Hac acenteleri kazan kaldırdı

HURSAD ile TÜRSAB arasındaki kavga hac öncesi usulsüzlük iddiasıyla büyüdü. Diyanet İşleri araya girdi. Umrede benzer durum yaşanırsa konu mahkemeye taşınacak.

Hac acenteleri kazan kaldırdı
Hac acenteleri kazan kaldırdı
GİRİŞ 14.09.2017 09:12 GÜNCELLEME 14.09.2017 09:12

Rekabet Kurumu'nun hac-umre acentelerine haksız uygulamalar yaptığı gerekçesiyle TÜRSAB'a başlattığı soruşturmanın ardından gözler hac-umre acentelerine çevrildi. Yaklaşık bir yıldır TÜRSAB yönetimi ile kavgalı olan hacumre firmaları, deyim yerindeyse 6 ay önce kazan kaldırdı. TÜRSAB'ın uygulamalarına karşı Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) çatısı altında birleşen firmalar, TÜRSAB'ın hacda kişi başı 25 dolar, umrede ise 6 dolar olarak aldığı hizmet bedelini ödememe kararı aldı. Sigorta poliçesini de TÜRSAB'ın zorunlu kıldığı Turser-Tursav Sigorta Acenteliği ve Gulf Sigorta'ya değil, farklı firmalara yaptırdı.

DİYANET İŞLERİ ARAYA GİRDİ

İki kurum arasındaki kavga hac dönemi öncesi daha da alevlendi. HURSAD'ın iddiasına göre Başkan Başaran Ulusoy, TÜRSAB'a karşı kazan kaldırdıkları için hac-umre acentelerine Diyanet İşleri üzerinden baskı yapmaya çalıştı.

HURSAD Başkanı Mehmet Uzuner, "Biz hac düzenlemek için Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Genel Müdürlüğü'nden uygundur yazısı alıyoruz. Yine bu belgeyi almak için gittiğimizde bizden müdürlük TÜRSAB'dan 'Sakıncası yoktur' belgesi getirmemizi istedi. Böyle bir uygulama şimdiye kadar hiç olmadı. Şartnamede de yok. Biz de itiraz ettik ve konuyu Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş'e taşıdık. O sorunu çözdü. Şimdi benzer bir sorunla umrede karşı karşıyayız" dedi.

GEREKİRSE İŞİ BIRAKIRIM

Belge talebinin usulsüz olduğunu aktaran Uzuner, eğer ısrarcı olunursa hac-umre düzenlemeyeceğini ve konuyu mahkemeye taşıyacağını belirtti. Dünyanın farklı yerlerine tur düzenleyen acentelerden böyle bir hizmet bedeli alınmadığını belirten Uzuner, "Bizden ise personel verdikleri gerekçesiyle hacda kişi başı 25 dolar, umrede ise 6 dolar alıyorlar. Bu yolla yıllık 3-4 milyon dolarlık gelir elde ediyorlar. Biz verdiğimiz paranın karşılığını da almıyoruz. Böyle bir hizmet istemiyoruz. Bu nedenle ödememe kararı aldık" ifadelerini kullandı.

SEÇİM ÖNCESİ ETKİ YARATMAK İSTENİYOR

İddiaların asılsız olduğunu belirten TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Ulusoy, "Usulsüz bir şey yok. Malum kasımda seçimler var. Genel kurul öncesi etki yaratmak istiyorlar. Kötü niyetli bir çaba" dedi.

REKABET KURUMU SORUŞTURMA BAŞLATTI

Rekabet Kurumu, iki gün önce TÜRSAB, TÜRSAB Seyahat Acentaları Hizmetleri, Turser-Tursav Sigorta ve Gulf Sigorta hakkında soruşturma başlatmıştı. TÜRSAB'ın hac ve umre acentelerine paket tur sigorta poliçesini kendi iştiraki olan teşebbüsten almayı zorunlu tutması nedeniyle açılan soruşturmada, bu acentelerden alınan hizmet bedelinin de incelenmesi kararı alındı.

KAYNAK: SABAH