Şimdiden yüzde 400 arttı!

Başbakan Binali Yıldırım'ın Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatıldığını bildirmesi turizm sektöründe bayram havası yarattı.

Şimdiden yüzde 400 arttı!
Şimdiden yüzde 400 arttı!
GİRİŞ 13.07.2016 16:41 GÜNCELLEME 14.07.2016 08:38
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması bayram havası yarattı. İç turizmde ilk defa 1 milyon rakamının aşılması, gelirin de 1.5 milyara ulaşması bekleniyor.

Tatilin iki ay önceden açıklanmasının hem vatandaşın hem de turizmcinin planlama yapabilmesi için çok önemli olduğunu vurgulayan sektör oyuncuları, bu bayram satışların bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 50 artacağını kaydetti. Ramazan Bayramı'nda yaklaşık 750 bin kişinin paket turlarla tatile çıktığına dikkat çeken sektör yetkilileri, Kurban'da Ramazan'a oranla yüzde 25-30 arası bir artış öngörüyor. Sabah'tan Betül Alakent'in haberine göre böylece iç turizmde bir ilk yaşanarak 1 milyon rakamının aşılmasını bekleniyor. Gelirin 1.5 milyar liraya, doluluk oranlarının ise yüzde 100'e kadar çıkacağı ileri sürülüyor.

KAPADOKYA DA DOLACAK

TUROFED Başkanı Osman Ayık, tatilin erken açıklanmasının çok yerinde bir karar olduğunu belirterek, "Bu kararla birlikte otel dolulukları yüzde 100'ü yakalar" dedi. TÜROB Başkanı Timur Bayındır da bayramda 1 milyon kişinin paket turlarla tatile çıkacağını öngördüklerini ve yaklaşık 1.5 milyar TL'lik hacmin oluşabileceğini ifade etti. Bayındır, "Sahillerin yanı sıra sezonun başlayacağı Kapadokya, Karadeniz ve termal şehirleri Yalova, Afyon, Eskişehir'deki oteller de yüzde 100 dolulukları yakalar" diye konuştu.

FİYATLAR DAHA UYGUN OLACAK

Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, bayramın okul öncesi son tatil olacağını belirterek, "Fiyatlar sezona göre daha uygun olur" dedi. Erkan, kontenjanlarının yüzde 50'sini sattıklarını ifade etti. Etstur Yurtiçi Turlar Müdürü Bora Genç de Kurban Bayramı paketlerine talebin geçen yıla göre yüzde 400 arttığını söyledi.

300 BİN KİŞİ PAKET TURLARLA YURTDIŞINDA TATİLE ÇIKACAK

Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, bayramda 4 ila 7 günlük paketlerin ilgi göreceğini ifade etti. Onaran, "Vatandaş bu tatili bekliyordu. Çünkü karar açıklanmadan önce satışlarımız başlamıştı. Bayram kontenjanımızın yüzde 30'unu sattık" dedi. Geçen yıl 250 bin kişinin paket turlarla yurtdışına çıktığını aktaran Onaran, bu yıl sayının 300 binleri geçeceğini kaydetti. Tatilbudur.com Genel Müdürü Bülent Kuş da yurtdışı paket turlarda kapasitelerini geçen yıla oranla yüzde 40 artırdıklarını söyledi. Kuş, "Bu yıl yurtiçinde Belek, Side, Alanya, Bodrum, Marmaris, Çeşme ön planda olacaktır. Ayrıca kültür turlarına da ilginin artacağını düşünüyoruz. Yurtdışında ise İtalya, Belgrad, Paris ve Tayland ilgi görüyor" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • kerim 4 yıl önce Şikayet Et
  yorum yapanların cogu rahatsız
  Cevapla
 • Adiga81 4 yıl önce Şikayet Et
  Vay arkadaş ne turizmmiş be. Tek derdimiz turistik tesisleri ihya etmek oldu.
  Cevapla
 • ali 4 yıl önce Şikayet Et
  bu türkiyedeki gelir adaletsizliğine en büyük örnektir.kimi asgari ücretle geçinmeye çalışır kimi tatilden tatile koşar.
  Cevapla
 • Siirtli 4 yıl önce Şikayet Et
  Allahtan korkun 9 gün tatil mi olur bu nasıl sorumsuzluk.
  Cevapla
 • Sessiz 4 yıl önce Şikayet Et
  ülkede ekonomi bitik durumda hükümet ne yapsın tatili uzatıyoki millet para harcasın ekonomi biraz canlansın ama zaten cou kişide para yok herşeye zam gelmiş kurban kesecek insanlar şahsen ben kurban kesecem zaten borcum var evimde oturcam ama ailesi zoruyla illaki tatile giden olcak durmunu zorlayacak insanlar belki kurban kesmeyecek tatile gidecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle