Yerel tanıtım şart

Türkiye'deki yabancı otellerin müdürleri, Türkiye'nin merkezi tanıtımdan dağınık tanıtım stratejisine geçilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yerel tanıtım şart
Yerel tanıtım şart
GİRİŞ 15.08.2016 13:23 GÜNCELLEME 15.08.2016 13:23

Türkiye’nin turizmde yaptığı tanıtımın değişmesi gerektiğini ifade eden yabancı otel zincirlerinin müdürleri, tek merkezden yapılan tanıtım çalışmalarının verimli olmayacağını söyledi. Yöresel özelliklere göre tanıtımın ‘yerelleşmesi’ halinde başarılı olunabileceği belirtildi.

Turizm sektörü son yıllarda büyük bir sınav veriyor. Turist sayıları ve turizm gelirleri her geçen gün biraz daha azalıyor. İstanbul da bu konuda en büyük sıkıntıyı yaşayan iller arasında. 2014’e kadar ortalama yüzde 70 doluluğa sahip olan ilde son yıllarda yaşanan sorunların ardından doluluk oranları yüzde 30’a geriledi. Bazı otellerde yüzde 10’lara rastlamak mümkün. Bu doluluk oranlarının sadece patlayan bombalar ve terör tehdidi ile açıklanamayacağı ifade ediliyor. Türkiye’deki yabancı otel zincirlerinin müdürleriyle bu konuyu konuştuk. Yurtdışındaki Türkiye algısının düzeltilmesi ve ‘tanıtımda yerelleşme’ ile ülkenin turizmde eski günlerine dönebileceği belirtiliyor.

Ritz-Carlton İstanbul Genel Müdürü Can Göktaş, 2013’ün ortasından bu yana ülkenin uluslararası pazardaki imajı ile ilgili değişimler yaşanmaya başladığını belirtti. Bu imajın düzeltilmesi gerektiğinin altını çizen Göktaş, “Ülkemiz hakkında uluslararası platformlarda seyahati negatif etkileyecek haberler yapılıyor. Bu yüzden ülkenin imajı hakkında çalışmalar yoğunlaşmalı. Dünyada en çok ziyaret edilen 6’ncı ülke konumundaydık. Bu sebeple Türkiye’ye gelmeyen neredeyse hiç bir yabancı otel zinciri kalmadı. Aslında bu bile Türkiye’nin ne kadar önemli bir ülke olduğunu gösteriyor” dedi.

POZİTİF ALGI 

Türkiye’nin imajı ile ilgili tanıtım çalışmalarının önemine vurgu yapan Göktaş, “İstanbul, Kapadokya kendini tanıtacak. Çünkü İstanbul’a gelen ile Antalya’ya gelen turist farklı. Örneğin İstanbul’a ABD’li gelecekse ona göre çalışmalar yapmalıyız. Karadeniz için Ortadoğulu turiste dönük çalışmalıyız. Turizm bakanlığı da bu konuda çalışıyor. Merkezi tanıtımdan dağınık tanıtım stratejisine geçilmeli. Vaktimiz fazla yok. Hızlı bir şekilde tanıtım atağına başlamalıyız. Algıyı pozitife çevirmeliyiz. Ben kendi şirketimin yetkilileriyle de konuşuyorum. Son 1 ayda ülkenin gösterdiği büyük efor, çoğu ülkede olumlu algılandı. Bu olumlu havanın devam etmesi turizmi olumlu etkileyecektir” diye konuştu.

YATIRIMA DEVAM 

Turizmcilerin her şeyi devletten ya da sivil toplum kuruluşlarından beklememesi gerektiğini belirten Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn Müdürü Ahmet Arslan, “Örneğin bizim otelimiz ikinci bölgede. Ancak burası birinci bölge olabilir. Çünkü tarihi bir yerdeyiz. Haliç manzaramız var. Bunu ön plana çıkarmalıyız. Haliç’e Güney Amerikalı turist daha çok geliyor. Almanlar da tercih ediyor. Otelimizi onlara uygun hale getiriyoruz. Ah edeceğimiz yere yatırıma devam etmeliyiz. 16 Temmuz’da teras ve eğlence alanımızı açtık. Çünkü Güney Amerikalı turist rahatça puro içmek istiyor. Yerel odaklanma olmadan başarılı olunamaz. Her turizmcinin bunu yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

ETİKETLER
darbe girişimi
YAZDIR