupların kültür ve tanıtma müşavirliklerinin önünde aralıklarla eylem yaptığı, “Türkiye’ye seyahat etmeyin’, ‘Kürtlere karşı savaşı durdurun’, ‘Harekete geçmek için bize katılın” şeklinde pankart ve slogan attıkları bilgisini paylaştı. Son yıllarda, Polonya’da yaşayan Türk aile ve Türk öğrenci sayısına artışına bağlı olarak bu ülkede de Türk temsilciliklerine yönelik eylemlerinde artış görüldüğü saptaması da yapıldı. Eylemlerin, devletin yurtdışında yaptığı tüm faaliyetlere yönelik olduğu bilgisi verildi. Bakanlık bu konuda bir dizi girişim başlattı. Terör örgütünün Türkiye ile ilgili faaliyetlerin ve etkinliklerin yapıldığı bölgelerdeki yerel yönetimlerden izin almalarının önlenmesi için girişim başlatıldı. Özellikle turizm fuarlarına yönelik eylemlerin önlenmesi için hükümetlerle görüşmeler başlatıldı. İtalya ve Fransa’da kültür müşavirliklerine yapılan saldırılardan sonra dava açıldı. Kültür ve Turizm Müşavirlikleri sadece Türkiye’nin turizm potansiyeli ve kültürel zenginliklerinin tanıtılması için değil, PKK terör örgütünün faaliyetleri konusunda da kampanya başlattı.

DALIŞ TURİZMİ HIZLA BATIYOR

MARMARİS’teki Paradise Dalış Merkezi’nin sahibi Behçet Kutlu, turizmdeki düşüşten en büyük yarayı kendilerinin aldığını öne sürerek, “Geçen yıl nisan ayında her gün dalışa giderken bu sene sadece iki kez tura çıkabildik” dedi. Türkiye’deki terör olayları nedeniyle turizmin olumsuz etkilendiğini söyleyen Kutlu, “Sezon başladı mı başlamadı mı farkında değiliz” dedi. Dalış sektöründe geçen yıla oranla şu anda yüzde 90 düşüş olduğunu belirten Kutlu, şöyle dedi: “1 Nisan’da sezon açtık. 1 ay oldu ama bu sene sadece 2 tur yapabildik. Türk turist bizi kurtarmaz. Müşteri portföyümüzde dalış yapan turistlerin yüzde 95’i yabancı. Arap turistin geleceği söyleniyor, onların dalışa ilgisi ne kadar olacak ki? Durum gerçekten çok vahim.”

YORUMLAR 1
  • Dadas 25 6 yıl önce Şikayet Et
    ne zihin bu abtallardaki otellerde calisan kisilerin yuzde 60 i kurt vatandasi zulmunuz halka hainler olenler hariban vatandas lar vicdani olan az su olaylarin oldugu yere baksin harabeye donmus kimin yeri oralar kurt halkinin mahvolmus bide kurt hakki he sizi gidi masalar sizi hainler Allah hepinizi bildiyi gibi yapsin.
    Cevapla