Rus turistler Türkiye sevinci yaşıyor

Rus halkı, Türkiye'ye yönelik turizm yaptırımlarının kalkmasını sevinçle karşıladı.

Rus turistler Türkiye sevinci yaşıyor
Rus turistler Türkiye sevinci yaşıyor
GİRİŞ 01.07.2016 12:00 GÜNCELLEME 01.07.2016 12:00

İkili ilişkilerin bozulmasının ardından uygun fiyatlı tatil bölgesi bulma konusunda zor günler yaşayan Rus halkı, Türkiye'ye yönelik turizm yaptırımlarının kalkmasını sevinçle karşıladı.

Tatillerini genellikle Akdeniz bölgesinde geçirmeyi tercih eden Rus  halkı için Türk turizmi uygun fiyat ve imkanlarıyla yeniden bir fırsat  olabilecek.
 
AA muhabirine konuşan Rus tatilseverler, Türkiye'ye yaptırımların  kalkacağını sevinçle karşıladıklarını belirtti.
 
Tatilciler için Rus ekonomisinin düşen petrol fiyatları ve  yaptırımlarla darbe aldığı bu dönemde en önemli kaygıyı ise alternatif  destinasyonlardaki yüksek fiyatlar oluşturuyordu.
 
Rus turizmciler haftalık tatil hesabını yaptı!
 
Rusya'nın başkenti Moskova'da bir mimarlık firmasında araştırmacı  olarak çalışan 30 yaşındaki Lera Çobara, “Türkiye’ye yönelik turizm engelinin  kalkması çok iyi bir haber. Seyahat kısıtlamaları tam bir delilikti.” dedi.
 
Çobara, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin kötü olduğu dönemde  dahi Rus arkadaşlarının sosyal medyada İstanbul fotoğrafları paylaştığına işaret  ederek, “Bu nedenle sanırım bu kısıtlama daha çok turist gruplarına yönelikti.  Ancak yine de artık herhangi bir yasak olmayacak olması harika.” şeklinde  konuştu.
 
Moskova’da yabancı dil eğitimi alan 21 yaşındaki Katya Smernikova da  kısıtlamalar nedeniyle birçok arkadaşının bu yaz tatil planlarından vazgeçmek  zorunda kaldığını anlattı.
 
Türkiye’yi ziyaret edebilecek olmanın özellikle genç Rusları çok mutlu  edeceğini anlatan Smernikova, “Mesela erkek kardeşim, ‘her şey dahil’ sistemi ve  rahat tatil imkanı nedeniyle tatil için Türkiye dışında başka bir ülkeye  gitmiyor. Ancak asıl önemlisi, artık eğer denizde yüzmek istiyorsak İspanya gibi  ülkelere tonlarca para vermemize gerek kalmayacak.” ifadelerini kullandı.
 
St. Petersburg kentinde öğrenci olan 25 yaşındaki Dmitriy Malikov,  Ruslar olarak serbest bir şekilde seyahat edilmek istediklerini vurguladı.
 
Türkiye’de harika tatil yapma imkanları olduğunu belirten Malikov,  nerede tatil yapacaklarına dair başkalarının karar almasından hoşnut  olmadıklarının altını çizdi.
 
Ticaretle uğraşan ve yılın bir kısmını İsviçre’de, bir kısmını  Rusya’da geçiren 31 yaşındaki Alina İvanova da Türkiye’nin Rus vatandaşları  açısından ekonomik olması nedeniyle en çok sevilen tatil yerlerinden biri  olduğunu söyledi.
 
İvanova, halkın, kısıtlamalar nedeniyle Rusya’nın güneyinde tatil  yapmak zorunda kaldığına işaret ederek, “Ancak insanlar Rusya’nın tatil  yerlerindeki hizmetten ve yüksek fiyatlardan memnun değiller. Ticaretle uğraşan  biri olarak, şimdi rekabetin ve dolayısıyla Rusya'daki kalitenin de artacağını  söyleyebilirim.” dedi.

KAYNAK: AA
YAZDIR