Yüzde 100’e ulaştı! Satışlar durduruldu

Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasının ardından rezervasyonlarda yoğunluk yaşanan Batı Akdeniz bölgesinde otellerdeki hazırlıklar tamamlandı,

Yüzde 100’e ulaştı! Satışlar durduruldu
Yüzde 100’e ulaştı! Satışlar durduruldu
GİRİŞ 20.08.2017 15:22 GÜNCELLEME 20.08.2017 15:23
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı  Erkan Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizmde yüksek sezonda oldukları  için yoğunluğun yaşandığını söyledi.

Otellerdeki hareketliliğin başladığını aktaran Yağcı, ciddi yoğunluğun  olduğunu, rezervasyon akışının devam ettiğini dile getirdi.

Yer sıkıntısının yaşanmaması için en geç gelecek haftaya kadar  rezervasyonun yapılması gerektiğini, özellikle kıyı bölgesinde yer sıkıntısı  başlayacağını ifade eden Yağcı, iç pazarda ciddi talep olduğunu vurguladı.

Yağcı, bütün otellerin hazırlıklarının tamamlandığını, her türlü  programını organize ettiğini belirterek, "Tatilin uzatılması sektöre pozitif  yansıdı. Yüksek sezonda olmamıza rağmen her bütçeye uygun tesis var.  Misafirlerimiz kendi bütçesine göre rezervasyonlarını yapabilirler." dedi.

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise  iç pazarda son döneme girdiklerini, bayram nedeniyle sahil bölgelerinde  hareketlilik yaşanacağını bildirdi.

Eylül ortalarında okulların başlayacağını hatırlatan Sili, "Bayram  tatilinde rahat ve sakin bir tatil yapılacak, bölgemiz ekonomisine katkı  sağlanacak. Özellikle Rus pazarından gelen talepler nedeniyle belli bir doluluğa  ulaştık. Bayramda gelen iç pazar talebiyle Alanya'da yüzde 100 doluluğa  ulaşacağız." diye konuştu.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme  Kurulu Başkanı Suat Çavuşoğlu ise ağustosta Batı ülkelerinde okulların  açıldığını, bunun da otellerde düşüşe neden olduğunu vurgulayarak, "Burada açılan  boşluğu Kurban Bayramında yerli turistlerin yapacağı 10 günlük tatil  kapatacaktır." dedi.

"Yoğunluğa esnafımız da hazır olmalı"

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar  Karcılıoğlu, uzatılan tatil sayesinde rezervasyonlarda ciddi artışlar olduğunu  söyledi.

Profesyonel işletmeler olarak her türlü yoğunluğa hazır olduklarını  anlatan Karcılıoğlu,  "Oteller sezon başında açılırken dolu olacak şekilde dizayn  edilirler, senaryolarını buna göre yazarlar. Böyle bir yoğunluğa hazırız.  Özellikle Bodrum'da çok ciddi bir yoğunluk yaşayacağımızı düşünüyorum. Bu konuda  esnafımız da hazır olmalı. Yiyecek içecek sektörünün ciddi bir hazırlık içinde  olmalarını tavsiye ediyorum. Bütün oteller sezon başından bu yana kampanya  yaptık. Fiyatlar uygun." diye konuştu.

Bodrum'da faaliyet gösteren bir otelin genel müdürü Alessandro  Redaelli de bayram tatiline yönelik özel eğlence programları organize  ettiklerini, rezervasyonların devam ettiğini dile getirdi.

Redaelli, misafirlere Anadolu mutfağından lezzetler de sunacaklarını  anlatarak, tatilciler için sürprizler hazırladıklarını, açık hava sinemasında da  her akşam film izlettirileceğini bildirdi.

TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı da Kurban  Bayramı tatilinin uzatılmasından dolayı Marmaris'e yoğun rezervasyon talebi  olduğuna dikkati çekti.

"Son 3-4 gündür bayramın bazı günleri için satışları durduran oteller  oldu. Bu da otellerin tamamen dolduğunu gösteriyor." diyen Kırlı, bayram  dolayısıyla iç pazar oranının yüzde 25'lerden yüzde 40'lara kadar ulaşacağını  öngördü.

Turistik tesislerin büyük çoğunluğunun bunu tahmin ederek yerli  turiste göre hazırlık yaptığına işaret eden Kırlı, "Turizme, bu bayram tatili çok  iyi geldi. Bayramın uzatılması herkese iyi gelecek. Mağduriyetlerin yaşanmaması  için rezervasyon yapanlar acentelerin belgesi olup olmadığına bakmalı, otellerden  de teyit almalı." dedi.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı  Bülent Bülbüloğlu ise Kurban Bayramı için tesislerin çoğunluğunun dolduğunu,  birçok otelin de satışları bayram tatili için kapattığını dile getirdi.

Marmaris'e olan ilgiden memnun olduklarının aktaran Bülbüloğlu,  "Marmaris'te oteller olarak bayram tatiline hazırız. Oteller günler öncesinden  özel hazırlık yapmıştı." dedi.

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, her yıl  binlerce turistin tarihi ve doğal güzellikleriyle Fethiye'ye hayran kaldığını  ifade etti.

Turizm sezonunun güzel gittiğini vurgulayan Uysal, "10 günlük tatil  dönemine denk geldiği için rezervasyonlarda ciddi artış var. Fethiye'de ve tüm  sahil bölgelerinde ciddi bir yoğunluk bekliyoruz. Oteller, tatilciler için hazır.  Tatile gelmeyi düşünen ve rezervasyon yaptırmayanlar mutlaka TÜRSAB belgeli  acentalar vasıtasıyla işlemlerini yaptırmalılar."ifadelerini kullandı.

Lavanta turizmi

Isparta Kültür ve Turizm Müdürü Osman Çot ise kente gelen turist  sayısında son yıllarda ciddi artış olduğunu, Türkiye'nin turizmini canlandırmak  adına verilen 10 günlük tatil süresince Isparta'da da yoğunluk beklediklerini  söyledi.

Şehrin tarihi ve turistik mekanlarının, doğa güzelliğinin iç turizmi  canlandıracağını anlatan Çot, "Lavanta hasat mevsimi. İlimize gelen turistler,  lavanta hasadı yapabilir. Müzelerimiz, antik kentlerimiz, Eğirdir, Kovada  gölleri, Kızıldağ Milli Park, Yazılı Kanyon, Gölcük Tabiat Parkı gibi yerlerimiz  turizm açısından önemli." dedi.

Çot, iç pazardan yoğunluk beklediklerini, Kurban Bayramı tatili için  özel turların düzenleneceğini kaydetti.

ETİKETLER
truzim
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • H.B.V 3 yıl önce Şikayet Et
    Fiyatlar uygunmu? yalan söylüyorlar?3 kişilik bir aile için 1 haftalık tatil için en az 10.000 TL istiyorlar? ama bu paraya 10.000-20.000 TL peşinatla 1+1 yazlık satın alırlar?.
    Cevapla