İstanbul'a denizaltı yürüyüş yolu geliyor

Kadir Topbaş İstanbullulara denizaltı yürüyüş yolu müjdesi verdi.

İstanbul'a denizaltı yürüyüş yolu geliyor
İstanbul'a denizaltı yürüyüş yolu geliyor
GİRİŞ 15.04.2016 17:29 GÜNCELLEME 16.04.2016 10:10
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Unkapanı ile Kasımpaşa’yı birbirine bağlayacak olan Haliç Tüp Geçit Projesi’nde güzergâh ve bağlantı yolları belirlendi. İki yılda tamamlanması planlanan geçit için 100 milyon TL harcanacak

İstanbul Boğazı'nın altından geçerek iki kıtayı birbirine bağlayan Avrasya Tüneli'nin ardından Haliç'e de yeni bir tüp geçit inşa edilecek. Tarihi Yarımada ile Taksim bölgesini ve köprü yollarını birbirine bağlayan Unkapanı Köprüsü'nün yerine suyun altından tüp geçit projesi yapılacak. Haliç'te akıntıyı kestiği için birikintiye neden olan Unkapanı Köprüsü kaldırılacak. Ocak ayında deniz taraması başlatılan alan ile ilgili zemin tespit analizlerine start verildi.

İKİ YILDA TAMAM

2011'de yapımına başlanan Kasımpaşa- Sütlüce tünelinin tamamlanmasına çok az zaman kaldı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından bütçesi karşılanan tünelin bitmesiyle birlikte Haliç Tüp Geçit Projesi için de düğmeye basılacak. Zemin taraması ve etüt çalışmaları yürütülen projenin güzergâh ve bağlantı yolları da belirlendi. Kadir Has Üniversitesi'nin hemen yanından başlayacak olan tünel Kasımpaşa'daki Haliç Tersanesi'nin yanından çıkacak. Burada Kasımpaşa Sütlüce Tüneli ile bağlanacak. Çift yönlü olarak trafiğin akacağı tünelin çıkış noktaları döner kavşaklarla alternatif yollara bağlanacak. İki yıl içerisinde tamamlanması planlanan proje için 100 milyon lira harcanacak.

TARİH İÇİN ÖNEMLİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2014'te projeyi anlatırken, "Mimar Sinan'ın büyük eseri Sokullu Camisi kenarda kalmış. Burası tekrar hayat buluyor. Saliha Sultan Çeşmesi tekrar gün yüzüne çıkıyor. Ayrıca 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan Haliç Tersanesi'nin kapısı gerçek yerinde değil. Bu kapıyı da tarihi yerine kazandırıyoruz" demişti.

BOĞAZ'IN ALTINA YAYA TÜP GEÇİT YAPILIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kabataş ile Üsküdar arasında 'Yaya Tüneli ile yaya yolu' oluşturacaklarını açıkladı. Üsküdar'da Marmaray'dan inen yolcular, denizin altından, yürüme bandı ile Kabataş metrosuna ulaşabilecek. Topbaş, İBB Meclisi'nde çok önemli vizyon projelerini açıklayacağını söyledi. CHP sıralarından sataşmalar olurken, Topbaş gülerek CHP sıralarına, "Sıkı durun" dedi. Topbaş, şu açıklamayı yaptı: "Üsküdar ile Kabataş arasında yürüme tüneli yapacağız. Üsküdar metrosundan çıkanlar, yürüme bandıyla Kabataş'taki metroya gelecek. Oradan metroyla, Kirazlı'ya, Etiler'den de finikülerle Aşiyan'a gidebilecek" dedi. Topbaş, yeni projeleri de anlatarak, "D100 üzerinde Çobançeşme'den gireceğiz, Küçükçekmece'den çıkacağız. Haramidere'den girip Büyükçekmece'den çıkacağız. Dağları delip geçeceğiz" dedi.

YORUMLAR 58
 • istanbul aşığı 6 yıl önce Şikayet Et
  sayın başkanım buda iyi ama florya sosyal tesislerınde otopark ücretine çok sinirlendim zaten yemek yıyıpçıkıyoruz birde ücret .bu olmadı lütfen kaldırılsın otoparkta arabasını bırakana yani birkaçgün ona ceza kesılsin biz bikaç saat hava almaya gelenler ne yapsın
  Cevapla
 • Taş 6 yıl önce Şikayet Et
  israf haramdır
  Cevapla
 • ersin 6 yıl önce Şikayet Et
  Yayalar yürüsün diye böyle büyük bir harcamanın yapılması saçmalık olur, israf olur...yazık, gereksiz..
  Cevapla
 • Kayra keskin 6 yıl önce Şikayet Et
  hdp'lìler chp'liler o Tünellerden köprülerden geçemez olur inşallah
  Cevapla
 • gereksiz 6 yıl önce Şikayet Et
  Önce istanbulun trafik, altyapı gibi sorunları çözün.
  Cevapla
 • hacamat 6 yıl önce Şikayet Et
  istanbul trafigine xcozum olmaz kardesim milyonlarca araba var
  Cevapla
 • Misafir 6 yıl önce Şikayet Et
  iyisini sen ysp cibiliyetsiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle